Család

Nyári bőr-vészhelyzetek: ezt javasolja a bőrgyógyász

A picik bőrének ápolására és védelmére nagyon oda kell figyelni nyáron (is). Ám a legnagyobb óvatosság mellett is megeshet kisebb-nagyobb kellemetlenség – mutatjuk, mi ilyenkor a teendő.
2024. Július 03.
kislány bőrét naptejjel kenik a strandon

Fotó: Getty Images

Te mekkora úti patikával indulsz el a nyaralásra? És mennyire esel kétségbe, ha valamilyen nem várt kellemetlenség történik akár otthon, akár a vakáción? A mi tanácsunk az, hogy ha csak lehet, maradj nyugodt (és sose felejtsd otthon a naptejet). A bőrt érintő kisebb kellemetlenségek nagy része egyszerűen kezelhető – jó inspirációt ad ehhez dr. Gyöngyösi Nóra PhD bőrgyógyász, kozmetológus szakorvos, aki maga is három kisgyermek anyukája. Elárulta nekünk, ő mit lép a nyári bőr-vészhelyzetekben.

dr. Gyöngyösi Nóra PhD bőrgyógyász, kozmetológus szakorvos

dr. Gyöngyösi Nóra PhD bőrgyógyász, kozmetológus szakorvos

Napégés

Ugyan Nóra rendkívül alapos, ha fényvédelemről van szó, és maximálisan a megelőzés híve, ő maga is tudja, hogy néha a fokozott elővigyázatosság mellett is megeshet, hogy lepirul a kisgyerekek bőre. „Enyhe kipirosodás, napégés esetén testhőmérsékletű, langyos vízzel ajánlott zuhanyozni, és a kissé még nedves bőrt be kell kenni megfelelő testápolóval vagy gyerekeknek szánt hűsítő, napozás utáni balzsammal. Ha akár csak enyhe pírt látok a gyerekeken, árnyékba húzódunk, vagy hűvös szobába, és pihenünk. Ilyenkor nem megyünk már napra, és lehetőleg másnap sem. Ha mégis, akkor csakis megfelelő öltözetben: sapkában, UV-szűrős pólóban vagy könnyű, fehér, hosszú ujjú pólóban, figyelve arra, hogy az előzőleg megpirult területet semmiképp ne érje a nap.”

Szúnyogcsípés

A viszketés rendkívül zavaró, a kicsiknél különösen. „Ha a gyerekek meg tudják állni, hogy vakarják a csípést, sokkal hamarabb elmúlik a viszketés. Nálunk ez nem szokott probléma lenni, nem is szoktam kenni semmivel a csípést. Ha nagyon viszket, akkor lehet a kicsinek viszketéscsillapító antihisztamin-cseppet adni – ez vényköteles szer. Nagyon erős viszketésnél szteroidos krémet is írhat fel az orvos.” Érdemes próbát tenni egyszerű hűvös borogatással is akár, a hűs érzés és a törődés segíthet a kicsiknek, hogy könnyebben viseljék a viszketést.

Elvakart csípés

Ha nem vagy olyan szerencsés, hogy a gyerekeddel meg lehet beszélni, hogy ne vakarja a csípést, és sebes lesz a felület, plusz odafigyelésre lehet szükség. „Ha elvakarta a kicsi a csípést, speciális nyugtató, sebgyógyulást segítő, regenerálódást serkentő balzsammal lehet kenni a bőrt. A cica (ejtsd: szika) növény kivonatát tartalmazó krémek például remekül beválhatnak. És egy szuperhősös vagy hercegnős ragtapasz is segíthet, hogy megelőzzük a további vakarózást.”

Horzsolás, kisebb, felületes sebek

Nyáron gyakoriak az olyan kisebb sérülések, amelyek „csak” azzal járnak, hogy lenyúzza a gyerek a bőrt például (leggyakrabban) a térdéről. Egy kis babusgatás meg némi ölelés jól eshet, és egy pici sebkezelés is elkélhet. „A horzsolt sebet tartsuk tisztán – nálunk is mindig van az otthoni gyógyszeres szekrényben valamilyen bőrfertőtlenítő spray. Ezzel lehet esténként vagy szükség esetén akár naponta kétszer tisztítani. És figyelni arra, hogy a gyermek ne piszkálja, ne kapargassa a sebet. Ha napnak rendszeresen kitett testfelületen van a horzsolás, akkor kenjük a gyógyuló sebet fényvédővel, mert az új bőr könnyebben be tud pigmentálódni, és sötét folt maradhat a helyén.”

Vízhólyag

Az új szandál feltöri a pici lábát, hólyagosra – mit kell ilyenkor tenni? „Ha olyan helyen van, ahol a továbbiakban nem zavaró, nem okoz fájdalmat, akkor hagyjuk békén, magától gyógyul, regenerálódik, a felső bőrréteg majd lehámlik és új bőr nő alatta. Ha fájdalmas, nyomja a hólyagot a lábbeli, meg lehet nyitni a hólyagot, de csakis steril tűvel. Ha kijön a folyadék, kevésbé lesz zavaró a hólyag. Utána tartsuk tisztán és tapasszuk le, hogy begyógyulhasson.”

Kullancscsípés

Ijesztő, de pánikolás helyett maradj higgadt. „A kullancsot megfelelő eszközzel, lehetőleg kullancskiszedő kanállal, esetleg csipesszel szedjük ki minél hamarabb. Jó, ha el tudjuk tenni a kullancsot, hogy ha esetleg szükség lenne rá, később be tudjuk vizsgáltatni. És fotózzuk le a csípés helyét, hogy később pontosan tudjuk, melyik területet kell figyelni. Sokáig figyeljük a kicsi bőrét, akár 3-4 hét után is jelentkezhet a csípés helyén bőrtünet (bőrpír, gyűrűszerű kipirosodás), ebben az esetben forduljunk orvoshoz.” A kullancsot igyekezzünk a nyaki részénél megfogva gyengéden, egyenletesen húzni a bőrre merőlegesen. Ne rángassuk vagy csavargassuk, lehetőleg ne nyomjuk össze, és semmiképp ne kenjünk rá semmit, mielőtt kihúznánk a bőrből. Ha a csípés után pár napon belül láz, fejfájás, rossz közérzet jelentkezik, akkor is irány az orvos.