Család

Stresszmentes reggelek: 5 lépés az iskolai rutin kialakításához

Bár még majdnem egy hónap van az iskolakezdésig, már most érdemes végiggondolni, hogyan lesz zökkenőmentes a reggeli készülődés. Főleg azoknak, akik most kezdik az első osztályt.
2024. Augusztus 06.
iskola

Kép: Getty Images

Nincs mese, az iskolába be kell érni nyolc óráig. De a legcélszerűbb, ha a gyerek nem „beesik” az órára, hanem kicsit előbb már megérkezik, hogy legyen elég ideje a ráhangolódásra, elsősök esetében különösképpen. Ezért az órakezdés előtt legalább tizenöt perccel korábban már jó, ha az iskola épületében van a gyerek. De még mielőtt megérkezne, vissza kell ugornunk az azt megelőző napra, hogy minél stresszmentesebb legyen a reggeli készülődés. Az alábbi 5 lépés zökkenőmentesebbé teszi az iskolai hétköznapokat.

Lefekvés időben

Igen, ezzel kezdődik a másnap. Nyáron a gyerekek általában tovább fennmaradnak, részben mert később sötétedik, részben azért, mert programok vannak és másnap nem kell korán kelni. Érdemes az iskolakezdés előtt minimum egy héttel visszaállni arra, hogy korán ágyba kerüljenek a gyerekek, mert az iskolai teljesítéshez elengedhetetlen, hogy kipihentek legyenek. Egy kisiskolásnak minimum 10 órát kell aludnia ahhoz, hogy ne legyen fáradt másnap.

Felébredés időben

Nem érdemes kicentizni az ébresztést, mert az garantáltan feszültséggel fog járni. Vannak gyerekek, akik negyed óra alatt elkészülnek, meg is reggeliznek, míg másoknak erre sokkal több idő szükséges. Vedd figyelembe, hogy a te gyereked milyen temperamentumú, mennyi ideig szokott reggelizni, öltözni, mi mindenben van még szüksége a segítségedre. Ehhez képest érdemes időzíteni az ébresztést. Persze az sem mindegy, hogy elsétáltok az iskoláig, buszra szálltok, vagy autóval mentek. Érdemes jól megtervezni az útvonalat, főleg, ha hosszabb ideig tart eljutni az iskolába. Ha felkészült vagy, akkor te sem leszel feszült reggel, így a gyerek is nyugodtabban indítja a napot. Nem mindegy, milyen mentális állapotban érkezik meg az iskolába.

Reggeli

Ezt sem reggel érdemes kitalálni, nem lesz zökkenőmentes, ha korán reggel alkudoztok arról, mit eszik meg és mit nem kér. A gyerekek különbözőek, vannak, akik ébredés után azonnal képesek enni, másoknak ez nehezebb, de nekik is muszáj valamit enniük iskola előtt. Semmiképp ne cukros péksüteményt, édességet adj a gyereknek, a kakaó sem reggeli. Gyümölcs, kása, egy szelet kenyér, zöldségek, tojás, zöldségkrémek, esetleg kefir vagy joghurt éppen megfelelő reggeli. Vannak gyerekek, akik szeretik a meleg reggelit, főként télen, egy finom, könnyű és laktató zöldségkrémlevessel indítani a napot. Persze ezeket nem ott és akkor kell elkészíteni, fontos a tervezés, hogy reggel néhány perc alatt kész is legyen a reggeli.

Öltözés

Az őszi ruhák már be vannak készítve, leellenőrizve, hogy jó-e még a méret. Érdemes elől, kéznél tartani esőkabátot, esernyőt, gumicsizmát, kicsit melegebb ruhákat, de még nem teljesen elpakolni a nyáriakat sem, hiszen szeptemberben még kifejezetten meleg is lehet. Nem jó, ha reggel azon stresszelünk, hol van a kardigán, a pulcsi, ha esik, az esőkabát. Amelyik gyereknek még nehezebben megy az öltözés és/vagy a megfelelő ruha kiválasztása, annak segítsünk, nem ezen fog múlni az önállósága, a stressz azonban igen.

Iskolatáska

Az első napokban, hetekben még hagyján, de később nem mindegy mi van a táskában. Ezt sem reggelre kell hagyni, hanem előtte való délután (és nem este!) érdemes bepakolni az iskolatáskát. Reggelre csak a kulacs, tízórai maradjon, néha még ez is komoly feladat, főként ha reggel 6 óra van…