A következő Montessori inspirálta játékok ösztönzik a fantáziát és a szabad játékot, a csecsemőkortól a kisgyermekkorig – és azon túl is.
Egyensúlyozó kerékpár
Könnyedén és szórakoztatómódon tanítják meg a biciklizést ezek a pedál nélküli kerékpárok. Ezekkel először az egyensúlyozás kulcsfontosságú készségét sajátíthatják el a gyerekek, és anélkül tanulhatnak meg biciklizni, hogy olyan rossz szokásokat is elsajátítanának, amelyek a pótkerékkel való biciklizéskor érvényesülhetnek.
Fából készült játékdob
Már a legkisebb babák is reagálnak a zenére. Hamar észreveheted, hogy milyen erőteljes hatása lehet a zenének, a zenés játékoknak a gyermek szociális, érzelmi és kognitív fejlődésére.
Egyensúlyozó deszka
Az egyensúlyozó deszka valójában egy elképesztően egyszerű játék, ami mégis számtalan módon használható. Segítheti az egyensúly fejlődését, miközben szórakoztatóan biztosítja a mozgást is. Megfordítva remek híd lesz a kisautókhoz, de akár kisebb csúszdaként is használhatja a gyermek.
Pikler háromszög
A Montessori tantermek alapvető elemei a Pikler háromszögek, melyek otthon is népszerűek lettek. A kisebb és nagyobb gyerekek is nagyon szórakoztatónak találják ezt az eszközt, amely segíti a motoros készségek fejlődését, és lehetővé teszi a szabad mozgást.
- Kapcsolódó: 5 jó dolog, amit a Montessoriból tanulhatsz
Szivacs mászóka
Ezeket a beltéri mászóka-szetteket már 6 hónapos korától használhatja a baba, és úgy bővíthetők, hogy később is tudjon ezekkel játszani a kisgyermek. Lépcső, alagút, csúszda formába is rendezhetők az elemek, így a gyermek a motoros képességeket és az egyensúlyozást is gyakorolhatja.
Tanulótorony
A tanulótorony tökéletes eszköz egy kíváncsi kisgyermek számára, aki segítségével számos tevékenységben részt tud venni. Rengeteg lehetőség van az eszköz használatára, többek között segítség lehet a konyhai feladatokba, a sütésbe, a főzésbe, az előkészítésbe vagy akár a mosogatásba bevonni a gyermeket.
Modern babaház
A babaházak segítségével a gyermek el tud játszani a való életből ismert és kitalált helyzeteket egyaránt, így a játék remekül fejleszti a képzelőerőt. A nyitott kialakítású babaházakkal egyszerre több gyermek is játszhat közösen.
Készségfejlesztő játszóasztal
Tökéletes terepe a finommotorika fejlődésének a játszóasztal, amelyből létezik homokozós, vizezős változat is. Ez a játék is együtt nőhet a gyerkőccel, és akár többen is tudják használni egyszerre.
- Kapcsolódó: Első játékok, amit már szülés előtt szerezz be
Fa építőkockák
Az építőkockák alapvető játékok a Montessori szerint is. A végtelen fejlődés fogalmát tanítják, és kreatív, szabad játékot biztosítanak, akár órákon át.
Mágneses építőjáték
A klasszikusnak mondható építőkockák mellett egyre népszerűbbek a mágneses építőjáték szettek is. Ezek is kreatív, szabad játékot biztosítanak, és segítik a matematikai, a természettudományi, a térbeli ismeretek, valamint a finommotoros készségek fejlesztését. A mágneses elemek inspirálják a kezdő kis építőket, míg a tapasztaltabb, nagyobb gyermekeknek segítenek még inkább kihasználni a kreativitásukat.
Fa istálló/farm és állatfigurák
A Montessori-alapú oktatásban nagyon fontos szerepe van a realisztikus játéknak, ami segít a gyerekeknek kapcsolatot teremteni és jobban megérteni a körülöttük lévő világot. A babaházak mellett a fából készült farmok, istállók és állatfigurák is ebben segíthetnek.
- Kapcsolódó: A legjobb retro gyermekjátékok
Szivárvány építőjáték
Az első kirakós/építőjátékok egyike lehet a szivárvány építő. Ez a játék segíti a színek megismerését, azonosítását, a finommotoros készségek fejlesztését, illetve megérteni az építés fogalmát. A játék kisebb, illetve nagyobb/több darabos változatban is elérhető.
Gurulós kiskocsi
Ez a játéktípus már évtizedek óta létezik, és jó okkal! Szépek, szórakoztatók, és mind a babáknak, mind a nagyobbaknak remek játéklehetőséget biztosítanak. A kisebb gyerekeknek, akik még csak nemrég kezdtek el járni, segíthetnek gyakorolni, illetve fejleszteni az egyensúlyt. Később pedig számtalan módon használhatják a játékok során.
Autórámpa/autócsúszda
Nemcsak szórakoztató megfigyelni a lejtős rámpán lecsúszó és gyorsuló autókat, de ez a játék segíti a finommotoros és a nagymotoros készségek fejlődését is. Emellett az ok-okozati összefüggések elsajátításához, a szem-kéz koordináció fejlődéséhez is hozzájárul.
Puha játékkockák
A szivacsból készült, puha játékkockák remek első építőjátékok a babáknak, de a nagyobb gyerekek is szórakoztatónak találhatják. Ahogy a tömörebb építőjátékokból, úgy ezekből is készülhetnek épületek, tornyok, ösztönözve a kreatív játékot.
Forrás: mother.ly