Család

Egypontos rendrakás: ezzel a módszerrel könnyű lesz formába hozni a lakást

Ha számodra is a rendrakás a karácsony előtti teendők legnehezebb része, akkor próbáld ki ezt a módszert, és könnyebb lesz uralni a káoszt.
2023. December 16.
Rendetlen lakás, mosogató, karácsony előtti rendrakás
Fotó: Getty Images

Vannak, akiknél mindennek megvan a maga helye, és valahogy előbb-utóbb (de inkább előbb) minden dolog a helyére vándorol. És vannak azok, akik folyamatosan küzdenek a rendért, pontosabban a rendetlenség ellen. Persze, szokás, illetve megszokás kérdése – könnyű azt mondani. Akinek alapvetően nincs benne a rutinjában a „mindent a helyére”, annak komoly küzdelem ezt kialakítani és szokássá tenni.

Épp ezért érdemes meghackelni a folyamatot, vagyis olyan ügyes kis trükköket alkalmazni, amelyek könnyebben befogadhatóvá teszik a rendrakás folyamatát. Leveszik róla a feszültséget, segítenek elkezdeni – azt már biztosan te is tapasztaltad, hogy ha nagy a káosz, akkor a rendrakást és a takarítást elkezdeni a legnehezebb. Azt sem tudod, hol állj neki, és egyébként is, akkora munkának tűnik az egész, hogy semmi kedved belevágni… Érthető. De például ez az egyszerű kis trükk, az „egypontos rendrakás” sokat segíthet.

Kezdd kicsiben

A módszert ugyan egypontosnak kereszteltük, de nem azért, mert pontokat szerzel közben, mondjuk minden szobáért egyet (ez sem feltétlenül rossz motivációs módszer egyébként, ragaszthatsz magadnak matricákat egy füzetbe, ha gondolod), hanem mert egy pontra koncentrálsz benne. Pontosabban:

Kezdd el egy ponton, fókuszálj arra, majd haladj tovább amíg tudsz.

Vagyis fókuszálj egy kis egységre, egy egyszerű feladatra, például arra, hogy rendbe rakod az ágyat. Semmi mással ne foglalkozz, amíg el nem készülsz vele, vagyis ne agyalj azon, mi minden vár még rád, milyen rengeteg a tennivaló – ha ezen pörgeted magad, könnyen elmegy a kedved az egésztől. Egyszerre csak egy dolog, aztán ha kész, jöhet egy következő, ha van még rá idő és energia. Hogy miért jó ez?

  • Amikor a rengeteg teendő megbénít, az, hogy egyetlen kis feladatot akarsz elvégezni, kimozdíthat ebből az állapotból
  • Az egy kis elvégzendő feladatból könnyen lesz elvégzett feladat, ami átsegít az elkezdés nehézségén.
  • Innen sokkal könnyebb tovább mozdulni egy következő feladatra: ott egy kis elégedettség, egy dolog, amit kipiálhatsz, és egy hely, amire jó ránézni. Egy mini dopaminlöket, egy kis örömérzet, ami könnyebbé teszi a rendrakás nehézkes feladatát, és erőt ad ahhoz, hogy belevágj a következő feladatba.
gyerekek rendbe rakják a konyhát

(Kép forrása: Getty Images)

Kis lépésekben

Régóta alkalmazott, egyszerű pszichológiai trükk, hogy ha egy nagyobb, nehezebbnek tűnő feladatot kisebb, könnyebben elvégezhető részfeladatokra bontunk, akkor sokkal könnyebben, kevesebb stresszelés nélkül megbirkózunk vele – miért ne alkalmazhatnád ezt a rendrakásban vagy takarításban? Bármikor, de karácsony előtt különösen.

Ha azt tartod szem előtt, hogy az egész lakásnak ragyognia kell, minden ajándékot be kell szerezni és becsomagolni holnapra, az ünnepi menüt ki kell találni és be is kell vásárolni hozzá, akkor nem csoda, ha mindezt bénítónak érzed.

A feladat legyen az, hogy amint legközelebb lehetőséged adódik (és a legjobb, ha ez most rögtön, vagy most délután, este van), elkezded a rendrakást vagy takarítást valami kicsi dologgal. Ne halogasd, csak kezdd el ezt a kicsi, egyszerű feladatot.

  1. Válassz olyasmit, amihez kedved van, amit könnyűnek érzel, és csináld meg.
  2. Ne kezdd el tervszerűen felosztania munkákat, beosztani, hogy mivel kell haladni és mikor mennyit – akkor pont ezt a könnyítést veszed ki belőle, viszont magadra raksz még egy nagy adag feszültséget.
  3. Ne egész szobákban, hanem részfeladatokban gondolkodj, és aztán hagyd, hogy a lendület vigyen tovább (vagy ha kell, egy kicsit azért erősíts rá, és vállalj be egy következőt, hátha az meghozza az elégedettségérzetet és azzal a lendületet.)
  4. Miután végeztél az adott feladattal, haladj tőled jobbra, keress valami könnyen elvégezhetőt, és haladj körben az egész helyiségben.

Ahogy egyre nagyobb lesz a rend és kisebb a káosz, egyre láthatóbbá válik a minkád eredménye, mind könnyebb lesz megtartani a motivációt és haladni tovább (sokkal könnyebben, mintha ide-oda csapongva mindenhol belekapnál egy kicsit a munkába, de semmit nem végeznél el látványosan, „fejben kipipálhatóan”.)

Te kellesz hozzá

Fontos, hogy ne nyomaszd magad, és ne akarj mindent egyszerre elvégezni, de azt azért tartsd észben, hogy ez a módszer „csak” megkönnyíti a feladatok elvégzését, attól azokat még meg kell csinálni. Szóva energiára és kitartásra mindenképp szükség lesz, csak a szenvedős részt könnyíted meg magadnak – ami azért elég sokat számít.

És ha esetleg nem sikerül így végezned mindennel karácsonyig? Ki mondta, hogy ez akkora probléma?

Egyáltalán: ki mondja meg, mi az a minden, amit el KELL végezni? Jó hírünk van: TE! Csak te, és senki más. Nem fér már bele az ablaktisztítás? Miért lenne katasztrófa? Majd belefér máskor! A gyerekek szobája szalad? Úgyis így szeretik. Ha reálisan határozod meg a célokat, vagyis figyelembe veszed azt, hogy mire van még idő, energia, és mi az, ami tényleg ahhoz kell, hogy jól, komfortosan érezzétek magatokat az otthonotokban, akkor nem fogod feleslegesen stresszelni magadat és a többieket.

Forrás: Apartmenttherapy.com