Baba

Kellemetlenségek, amiktől a szülés sem szabadít meg egyből

Az áldott állapotnak számos olyan velejárója lehet, amit legszívesebben a fogasra akasztanánk, amint kilépünk a szülőszobából. Sajnos azonban nem minden kellemetlenség múlik el a szülés után azonnal.
2020. Szeptember 08.
Kellemetlenségek, amiktől a szülés sem szabadít meg egyből (fotó: Getty Images)

Megkeserítette várandósságodat az aranyérbetegség? Az utolsó hónapokban már szinte alig tudtál aludni, mert semmilyen pozíció nem volt kényelmes? Zavart a melleid feszülése, a mellbimbóid hihetetlen érzékenysége? Ezekkel a problémákkal sokszor még a szülés utáni hónapokban is számolni kell.

Tomboló hormonok, kellemetlen fertőzések

A hüvely pH-értéke – pláne a regeneráció során – folyamatosan változik, ennek következtében jobban ki lehetsz téve a bakteriális és gombás fertőzéseknek éppúgy, mint a terhességed hónapjai alatt. Ha nem kerül el a “baj” és kellemetlen tüneteket észlelsz, légy körültekintő a gomba- és baktériumellenes készítmények kapcsán. Amennyiben szoptatod kisbabádat, kérd ki nőgyógyászod véleményét, hogy melyik gyógyszert használhatod biztonsággal, s mi az, ami biztosan nem jut át a pici szervezetébe az anyatejjel.A szokottnál is jobban kell figyelned az intimhigiéniára, főleg a gátseb kapcsán és az igen erőteljes, szülés utáni vérzés miatt. Érdemes néhány óránként tiszta, langyos vízzel (esetleg mosdókenőccsel) megmosakodni. Puha törölközőt válassz, azzal itasd fel az érintett területről a vizet! Dörzsölni tilos! Extra nedvszívóképességű betétet használj, s cseréld amilyen gyakran csak szükségét érzed.

Bosszantó duzzanat

Ha terhességed során jelentkeztek aranyeres problémák, akkor nagy esély van rá, hogy a panaszok a szülés után még egy ideig megmaradnak. Ez igen gyakori az újdonsült anyukáknál, hiszen a szülés alatt, a kitolási szakaszban a kényes területre gyakorolt hatalmas nyomás nem tesz jót az aranyérnek.A szülés utáni aranyérproblémák ott szerepelnek a leggyakoribb posztpartumos panaszok listájának élén. Egy felmérés szerint a szülés utáni 4. hétben az anyák 48%-a szenved a kellemetlen kitüremkedéstől és annak fájdalmas következményeitől.Nyugodj meg, kellő odafigyelés mellett a helyzet hamar javul. Addig is a viszkető, égő és gyakran fájdalmas aranyeret érdemes minden székelés után langyos vízzel alaposan megtisztítani, kenőccsel, végbélkúppal kezelni. Üléshez használj úgynevezett ülőgyűrűt (ha nincs, hajtogass egyet törölközőből), ez segíthet, hogy a szoptatás vagy étkezés ideje alatt ne nehezedjen nyomás a kényes területre, ráadásul ezzel az ilyenkor extraérzékeny gátsebet is kímélheted.

Az alvás továbbra is csak álom marad

Sok kismama a terhesség hetei alatt is küzd az alváshiánnyal, mert nehezen talál olyan pózt, amelyben fél óránál többet tudna egyhuzamban pihenni. Ez valószínűleg szülés után is központi probléma marad. Egy újszülött mellett nem sok lehetőség van a pihenésre. Mindig készenlétben kell állni, még éjszaka is. Amikor végre aludhatnál, akkor jönnek az aggodalmak, amelyek nem hagynak nyugodni. S ott vannak még a sajgó szülési sebek (gátseb, császármetszés), a társaságodra vágyó párod, a háztartás, és ezer más dolog, amire időt kell szánni, amire figyelni kell.Fogadd meg a sokak által hangoztatott tanácsot: aludj, amikor a babád alszik! Az első időszakban engedd el a különféle kötelezettségeket, próbálj meg felülemelkedni az aggodalmaidon is, és kérj minél több segítséget a családtól, baráti körtől. Ragadj meg minden másodpercet a pihenésre, ugyanis az első hetekben az új körülményekhez szép lassan hozzászokó kisbabádnak leginkább rád van szüksége. Ha a végkimerültség közelébe kerülsz az alváshiány miatt, akkor pont ezt nem tudod megadni számára. Hidd el: gyorsan elillan ez az időszak, és utána még rengeteg időd lesz lakást takarítani, főzőcskézni és vendégeket fogadni!

A mellekhez érni tilos!

Az alvást a melleid sem fogják megkönnyíteni. Ha a terhesség hónapjai alatt kellemetlennek érezted a folyamatos feszülést, a bimbótájék érzékenységét, akkor készülj fel: ezzel még jó darabig számolnod kell. Az első napokban kialakuló tejbelövellés különösen fájdalmas lehet, és sokaknak a szoptatás sem egyből egy álomszerű élmény.A szoptatás időszaka alatt a mell folyamatos “igénybevételnek” van kitéve, ám a kezdeti nehézségek rendszerint hamar elillannak. Olvass utána a megfelelő szoptatási pózoknak, a helyes mellre helyezésnek, keress megoldást a problémákra, ha nem boldogulsz, fordulj szoptatási tanácsadóhoz!

Továbbra is tapasztalhatsz szivárgást odalent

A gyermek világrahozatala után a legtöbb esetben javul az inkontinenciahelyzet. Néha – a szüléssel járó terhelés miatt – azonban átmenetileg akár súlyosbodhat is az állapot. Ha úgy érzed, hogy még intenzívebb a vizeletszivárgás, vagy a panaszok gyanúsan sokáig, a szülést követő 6-8 hét sem enyhülnek, mindenképp keress fel egy szakembert.Nagyjából minden harmadik, negyedik nő megtapasztalja az inkontinenciát, ehhez képest nagyon kevesen fordulnak szakemberhez a panaszaikkal. Pedig a segítségkérés elmulasztása veszélyes, hisz ha a súlyosbodó, vagy elhúzódó vizelet-visszatartási problémákat nem kezelik időben, akkor azok akár tartóssá is válhatnak.Ha elsajátítod és rendszeresen végzed a Kegel-gyakorlatokat, azok nagymértékben segíthetik a gyógyulásod. A medencefenéki izmok megerősítésével javíthatsz a terület keringésén, felgyorsítva ezzel a regenerációt. 

Légy türelmes!

Nagyon fontos, hogy adj magadnak időt, ne sürgesd a testedet! Ha aggódsz, kérj az orvosodtól segítséget! Ne feledd: mindenkinél máshogy zajlik a regenerációs folyamat. Vannak, akiknél gyorsabban múlnak a nemkívánatos panaszok, de olyanok is akadnak, akik még évek múlva is küzdenek egyik-másik (fentebb említett) “kellemetlenséggel”. Ne légy türelmetlen, szeresd a tested a kisebb-nagyobb problémák ellenére is, hiszen egy csodát teremthettél általa!