Az autós babaülés kicsit mostohagyerek, legalábbis a mindennapi használati tárgyak mellett. Egyrészt nincs állandóan szem előtt, másrészt ez csak egy ülés, a székeinket sem tisztítjuk minden nap, nem igaz? Jogosan merül tehát fel, hogy milyen időközönként lenne ideális a tisztítása. Akkor, amikor a gyerek összemaszatolja? Pisibaleset után? Vagy rendszeres időközönként?
Alisa Baer gyermekorvos szerint:
Ha a gyermek tisztán tartja, soha nem kell kimosni.
Meglepő válasz. És normális, ha sokan vitatkoznak ezzel. Baer hozzáteszi, hogy válasza csak abban az esetben működik, ha a kicsi nem eszik az autóban és ha szobatiszta. Máskülönben a morzsa lehullhat, beeshet a heveder rögzítőjébe, ez pedig már biztonsági kockázatot jelent. (A szobatisztaságot nem részleteznénk, nyilván magától értetődő, miért kell baleset esetén tisztítani az ülést.)
Az élelmiszer könnyen beszennyezheti az autósülést, és ha nincs megfelelően tisztítva, megzavarhatja a biztonsági funkciókat. A gyerekorvos szerint különösen óvatosnak kell lenni az olyan omlós vagy olvadó ételekkel, mint a granola, gabonapelyhek vagy csokoládé, amelyek bejuthatnak a hevederszíjak megfeszítésére használt részbe.
„Azok a kis ételszemcsék eljuthatnak oda, ahol a reteszelő mechanizmus nem tapad megfelelően, és a hevederek megcsúszhatnak” – mondja.
Ugyanez elmondható a csatról is, ha vizes lesz és rozsdásodni kezd, vagy morzsa kerül bele, máris elveszti a funkcióját. Egy balesetnél pedig ez végzetes következménnyel is járhat.
Baer tehát azt javasolja, hogy érdemes az étkezéseket az autón kívül megejteni. Ha ez nem megoldható, akkor száraz fogkefével nagyon könnyű a résekbe benyúlni és kiszedni az esetleg maradékokat. Ha pedig ennél is alaposabb tisztításra van szükség, ő az autósülés gyártójának ajánlásaira támaszkodik, és a szülőknek is ezt javasolja.