A baba születésekor az egyik érték, amit feljegyeznek róla, hogy milyen súllyal jött világra. Ezt önmagában azonban nem érdemes értelmezni, a babára jellemző többi adattal együtt veszik figyelembe, mint például a hossza, hogy hányadik terhességi hétre született, vagy az Apgar-érték. Az érett, időre született újszülött – a 37-42. hét között jött világra – átlagos születési súlya 3500 gramm, de a 2500-4500 gramm közötti tartományban bármilyen érték normálisnak számít.

(Kép forrása: Getty Images)
Így változhat a baba súlya a születése utáni napokban
Gyakori, hogy a születés után röviddel a baba a súlya nagyjából 10 százalékát elveszíti – ez a mennyiség még nem ad okot az aggodalomra. Ez a súlyvesztés maximum a negyedik-ötödik napig tart, ekkor megáll, majd fokozatosan gyarapszik. Az újszülött a születési súlyát nagyjából kéthetes korára éri el ismét.
Mennyit gyarapszik a baba az ezt követő hónapokban?
A babák súlya az első hat hónapban gyorsan gyarapszik: átlagosan hat hónapos korukra megduplázzák a születési súlyukat. A súlygyarapodás üteme és mérték egyénenként eltérő – általánosságban a következőt lehet mondani a súlyváltozásról.
A baba súlya általában heti 150-200 grammal gyarapszik, így az első négy hétben a súlynövekedés nagyjából 400-500 gramm. Az 1-3. hónap közötti időszakban átlagosan 600-900 gramm, míg a 3-6. hónap során átlagosan 500-800 gramm a havi súlynövekedés mértéke. A 6-9. hónap között ez valamennyit lassul, ekkor a súlya havonta 300-500 grammal gyarapszik várhatóan, a 9-10. hónapban pedig nagyjából 200-250 gramm súlynövekedésre lehet számítani havonta.
Az első születésnapjukra a legtöbb baba megháromszorozza születési súlyát.
(Források: gyerekszoba.hu ITT, ITT és ITT, egeszsegvonal.gov.hu)