Dr. Alison Mitzner gyermekorvos szerint az első hónapokban a babák felfedezik a szájukat, kezüket, és a hüvelykujjuk rágcsálását arra használják, hogy megnyugtassák magukat. 4-5 hónappal a születésük után sok időt tölthetnek azzal is, hogy az egész öklüket a szájukba teszik és rágcsálják – ez lehet a fogzás első jele. Az öklöcskéjük ugyanis olyan, mint egy megbízható, mindig jelen lévő rágóka, így nem véletlen, hogy ez az egyik önmegnyugtató módszerük.
- Kapcsolódó: A fogzás tényleg ennyire fáj?
De mi van akkor, amikor még nem kezdődött el a fogzás?
Mielőtt a fogzás megkezdődik, a csecsemők azért rágcsálhatják az öklüket, ujjacskáikat, mert úgy fedezik fel az őket körülvevő világot, önmagukat, hogy a szájukba vesznek mindent, amire kíváncsiak. Nagyjából 2 hónaposak a csecsemők, amikor rájönnek, hogy van kezük – ez pedig egy igazán izgalmas felfedezés a számukra. A kéz motoros fejlődése igazán összetett dolog, a kisujjtól indulva halad a hüvelykujj felé, ezért ha a babák úgy ragadnak meg dolgokat, hogy közben nem mozgatják a hüvelykujjukat, az teljesen normális.Miután a babák felfedezik a kezüket, minden mást is a szájukba akarnak venni. – Ők így tanulnak, és még nem tudják, mi az, amit a szájukba vehetnek, és mi az, amit nem. Éppen ezért nagyon fontos, hogy biztonságos legyen az otthonuk, hiszen minden tárgyat meg akarnak majd fogni, és a szájukba tenni – magyarázta Dr. Mitzner.
- Kapcsolódó: A rossz szokásoknak haszna is lehet
Kell aggódni a kórokozók miatt?
Érthető, ha felmerül a szülőkben a kérdés, hogy kell-e aggódniuk a kórokozók miatt, ha a babák folyton a szájukba veszik a kezüket. A gyermekorvos azt javasolja, tegyenek meg mindent, hogy a kicsi keze tiszta legyen, de ne aggódják túl a dolgot. – Amíg a babák nem kúsznak-másznak, addig nem kell különösebben aggódni, utána pedig úgyis megtesznek mindent a szülők, hogy a környezet a lehető legtisztább legyen – mondta a szakember.
- Kapcsolódó: A gyerekek legrosszabb szokásai
A csecsemőknek természetes reflexe is van arra, hogy a cumisüveget, édesanyjuk mellét szopják, hogy ételhez jussanak, ami gyakran áttevődhet a hüvelykujj szopására is. Ez biztonságérzetet is jelent a babának, és néhány babánál meg is maradhat szokásként, mint önmegnyugtatás, vagy ami segít nekik elaludni. Erről általában maximum 4 éves korukban leszoknak, de ha esetleg még ekkor is megmarad a szokás, érdemes lehet gyermekorvossal is beszélni a dologról.(Cikk forrása: romper.com)