A minap büntetést kapott a Kossuth Rádió, mert diáklányok a saját műsorukban őszintén beszélgettek a menstruációról úgy, hogy nem jelezték, hogy ez hat éven felülieknek való tartalom. Ráadásul egy felháborodott hallgató jelentette fel a műsort a médiahatóságnak, tehát egy felnőtt ember úgy érezte, miközben Kossuth Rádiót hallgatott, hogy a menstruáció már mégiscsak a tűréshatáron túl van; arról nem beszélünk, mindenki menstruáljon a négy fal között. Lehet, hogy ez a bizonyos feljelentős hallgató valamelyik törzs tagja, ahol még mindig kiűzik a faluból a menstruáló nőket egy barlangba, mert a hiedelem szerint a vérük ártást hoz a házra – de azért ez eléggé valószínűtlen.
A tabu rossz, értem?
Tarkóig szaladt a szemöldökünk, amikor a büntetésről olvastunk, mert mégis miért kéne korhatárossá tenni a menstruációt? Miért akarjuk tovább tabusítani, amikor épp hogy az amúgy is fennálló tabut kellene ledönteni a menstruáció körül a gyerekek érdekében.
Személy szerint is több olyan nőt ismerek, akiknek semmit sem mondtak a menstruációról az anyukák, apukák, az iskolában sem volt szó róla, és egyrészt sokkot kaptak, amikor tizenévesen megjött az első menzeszük, és azt hitték, valami bajuk van, másrészt egész életükben egyfajta szégyenérzet kapcsolódik a menstruációhoz, ami pedig egy teljesen természetes testi dolog. Miért kellene ettől védeni a gyerekeket?
Rendkívül káros, ha egy normális testi működést tabuként kezelünk, és korhatárral akarjuk ellátni. A nők menstruálnak, ennek semmi köze a szexuális felvilágosításhoz, hanem pont úgy kellene kezelnünk ezt az információt, mint azt, hogy folyik az ereinkben a vér, vagy hogy honnan jön a pisi. Abban a családban, ahol nincs tabu, a gyerek hatéves korára már tisztában van azzal, hogy természetes folyamat, hogy anyának havonta egyszer vérzése van, sőt, már megismerkedett a betétekkel és más menstruációs eszközökkel is, hiszen a kisgyerekek még pisilni sem hagyják egyedül az anyjukat; hát majd biztos bezárhatjuk az orruk előtt a vécéajtót, meg ahogy mi azt elképzeljük.
Tiltsuk be a női testet?
A korhatáros menstruáció csak arra jó, hogy egy normális női működést stigmatizáljon, mintha valami különleges dolog lenne, amikor egyáltalán nem az. Ebből könnyen kinőhet aztán a szégyen érzése a menzesszel kapcsolatban, miközben inkább arra kellene terelni a gyerekeinket, hogy az egészséges testi működés az jó dolog, és ebbe beletartozik a menstruáció is.
A gondolatmenet további részét elolvashatod a CIKK FOLYTATÁSÁRA kattintva.