Trend

Száraz kezek: erre figyelj, amikor krémezed

Ha a hideg idő beköszöntével neked is szárazabbá, érdesebbé vált a kezed bőre, egy kézkrém sokat segíthet – de csak ha jól használod, és megfelelőt választasz.
2024. November 14.
Kézápolás, kézkrém szabályok, száraz bőr

Fotó: Getty Images

Most, hogy reggelente (és sokszor már nem csak reggelente) tíz fok alá csökken a hőmérséklet, előkerültek a télikabátok, a csizmák, a kesztyűk – és a kézkrémek is. Mert ilyenkor télen gyakran azoknak is szükségük van extra krémezésre, akik egyébként nem vagy csak ritkán használnak ilyesmit. Akiknek pedig száraz, érzékeny, kiszáradásra, akár atópiára hajlamos a bőre, annak a hidegben bizony sokat romolhat az állapota. Amin a krémezés sokat javíthat – ám nagyon nem mindegy, hogyan és mit használsz! Ha nem jól választasz, vagy elköveted a leggyakoribb hibákat, akár még ronthatsz is a kezed állapotán. Összegyűjtöttük a leghasznosabb kézkrém-szabályokat, hogy a kezed bőre ápolt és puha lehessen, és megelőzhesd a kiszáradást, viszketést, irritációt.

1. Csakis tiszta kézzel krémezz

Lehet, hogy jól esne a buszon, vagy séta, vezetés közben bekenni a kezedet, mert viszket, húzódik a bőr, de jobban teszed, ha vársz ezzel addig, amíg meg nem tudod mosni előtte a kezedet – gondolj csak bele, mennyi mindent fogtál meg előtte. Kézmosás után töröld gyengéden, de alaposan szárazra a kezedet – a nedves bőr sokkal könnyebben kiszárad és irritálódik a hidegben.

2. Ne kend túl gyakran

Alapvetően elég, ha reggel-este bekened a kezedet, de ha könnyen kiszárad a bőröd, úgy érezheted, hogy ennél gyakrabban van rá szükség. Beleférhet még napközben 1-2 krémezés, de ennél többször ne kend a kezedet – és főleg ne minden egyes kézmosás után. Nem tesz jót a bőrnek, ha túl gyakran kened, sőt, a túlzásba vitt krémezés akár épp a kívánttal ellentétesen hathat, irritációt okozhat.

3. Egy kevés elég

Ha túl sok kézkrémet használsz, zsírosnak, ragadósnak érezheted a kezedet akkor is, ha egyébként egy jól felszívódó formuláról van szó. Kezdésnek egy borsónyi elég, de ha úgy érzed, nem jutott mindenhová, tehetsz belőle még egy picit. De ne indíts nagyobb mennyiséggel, mert csak törölgetheted majd a kezedről a felesleget. (Tipp: ha úgy érzed, túl sok lett, ahelyett, hogy papír zsebkendővel vagy kéztörlővel igyekeznél megszabadulni a ragadós rétegtől, kend a könyöködre vagy az alkarodra.)

4. Kezdd a kézháton

Hol a legzavaróbb a túl sok krém vagy a krémezés utáni zsíros érzés? A tenyérben! Épp ezért jó ötlet a kézháton kezdeni a krémezést. Teheted ide az először finoman a tenyeredbe simított krémet, de akár a tubusból egyenesen nyomhatod a kézhátra – sőt, kezdheted a két kézhát összedörzsölésével a krémezést ahelyett, hogy a tenyeredbe masszíroznád a krém nagyobb részét.

5. Este extrázz

Az esti krémezéshez választhatsz gazdagabb, zsírosabb állagú krémet, hiszen alvás közben nem zavaró a ragadósabb utóérzet, és van ideje szépen beszívódni. De ha nem akarsz külön esti kézkrémre beruházni, tegyél fel egy kicsit többet a bevált termékből. És jó alaposan masszírozd be! Ez nem csak azért fontos, hogy jobban felszívódjon a krém. A kézen rengeteg olyan akupunktúrás pont van, amely hozzájárul a stressz csökkentéséhez, a test ellazulásához, a feszültség elengedéséhez. Egy alapos kézmasszázs rendkívül relaxáló élmény lehet.

Így válassz kézkrémet

Hogy megtaláld a valóban számodra megfelelőt, ezeket a szempontokat vedd figyelembe:

  1. Bőrtípus: ha száraz, érzékeny, extraszáraz vagy atópiára hajlamos a bőröd, keress kimondottan erre való kézápolót
  2. Textúra: szereted, ha érzed, hogy van egy védőréteg a bőrödön, vagy épphogy csak az olyan krémet tudod elviselni, ami maradéktalanul beszívódik? Mindenképp használd a tesztert, hogy megtudd, krémes vagy gélesebb, testes vagy könnyebb krém az, amit kinéztél.
  3. Hatóanyagok: ha hidratálásra és táplálásra van szükséged, keresd a hialuronsavat, a ceramidokat, a sheavajat, kakaóvajat. Nyugtatásra remek a panthenol, az allantoin, az aloe vera, a madecassoside. Ha jól jönne egy kis öregedésgátló hatás, figyeld, van-e benne fényvédő, E-vitamin, esetleg arbutin, C-vitamin, Q10, niacinamid.
  4. Illat: érzékeny bőrre inkább illatanyagmenteset válassz, de ha nincs ilyen problémád, jöhetnek a mindenféle illatos kézápoló csodák, ünnepi különkiadások.
  5. Kiszerelés: a tubusos verzió higiénikusabb, mint a belenyúlós, a pumpás pedig gazdaságosabb – ha otthon sokat használtok belőle, érdemes lehet ilyet választani.

Kézkrémet ajándékba

A kézápoló karácsonyi kiszerelésben vagy illatban tökéletes ajándék lehet, de magadat is meglepheted egy különleges darabbal – találd meg a galériában a kedvencedet.

Bottega Verde karácsonyi szánkó kézkrémválogatással
6 fotó megtekintése

Ha épp nincs nálad vagy elfogyott a kézkrém, ezekkel helyettesítheted:

  • Testápoló: tökéletes, bár nem lesz annyira intenzív a tápláló hatása.
  • Baba védőkrém: hatékony, főleg nagyon száraz bőrre, de csak keveset használj belőle.
  • Arcápoló: egyszer-egyszer megoldás lehet, de hosszú távon nem elég hatékony, és elég drága is.