Sok kisgyerek szeret gyurmázni, és ez az elfoglaltság az ovis korosztályban is népszerű. Amellett, hogy a kreativitásra remek hatással van, még számos területet fejleszt is ez a játék. Ilyen például a finommotorika, a kézügyesség: a gyurmázás edzi a kéz, az ujjak apró izmait – a nyomkodás, a lapogatás, a gyúrás, a sodrás mind alaposan átmozgatja ezeket az izmocskákat. A szem-kéz koordináció szintén fejlődik a gyurmázással, hiszen a kezek és a látás együtt, összehangoltan dolgozik a gyurmázás során. Emellett pedig a koncentrációt is edzi, hiszen figyelmet és elmélyülést is igényel a kreatív alkotófolyamat.
A bolti gyurma mellett készíthettek házi változatot is, amelyekhez csupán néhány egyszerű, a háztartásban fellelhető összetevőre van szükség – alább mutatunk három receptet, különböző típusú gyurmákhoz.
Só-liszt gyurma
A só-liszt gyurma népszerűségének az oka amellett, hogy könnyen elkészíthető csupán konyhai alapanyagokból, az, hogy meg is tud szilárdulni: levegőn vagy sütőben szárítva. A klasszikus gyurmázás, figurakészítés mellett így csinálhattok belőle díszeket, ékszereket, szobrocskákat is. Egy egyszerű recept: 300 g liszt, 2 dl víz, 300 g só, 2 teáskanál olaj. Kurkumával, paprikával, céklaporral, cukrozatlan kakaóporral enyhén megszínezhető, de ételfestéket is adhatsz hozzá.
Puha homokgyurma
A homokozójátékokat, formákat is érdemes elővenni ehhez a különleges állagú, puha, homokszerű gyurmához. Az elkészítéséhez pedig csupán két összetevőre lesz szükség: 2 dl lisztre és 3 evőkanál babaolajra, amiből egy kisebb adag készül – ez növelhető az arányok megtartásával. Az olajat a liszthez kell majd hozzáadagolni, majd alaposan elkeverni és elmorzsolni. Ebben a cikkünkben olvashatsz néhány tippet is a homokgyurmázáshoz.
Színes gyurma
Jó ruganyos, színes gyurma készíthető a következő recepttel: 1 csésze liszt, 1/2 csésze só, 2 evőkanál tisztított borkő (cream of tartar – nagyobb üzletekben a fűszerek, sütési kellékek között található, interneten is rendelhető, egyes patikákban is beszerezhető), 1 evőkanál olaj, 1 csésze forrásban lévő víz, ételfesték. Az elkészítéshez egy edényben először a száraz hozzávalókat kell összekeverni, majd az olajat hozzáadni. Az ételfestéket csepegtessük a forró vízhez, majd ezt adjuk a tésztához, keverjük össze alaposan, majd gyúrjuk össze kézzel addig, amíg már nem ragacsos. (Az elkészítésben segít ez a videó is, amiben a receptet megosztották.) Érdemes színenként készíteni belőle, akár lefelezve a receptet.
(Felhasznált források: gyerekszoba.hu, gyerekszoba.hu via anapfenyillata.cafeblog.hu, gyerekszoba.hu via @mothercould/Instagram)