Mi lehet ennek az oka? Valójában a szakértők ebben nem teljesen biztosak, de úgy gondolják, hogy a genetika és a DNS játszhat benne szerepet, írja a WebMD.
Ami biztos, hogy van néhány általános mérföldkő a hajnövekedés kapcsán, ezek a következők:
- A 14. terhességi héten elkezdenek fejlődni a szőrtüszők.
- A 20. terhességi héten szőr kezd el nőni a szemöldökön, a felső ajaknál és az állon.
- A 22. terhességi héten lanugo nevezetű puha szőr kezd nőni a baba fején és testén, különösen a vállakon, a háton, a füleken és a homlokon. Ez a szőrzet segíti majd a magzatmáz megtapadását a baba testén.
- A 23. terhességi héten a melanin nevű pigmentanyag elkezdi megszínezni a szőrt, a hajat.
- A baba testéről a szőr általában a terhesség 24-28. hetében kihullik, így a születés előtt eltűnik.
A baba fején lévő szőr, tehát a haj esetében azonban más egy kicsit a dolog. A haj tüszői olyan mintát alkotnak már az anyaméhben, amely életünk végéig megmarad. Születés után már nem képződnek új tüszők, csak a már meglévők lesznek. A haj látható a baba fején, és a születést megelőző hetekben nőhet lassan és gyorsan is.
Azt érdemes azonban tudni, hogy a haj, amivel a baba születik, a legtöbbször kihullik az első 6 hónap során. Még azoknál a babáknál is, akik dús hajjal születtek, előfordulhat, hogy pár hét alatt kihullik a hajuk – de nem kell aggódni, visszanő.
A hajhullás oka hormonális változás: amikor a méhben növekszik a baba, nagy mennyiségű hormont kap az anyától, születése után viszont ezeknek a hormonoknak a szintje zuhanni kezd, a hajnövekedés pedig leáll ennek következtében.
Amikor a babánál új hajnövekedési ciklus kezdődik, a haja kihullik, átmeneti foltos vagy kopasz foltokat okozva. A helyette növekvő új hajnak valószínűleg más lesz a textúrája vagy a színe, min amilyen a születéskorinak volt.
Forrás: webmd.com
Nyitókép forrása: Getty Images
Forrás: Gyerekszoba.hu