A babák születésüktől fogva képesek látni, azonban nem túlzottan messzire. A nagyjából 20-30 cm távolságra lévő arcokat, tárgyakat látják élesebben. Ahogy azonban növekszik a kisbabád, úgy élesedik egyre inkább a látása, és a színlátása is fokozatosan kezd kialakulni. Mit érdemes tudni a látás fejlődéséről?
Az első hetek
A születése után a baba még csupán az arca előtt 20-30 cm-re lévő objektumokat látja, ami nagyjából az ő arca és a te arcod közötti távolság az etetése közben. Az 1. héten csak néhány másodpercig tartja a tekintetét valamin.
Ebben az időszakban még fekete-fehérben lát a baba, a szürke árnyalataival – a színlátása általában 4 hónapos korára fejlődik ki. A látását nagyon jól stimulálják a fekete-fehér, kontrasztos formák képei, olyan alapszínekkel együtt, mint a piros, a sárga, vagy a kék.
A születése után 2 héttel a baba elkezdheti felismerni a szülők arcát, azt veheted észre, hogy néhány másodpercig az arcodra koncentrál, amikor játszol vele, vagy rámosolyogsz. De a látási távolsága továbbra is 20-30 cm körül van.
Ez utóbbi még a 3. héten sem változik, azonban a baba figyelmének ideje hosszabb lehet, és akár 10 másodpercig is tudja tartani a tekintetét az arcokon, objektumokon.
A 4. héten a jobbra-balra mozgó dolgokat is tudja figyelni a két oldalról, de csupán a feje forgatásával. 2-4 hónapos koráig nem tudja a szemeit mozgatni egyik oldalról a másikra.
Az első néhány hónapban a szemek koordinációja, összehangolt működése is fejlődik. Ebben az időszakban az is teljesen normális, ha a baba egyik szeme elkalandozik, vagy kancsalit a szemeivel.
Hogyan fejlődik később a baba látása?
Nagyjából 8 hetes korára a baba már könnyen a szülei arcára tud összpontosítani. 3 hónapos kora után a szemeinek követnie kell a dolgokat – például, ha egy élénk színű játékot mozgatsz előtte.
5 hónapos kora után azt tapasztalhatod, hogy a kicsi látása drámaian javulni fog. Új készségei kezdenek kifejlődni, például a mélységérzékelés (annak a képessége, hogy meghatározza, milyen közel vagy távol van egy tárgy a körülötte lévő objektumok alapján).
Sok baba 8 hónapos kora körül kezd el kúszni, illetve más módon mozogni. Az újonnan fejlődő mobilitás segíti abban, hogy tovább javuljon a kéz-szem-test koordinációja. A színlátása is fejlődik ebben az időszakban, ezért érdemes új helyekre vinni, amiket megszemlélhet, színes kiságyforgókat felszerelni, és biztosítani, hogy bőven legyen ideje biztonságosan játszani a padlón.
Mikor lát tisztán, élesen? Nagyjából 10-12 hónapos korára tud jól látni közelre és távolra is, ekkora lesz éles, tiszta a látása.
Látásfejlődési mérföldkövek
Minden baba egyedi, így a fejlődésükben is lehetnek eltérések, és bizonyos mérföldköveket előbb, bizonyosakat később érhetnek el, mint mások. A következő éppen ezért egy általános áttekintés a látás fejlődéséről.
Az 1. hónap
- a szemeit és a fejét a fényforrások felé mozgatja
- az objektumokat vízszintesen követi a középvonaluknál, különösen az arcokat
- szemkontaktust teremt, és a szülőre fókuszál
2-3. hónap
- egy objektumot követ függőlegesen és körkörösen is
- felismeri az arcokat
- a szemeit a fejétől függetlenül kezdi mozgatni
- fokozott fényérzékenységet mutat
- tanulmányozza a kezeit, lábait
- könnyen elvonják a figyelmét az érdekes látnivalók
- hosszabb ideig tart intenzív szemkontaktust
3-6. hónap
- a saját kezeit, lábait, illetve a játékokat nézi, tanulmányozza
- figyeli a játékok leesését, elgurulását
- balról-jobbra mozgatja a tekintetét
- fokozatosan szélesedik a vizuális figyelmének a köre
- szinte a szoba egészére összpontosítja a figyelmét
- szereti nézni a tükörképét
- a szemeit a fejétől függetlenül mozgatja
7-10. hónap
- érdeklődést mutat a képek iránt
- az apró zsemlemorzsát is észreveszi
- felismeri a részben elrejtett tárgyakat
- ahogy megtanul kúszni, javul a szem-kéz koordinációja
11-12. hónap
- kinéz az ablakon, felismeri az embereket
- felismeri a képeket
- kukucsosat játszik
- tartós vizuális érdeklődést mutat
Felhasznált források: webmd.com, parents.com, healthline.com
Nyitókép forrása: Getty Images
Forrás: Gyerekszoba.hu