Az évszakváltáskor természetes, hogy kicsit felerősödik a hajhullás – de a látványosan ritkuló frizura nem oké. Persze kinek mi számít látványosnak: a fodrászok szerint napi 100 szál elvesztése is még a normál tartományon belül lehet, hiszen a haj kicserélődés természetes folyamat. De ez téged sem vigasztal, amikor a szokásosnál jóval több szál marad a fésűben vagy található szerteszét a padlón, nem igaz? Ugyan ki szeret állandóan hajat takarítani (akkor különösen zavaró a dolog, ha kúszó-mászó baba fedezi fel épp a lakás minden vízszintes pontját), vagy ki akarná a szálakat számolni, hogy még normális-e amit a fésűben talál? Ha több haj hullik ki, érdemes tenni valamit, hogy mielőbb helyre álljon az egyensúly. Sőt, akár már előtte is, hogy el se durvuljon a helyzet. 5 hasznos trükköt mutatunk, hogy megelőzhesd az őszi hajhullást. (Figyelem, a szülés utáni hajhullás külön kategória, annak kezeléséről például ebben a cikkben bővebben olvashatsz.)
1. Induljon a vitaminpótlás
Az évszakváltáshoz kapcsolódó hajhullás oka legtöbb esetben vitamin-, ásványianyag- és nyomelemhiány. Egy jó minőségű multivitamin-készítmény, vagy kimondottan a haj állapotát javító „hajvitamin” sokat segíthet. Persze ne azt várd, hogy két nap után minden a régi lesz, idő kell, hogy feltöltődjenek a vitaminraktárak, de ha lelkiismeretesen beszeded a javasolt kúrának megfelelő vitaminokat, valószínűleg látványos javulást tapasztalsz.
2. Figyelj a vasra
A vashiány illetve a szervezet vastartalékainak merülése különösen gyakori oka a hajhullásnak. Érdemes a vaspótlásra az étrendet illetően is odafigyelni, de ha fáradékony vagy, sápadt, enervált, kevés az energiád, gyakran vagy beteg, érdemes beszámolnod erről a háziorvosodnak, aki lehet, hogy elküld laborvizsgálatra, hogy ellenőrizze többek között a vasszintedet. Az eredmények ismeretében lehet a vasban és C-vitaminban gazdag étrendek mellé akár természetes vaspótló készítményt, akár vényre kapható, gyógyszertári készítményt szedni – ebben mindenképp kérd ki az orvosod tanácsát.
3. Stimuláld a fejbőrt
A gyengéd átmasszírozás hajmosás során nagyon jó érzés – de nem kell csak erre az alkalomra korlátozni a fejbőrmasszázst. Nagyon jót tehet, ha akár minden nap, rendszeresen masszírozod a fejbőrödet, mert ezzel serkented a vérellátását, javítod a hajhagymák oxigén- és tápanyag-ellátottságát. Ami fontos:
- Lágyan, finoman masszíroz, ne túl erősen.
- Kis körkörös mozdulatokkal haladj végig a fejbőrön.
- Ujjbeggyel masszírozz, ne körömmel.
- Ne húzd a hajadat.
- Ne csak masszírozd, hanem „mozgasd” is kicsit a fejbőrödet.
- Akár speciális eszközt is használhatsz a masszázshoz, rózsakvarcból, jáde-kőből készült vastag „fésűszerű”, vagy a kézre illeszkedő kefeszerű műanyag masszírozót is találsz.
- Vagy próbáld ki hajmosáshoz a gumitüskés masszírozót – nagyon jól eloszlatja a sampont a fejbőrön.
4. Jöhetnek a szérumok
A hajnövekedést serkentő szérumok és ampullák segíthetnek az új szálak növekedésében. A legjobban akkor jársz, ha a fodrászod segítségét kéred a választásban, de ha alaposan utána nézel, azért te magad is találhatsz nagyon jó termékeket drogériákban is. A lényeg: tartsd be a használati utasítást, és csináld végig a kúrát – nem két nap után jelentkezik az eredmény, legyél kitartó.
5. Egyél-igyál-aludj
A tested akkor működik jól, ha megfelelően táplálod (egyél sok zöldséget, gyümölcsöt, kevés cukrot, lisztes ételt), elég vizet fogyasztasz, és eleget pihensz. A jó alváshoz persze az is kell, hogy napközben aktív legyél: mozogj, sportolj, sétálj, legyél a szabadban – legalább hétvégén, ha csak akkor fér bele.
+1. Fordulj szakemberhez!
Ha az alábbiakat tapasztalod, mindenképp keresd fel a fodrászodat, bőrgyógyászt, házorvost:
- Foltokban hullik a hajad
- Egyik pillanatról a másikra nagyon látványosság válik a hullás
- A hajhulláshoz a haj fakósága, töredezése, a körmök gyengébbé válása is társul
- A fejbőröd állapota is megváltozik, érzékelhetően zsírosabb vagy épp nagyon száraz lesz
- A fejbőröd irritált, viszket, gyulladt
- Máshol is tapasztalsz szőrzetvesztést, ritkul például a szemöldököd, szempillád