A láztól nem kell megijedni
Amikor egészségesek vagyunk, testünk hőmérsékletét az agyunkban található hőközpont 36-37 °C között tartja. Egyes kórokozók hatására szervezetünkben lázkeltő anyagok szabadulnak fel, amelyek a keringéssel eljutnak a hőközpontig: ekkor kezd emelkedni a hőmérsékletünk. 37-38 °C között hőemelkedésről, 38 fok felett lázról beszélünk.
Hogyan mérjük a lázat?
A testhő kis mértékben minden embernél eltérő, napi ingadozás is megfigyelhető. Egészen kicsi babáknál a popsiban való mérés a legegyszerűbb. Később, amikor a kicsi már tud az ölünkben ülni, megpróbálhatjuk a hónaljában mérni a lázat, figyelemelterelő játékkal ez általában sikerül is.
A fülhőmérő és a homlokhőmérő minden életkorban és helyzetben alkalmazható, egy-két másodperc elteltével le is olvasható az érték.
Fontos tudni, hogy a fülben, végbélben, illetve az angolszász országokban elterjedt szájban való lázmérésnél 0,5 °C fokot le kell vonni a mért értékből.
Léteznek homlokra tapasztható lázmérő lapok is, ezek azonban nem elég pontosak.
Mi is a láz?
A hő emelkedése során az immunanyagok termelése fokozódik, a kórokozók szaporodása pedig lassul, tehát kifejezetten hasznos, a védekező reakció fontos része. Bár a legújabb szakmai protokoll alapján a testhőmérséklet növekedése nem igazán okoz kárt a szervezetnek, a 3 hónaposnál fiatalabb csecsemőknél 38 °C fölött illetve a 3-6 hónapos csecsemők 39 fokos vagy azt meghaladó testhőmérséklete mondható rizikósnak és meg kell kezdenünk a lázcsillapítást illetve orvoshoz kell fordulni.
Legjobban innivalóval biztosíthatjuk a megfelelő vitaminokat, a szükséges tápanyagokat és energiát. Ha szopik, kínáljuk meg gyakrabban anyatejjel, ez elegendő lesz számára, teáztatni továbbra sem kell a szoptatott babát. Tápszeres babáknál szükség van külön adagolt forralt vízre. A nehezen emészthető ételeket kerülni kell, mert a láz károsíthatja az érzékeny bélenzimeket, hányás, hasmenés alakulhat ki.
Hogyan segíthetünk?
Hőemelkedés, de még láz, sőt magas láz esetén is elegendő, ha megszabadítjuk a kicsit vastag ruháitól, takaróitól, és sok folyadékot itatunk vele. Legalkalmasabb erre a célra a tiszta víz, a szénsavmentes ásványvíz.
A láz önmagában nem veszélyes állapot, a magas láz sem (kivételt képeznek a már fent említett egészen pici babák). Nem okoz semmilyen hosszútávú károsodást, a szervezet öngyógyító mechanizmusai közé tartozik, csupán egy tünet. Amint a szervezet megküzdött a betegséggel, a láz is lejjebb fog menni. Természetesen ha a gyermeknek egyéb panaszai vannak: hányás, hasmenés, fájdalom, légzési nehézség, akkor forduljunk orvoshoz, de ha a gyermek jókedvű, van étvágy, iszik elég folyadékot, csupán lázas, akkor nem kell különösebben megijedni.
A lázcsillapító gyógyszerek közül ha nagyon muszáj, akkor használhatunk paracetamol, amidazofen vagy ibuprofen hatóanyagtartalmút, az összetevőket mindig feltüntetik a készítmény csomagolásán. Ugyanazt a fajta gyógyszert csak 4-6 óránként adhatjuk. Ennél gyakrabban kifejezetten orvosi utasításra használjunk lázcsillapítót, akkor is a másik csoportba tartozó gyógyszert, 2-3 óra elteltével. A túladagolás veszélyes tüneteket okozhat!
Szintén a legújabb lázzal kapcsolatos új, 2011-es szakmai protokoll szerint, a fizikális lázcsillapítás meglehetősen kíméletlen módszer, a hűtőfürdő vagy a hideg testborogatás magas láz esetén persze alkalmazható de a kíméletes, didergést elkerülő, 31 foknál melegebb vízzel történő fürdő javasolt, és ez alapvetően a közérzet javítását szolgálja.
Lelki okok
A láz lelki eredetű is lehet. Ha a gyerek nem érzi jól magát a világban, több törődésre, szeretetre vágyik, nehezen viseli a konfliktushelyzeteket, megesik, hogy minden látható ok nélkül belázasodik. A vasárnap esti váratlan láz – főleg, ha többször is előfordul, és nem követi betegség – jelezheti például azt is, hogy a kicsi nem szeret bölcsibe vagy oviba járni.
Ártalmatlan “rém”: a lázgörcs
“A kisfiam a 15 hónapos korban kötelező MMR-oltás után nyolc nappal belázasodott. 37,5 fokos “láznál” már fennakadt a kicsi szeme, elkezdett rángatózni, és habzott a szája. Sajnálom, hogy erről az oltási szövődményről nem esik szó sehol. Jó lenne ismerni az effajta epilepsziaszerű görcsök hátterét, a lehetséges utóhatást és az életmentő beavatkozások tárházát, mert ezek a borzalmas élmények talán elkerülhetőek lennének megfelelő tájékoztatással.”
Csurgó Anita, e-mail
Amit a lázgörcsről tudni kell
dr. Mészner Zsófia gyermekinfektológus, az Országos Gyermekegészségügyi Intézet főigazgatója:
Egyetlen védőoltásnak sincs közvetlenül lázgörcsöt okozó hatása. A lázgörcsöt maga a lázas állapot okozza, függetlenül attól, hogy a testhőmérséklet emelkedését mi váltotta ki – ez leggyakrabban valamilyen fertőzés. Legtöbbször kisgyerekkorban, egy-két éves kor között fordul elő. Lehet genetikai háttere, előfordulhat családi halmozódás, egy gyereknél jelentkezhet többször is, de kisiskolás korra ezek is elmaradnak.
A lázgörcs kialakulása független a láz magasságától. A láz felmenő szakában, vagy akár ellenkezőleg, a láz csökkenésekor is felléphet.
A görcs nagyon ijesztő, ám alapjában véve ártalmatlan, megfelelő lélekjelenléttel könnyen átvészelhető jelenség, amelynek szerencsére nincs hosszú távú káros következménye. A roham ideje – bár hosszúnak tűnik – általában jóval kevesebb, mint egy perc, ezután a kicsi mély álomba zuhan.
Mindez nem azt jelenti, hogy nem kell komolyan venni. A diagnózis felállítása az orvos feladata, különös tekintettel arra, hogy epilepszia is kezdődhet lázgörcsnek “álcázva”.
Az első görcsroham feltétlenül olyan esemény tehát, amelyről értesülnie kell a házi gyermekorvosnak, hogy megkezdődhessen a kivizsgálás. Lázgörcsöt (és lázat) lázcsillapítóval – sajnos, a közhiedelemmel ellentétben – nem lehet megelőzni, mivel ezek a szerek csak a már izgalomban lévő hőközpontra hatnak. “Előre” értelmetlen dolog lázcsillapítót adni, de lázat mérni és lázcsillapítást alkalmazni kell és fontos.
Tennivalók lázgörcs esetén
- 1. Fontos, hogy oldalra fektetett testhelyzetben megvédjük a gyereket a sérüléstől, és megakadályozzuk, hogy a szájából hátracsurogjon a váladék.
- 2. Amint lehetséges, mérjük meg és csillapítsuk a lázat.
- 3. Az orvos dönt arról, legyen-e mindig kéznél a végbélbe könnyen bejuttatható görcsoldó – ám a legtöbb lázgörcs magától oldódik, mire a kúp előkerül. Nem a görcsgátlás, hanem a megfelelő testhelyzet, vagyis a fulladás megakadályozása az életmentő beavatkozás!
Hasznos tippek lázcsillapításra
- Ha felbontunk egy üveg lázcsillapítót, mindig írjuk rá a dátumot, mert sok gyógyszer felbontás után csak pár hónapig használható.
- Időnként ellenőrizzük a gyógyszerkészletünket, nehogy akkor derüljön ki, hogy lejárt az összes, amikor nagy szükség lenne rá.
- Ha lázas a gyerek, a mért értékeket mindig írjuk fel, így tudjuk, mikor kaphat újabb gyógyszert, látjuk, hogy javul-e, és az orvosnak is sokat segíthetünk a diagnózis felállításában.
- Jegyezzük fel azt is, melyik lázcsillapító módszer vált be gyerekünknél, mert a következő betegségnél nem biztos, hogy eszünkbe jut a nagy izgalomban.
Kapcsolódó cikkeink láz témában:
- Lázas állapot, lázcsillapítás
- Kisokos lázcsillapításhoz
- Hogyan csillapítsam a lázát?
- Lázcsillapítás újratöltve
Forrás: Kismama magazin