Ha a fehér lepedéket ujjadra csavart, kamillateába mártott steril gézlappal le tudod törölni, csak a szopás utáni tejmaradék ez a fehéres réteg. A letörölhetetlen lepedéket a száj nyálkahártyáján megtelepedő gomba (soor oris) okozza. A különböző gombafajták egész életünk során jelen vannak szervezetünkben bizonyos mennyiségben, jelenlétükre azonban csak elszaporodásuk utal.
Újszülöttkorban ez a még gyenge immunrendszer miatt előfordulhat: egészséges, érett újszülötteknél 2–5 százalékban, koraszülötteknél 10 százalékban is. Akár a szülés során is fertőződhetett a baba, a várandósság alatt ugyanis az anyai szervezet is fokozottabban hajlamos a gombásodásra.
A gombafertőzés kezelés nélkül továbbterjed, a tápcsatornában és azon áthaladva a pelenkás területen is tüneteket okoz. A szájban jelentkező tünetek megjelenése után mintegy két héttel számíthatsz arra, hogy piros foltok vagy pöttyök alakulnak ki a popsin.
A baba szájából szopás során a mellbimbóra is kerül a gombából, így folyamatos az újrafertőződés, ha meg nem szünteted a fertőzés forrását, körforgását. A nyűgösség, hasfájás, étvágytalanság hátterében a szájból továbbterjedt gombafertőzés áll, ezért is fontos, hogy legyőzd.
Egyszerre három területen kezeld:
Ezeket is érdemes elolvasnod: