Alig vártuk már a strandidőt – de tény, hogy a kánikula a pancsolások mellett néhány kellemetlenséggel jár. Ilyen például a fáradékonyság, a kevésbé pihentető alvás, és a láb nehéz érzés, dagadása. A terhesség egyik gyakori velejárója a forró napokon jóval több mindenkit érinthet, a hőségben ugyanis fokozódik a szervezet vízvisszatartása. Ez pedig a leglátványosabban (és a legkellemetlenebbül) a boka, lábfej környékén, esetleg a lábszáron jelentkezhet. A vizenyő vagy ödéma az adott terület duzzadásával, a bőr feszülésével, kifényesedésével, a láb nehéz, fáradt érzésével jár együtt.
A hőségen kívül az alábbi tényezők járulhatnak még hozzá a megjelenéséhez:
- Várandósság
- Hosszas álldogálás
- Hosszú ideig tartó ülés, mozdulatlanság
- Túl sok sót tartalmazó étrend
- Túlsúly
- Bizonyos gyógyszerek
- Vese-, máj- és szívproblémák
Ha nincs komoly egészségügyi probléma a háttérben, akkor néhány egyszerű trükkel hatékonyan csökkenthető a láb vizesedése. Kate Booker dietetikus tippjeiből válogattunk.
1. Mozdulj meg
Pontosabban maradj mozgásban. A lábvizesedés egyik legjobb ellenszere, ha nem álldogálsz vagy üldögélsz hosszan, hanem amikor csak teheted, sétálgatsz egy kicsit. Vagy legalább alaposan átmozgatod a lábadat. A gerincednek is jó tesz egy pici mozgás, szóval mindenképp érdemes munka közben is rendszeresen beiktatni.
2. Figyelj az étrendedre
A (túl sok) só és a feldolgozott élelmiszerekben lévő mesterséges anyagok, színező, ízfokozó és tartósító összetevők nagyban hozzájárulhatnak a vízvisszatartáshoz. Sóra természetesen szükség van, főleg, ha sokat izzadsz, de az extrán sós ropogtatnivalókkal, csipszekkel egészen biztosan felesleges mennyiséget viszel be.
3. Igyál sokat
Azt gondolhatnád, hogy a több folyadék nagyobb ödémát jelent, de ez egyáltalán nem így van. A szervezet optimális hidratáltsága illetve az ásványi anyagok megfelelő mennyisége sokat számít az egész test egyensúlya szempontjából. Az izzasztó hőségben ezekre kell odafigyelni:
- Elegendő mennyiségű víz fogyasztása
- A kávé, tea és más vízhajtó hatású italok fogyasztásának visszaszorítása
- Az ásványi anyagok pótlása megfelelő mennyiségű zöldség, gyümölcs fogyasztásával
- Extrám izzadás, sportolás esetén izotóniás italok fogyasztása
4. Pihentesd
Ha a lábad hajlamos a vizesedésre, dagadásra, különösen jól eshet feltett lábbal pihenni. Az is jó, ha az ülőmunka során kicsit meg tudod emelni a lábad, de amikor otthon tudsz lazítani kicsit, tedd még magasabbra a lábadat – támaszd párnákra, a kanapé karfájára vagy a falnak. Ha a szív szintje fölé kerül a lábad, a felesleges víz könnyebben tud eltávozni. Segíthet még, ha ebben a megemelt helyzetben óvatosan tornáztatod a bokádat, és az is, ha gyengéden átmasszírozod a lábfejedet – vagy megkérsz erre valakit.
5. Ügyelj a cipődre
Semmiképp ne indulj el otthonról szoros vagy tökéletesen passzoló cipőben, amikor hőség várható. Mindenkinek megdagad egy kicsit a lába a melegben, és ha a cipő, szandál szorít, elszorítja a vér- és nyirokkeringést, az tovább fokozza a duzzadást, és rendkívül kellemetlen is. Amikor csak teheted, sétálj mezítláb – lakásban, kertben, akár a játszótéren is.
Amikor legyél óvatos
Ha a duzzadás huzamosabb ideig fennáll, és a fenti trükkök hatására sem javul, érdemes orvost felkeresni, hogy meggyőződj róla, nincs-e komolyabb probléma a háttérben. Ahogy az alábbi helyzetekben sem érdemes várni, hanem szakértő segítséget kérni:
- A lábduzzadás nagyon rövid idő alatt alakul ki, és nagyon nagy mértékű
- Csak az egyik lábon alakul ki, a másikhoz képest nagyon látványosan
- Sérülés előzi meg a kialakulását
- Fájdalom kíséri
- A duzzadt terület vörös, meleg
- Lázzal, hidegrázással jár
- Diabéteszes betegeknél a lábfej, boka, lábszár látványos dagadása esetén
Ha pedig a lábvizenyő nehéz légzéssel, mellkasi fájdalommal jár együtt, hívjatok mentőt.
Forrás: The Sun