A szülés, a születés egy természetes folyamat, ám napjainkban nagyon sok félelem és tévhit övezi. A háborítatlan szülés kifejezést hallva is sokan az otthon szülésre, vagy esetleg valamilyen furcsa, spirituális dologra gondolnak, pedig egyáltalán nem erről van szó. A háborítatlan szülésélmény kórházi körülmények között is elérhető, ha az édesanya, az orvos és a személyzet is törekszik erre, és igyekszik megfelelő körülményeket biztosítani ehhez – természetesen a biztonságot adó egészségügyi háttér mellett. De hogy mit is jelent pontosan mindez, arról dr. Szuromi András szülész-nőgyógyász szakorvos, homeopata orvos mesél. „Hiszek abban, hogy ha valaki tudatosan készül a szülésre, de nem akarja irányítani, akkor beavatkozás-mentesen világra hozhatja gyermekét. A születés egy csoda, egy természetes folyamat, ahol ideálisan az orvos csak kísérőként van jelen. A császármetszések száma igenis visszaszorítható, már csak azzal is, hogy türelmesek vagyunk.”
Engedjük el a kontrollt
Vajon kin és min múlik igazán, hogy egy szülés háborítatlanul tudjon megtörténni, a lehető legkevesebb beavatkozást végezzék közben? „Tapasztalataim szerint az egész élettani folyamat kulcsa, hogy felejtsük el a kontrollt, azt, hogy mi vagyunk a helyzet urai, főnökei – magyarázza a szakértő, aki majd’ 30 éve vezet szüléseket. – Senki nem tudja, mi fog történni. Aki merev elképzeléssel, százoldalas szülési tervvel érkezik, az nem segíti a történéseket, épp ellenkezőleg, korlátokat szab neki. A szülés természetes folyamat, de semmiképpen nem egyemberes történet. Annál is inkább, mert van benne egy olyan résztvevő, akit nem tudunk megkérdezni – a baba.
Orvosként is mondhatom, hogy nagyon jó lenne, ha mi nem a szereplői, inkább a kísérői lennénk a szülésnek.
Irtózom magától a szótól is, hogy szülésvezető. A szülés ugyanis akkor is végbemegy, ha nem nyúlunk bele a folyamatba. Ez nem orvoshoz köthető, nem egy betegségorientált folyamat. Csak onnantól kezdett eltávolodni a természetes mivoltától, hogy bekerült a kórházba, és időintervallumban kezdték el mérni. Ezért ugrott meg a császármetszések száma is, amely már 40% fölötti szinte minden országban. Ez azt jelenti, hogy majd minden második kismama császármetszéssel hozza világra a gyermekét.”
A türelem a kulcs
Ezek közül nem minden esetben lenne szükség a császármetszésre, ahogy az olyan egyéb beavatkozások, mint a gátmetszés vagy az oxitocin adása is sok esetben elkerülhető lenne – de hogyan? Szakértőnk jelenleg magánkórházban dolgozik, de korábban a János kórházban végzett munkájával sikerült ezen a magas arányon változtatnia. „10 év fáradságos munkával sikerült elfogadottá tenni és lefektetni a háborítatlan szülés alapjait. A császármetszés felére csökkent az országos tendenciához viszonyítva azáltal, hogy nem hajszoltuk a kismamákat, nem siettettük a folyamatot, hanem türelmesek voltunk, és természetes, homeopátiás készítményekkel is segítettük a szülést.
A labda, a bordásfal, a meleg víz, a helyzetváltoztatás, a gravitációnak nem ellentmondó pozíció mind segítik a kismamát és a magzatot abban, hogy beavatkozásmentesen végbemenjen a szülés.
Fontos, hogy a kismama választhasson, mit szeretne ezek közül igénybe venni. Ha türelmesek vagyunk, és hagyjuk, hogy a baba feje fokozatosan szülessen meg, akkor gátmetszésre nincs szükség! Nem tudom megmondani, utoljára mikor végeztem gátmetszést, az oxitocin pedig az első számú ellenségem. Egyre több tanulmány születik arról, hogy az oxitocinnal nem nyerünk semmit, ellenben a sürgetéssel belehajszolhatjuk a kismamát egy olyan emberfeletti fájdalomba, aminek következtében egyenes út vezet a műtőbe. Sőt, a gyermek egészségét is veszélyeztetjük vele – több kutatás foglalkozik azzal, hogy azoknál a lány kisbabáknál, akik oxitocinnal születtek, nagyobb eséllyel alakul ki pszichés vagy kötődési probléma, esetleg petefészek-betegség.”
Mit tehetek a háborítatlan szülésért?
Először is fontos, hogy beszéljünk erről az orvosunkkal – az ő támogatása nélkül nem fog menni. Elengedhetetlen, hogy olyan orvosunk legyen, aki nyitott minderre, és meg lehet vele beszélni a felmerülő kérdéseket, aggodalmakat, várakozásokat. És persze mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy megadjuk magunknak és a babánknak a háborítatlan szülés-születés élményét, fel lehet készülni erre előzetesen – ezeket tanácsolja hozzá dr. Szuromi András szülész-nőgyógyász szakorvos.
- Ebben a helyzetben fokozottan érvényes, hogy ép testben ép lélek: a leendő anyuka nyugodtan végezzen fizikai aktivitást, hiszen, amire készül, az egy kőkemény fizikai munka.
- Az is fontos, hogy ne rózsaszín ködre számítson, legyen képben, beszélgessen anyatársakkal, nézzen filmeket, mert gyakran tapasztalom, hogy a kismamák a szülés előtt csak felületes információkkal rendelkeznek.
- Arról is ejtsünk szót, hogy szülés alatt a hidratálás hiánya katasztrofális eredményt hozhat. A szénsavmentes vagy izotóniás víz, esetleg a 100%-os kókuszlé mindenkinek legyen bekészítve szülés alatt.
- Ahogy a könnyen emészthető ételek, például keksz, banán is hasonlóképp fontos a kismamának.
- Nem kell félni, akkor sem lesz semmi gond, ha császármetszésre kerül sor.
- Nem kell tartani attól, hogy nem fogjuk kibírni ezt a fájdalmat. Az életben ez az egyetlen alkalom, amikor annak van értelme és produktuma.
- Merjük elhinni, hogy képesek vagyunk megszülni a babánkat, merjük rábízni magunkat a Teremtőre.
- És gondoljunk hálával a testünkre: ha naponta hálát adunk, szeretjük magunkat, a testünket, sokkal pozitívabb kimenetelre számíthatunk.