
donor


Anyukájának adta a mája egy darabját, megmentette az életét
A súlyos májbetegséggel küzdő asszonynak csak a májátültetés adott esélyt a gyógyulásra, a fia egy percig sem habozott, hogy segítsen.
Nincs elég donorsperma Magyarországon
Évente ezer spermadonorra lenne szükség, de csak egy tucat bizonyul alkalmasnak. Szakemberek szerint felvilágosító kampányra lenne szükség.
Jégbe zárt életek
Az utóbbi évtizedekben a kutatók a férfiak spermaképében fokozatosan rosszabb értékeket mutatnak ki. Azok a férfiak, akik nemzőképességükért aggódnak, ma már spermabankhoz is fordulhatnak. A különleges szolgáltatások Magyarországon is elérhetők.
Hitek és tévhitek az őssejtről
Szaporíthatók az őssejtek? Mire lehet őket felhasználni? Íme néhány általános kérdés, ami eloszlatja a kételyeket.
Elszántaknak részletesebben a HLA-rendszerről
A gyógyító sejt- és szövettranszplantálás feltétele a kellő szöveti egyezés, azaz hisztokompatibilitás. Az emberi hisztokompatibilitási rendszer felfedezésével megnyílt az út az immunrendszer alaposabb megismerése, s a transzplantációs gyógyászat felé.
Embrionális segítség
A humán embrionális őssejtekkel való kutatás világszerte vitatott kérdés, ezért az őssejtek szabadalmazhatósága, törvényi szabályozása a nemzetközi joggyakorlatban eltérő.
Minden, amit az őssejt-beültetésről tudni érdemes
Az áldott állapottal sok fejtörés is jár. A mai szülők már azt is mérlegelik, szeretnék-e megőrizni gyermekük köldökzsinór-vérét. Ezt célszerű a 28-30. terhességi hétig eldönteni, így van idő felkészülni a köldökzsinórvér-bankkal a szerződésre.
Kislexikon – az őssejtekről
Kíváncsi, mit jelentenek a kifejezések az őssejt témakörében? Kislexikonunk áttekintést nyújt ebben.
Őseink sejtjei miatt fontosak őssejtjeink
Mindössze annyian élünk Magyarországon, ahány őssejt-donort a nemzetközi donorregiszter a Föld teljes lakosságából nyilvántart. Genetikai adottságaink miatt mégis inkább magunkra, egymásra kell számítanunk. Ajánlatos tárolnunk saját őssejtjeinket, de hol?
Tű a szénakazalban – donor a donorbankban
Biztosítani a családon belüli transzplantációt a köldökzsinórvér tárolásával, vagy olyan donort keresni a Föld lakói között, akinek őssejtjei megszólalásig - azaz az immunrendszer tiltakozásáig - hasonlítanak a rászorulóéhoz? A kérdés nem ilyen egyszerű.
Őssejtterápia – lépésről lépésre
Mind gyermek-, mind felnőttkorban felléphetnek olyan, másként nem gyógyítható rosszindulatú vérképzőszervi és nyirokszervi betegségek, amelyekben az egyetlen ma ismert gyógyító eljárás az őssejt-transzplantáció.
Elmentem a bankba gyermekünk köldökzsinórvéréért
A módszer, az eddig megszerzett gyakorlat mit sem ér, ha a transzplantációhoz nem áll rendelkezésére megfelelő őssejt. A szövetbank megszületésének gondolatához egy kislány leukémiája és szülei tenni akarása vezettek.
A második fecske
Az első hazai kísérleti köldökzsinórvér-bank után 2004. május 18-án újabb hazai, már szakhatósági engedéllyel is rendelkező intézmény kezdte meg szövetbanki tevékenységét, amely minden érdeklődő szülőpárt tárt karokkal vár.