
(Kép forrása: Getty Images)
Számos olyan természetes alapanyag létezik, amit a takarítás során is be tudunk vetni – az alábbi galériában megmutatjuk, hogyan érdemes használni a takarításban a szódabikarbónát, a citromot, a sót, az ecetet és a kávézaccot.

5 fotó megtekintése
Galéria

Szódabikarbóna, citrom, só, ecet, kávézacc – ezekre is használhatod a takarításnál

1/7
Szódabikarbóna (Kép forrása: Getty Images)
Szódabikarbóna – A szódabikarbónából kevés vízzel összekeverve remek súroló paszta lehet. Ezt használhatod például a tűzhely tisztítására, de a mikróra ragadt ételmaradékot is segít lemosni. Szagtalanításra is kiváló: szórj egy keveset belőle a szemetesbe; szórd a szőnyegre és a kárpitra, majd 15 perc után porszívózd fel róluk; dörzsöld át vele a vágódeszkát, ha valamilyen erősebb szagú alapanyaggal dolgoztál; a műanyag dobozok szagtalanításához és folttalanításához pedig szórj szódabikarbónát egy nedves szivacsra, és ezzel dörzsöld át. Ha makacs foltokról van szó, oldj fel négy evőkanál szódabikarbónát egy liter melegvízben, és ezzel áztasd a dobozt. A fürdőszobában jó szolgálatot tehet a szappanfoltok letisztításánál, míg a csempék közti fugát megtisztíthatod citromléből és szódabikarbónából készült pasztával – ezt egy használaton kívüli fogkefével vidd fel, hagyd állni néhány percig, majd töröld és öblítsd le. Még egy szuper trükk vele: a falra rajzolt zsírkréta alkotásokat óvatosan dörzsöld át egy nedves, szódabikarbónába mártott szivaccsal, ez segíthet eltűntetni ezeket.
Fotó megosztása:

2/7
Citrom (Kép forrása: Getty Images)
Citrom – A citrom a konyhai takarítás során is jól jöhet. A mikró kitakarításához például facsarj egy citromot egy pohár vízbe, majd tedd ezt a mikróba néhány percre, majd töröld át a belsejét, hogy könnyebben meg tudd tisztítani. A kifacsart citromot sem érdemes eldobni, helyette a belsejével dörzsöld át a mosogatót és a csapot, hogy segítsen eltávolítani a foltokat és a vízkövet. Ha egy műanyag ételtároló doboz maradt szagos és foltos, dörzsöld át egy nagyobb gerezd citrommal. Hagymapucolás, fokhagymapucolás után a kezedet és a vágódeszkát is segíthet szagtalanítani egy gerezd citrom. Ha pedig foltosak maradtak a poharak, keverj össze citromlevet egy kis vízzel és ecettel, ami természetes üvegtisztítóként segít tisztává és csíkmentessé varázsolni ezeket.
Fotó megosztása:

3/7
Só (Kép forrása: Getty Images)
Só – Ha a bögrében makacs tea- vagy kávéfolt maradt, súrold át kevés só és egy csepp mosogatószer keverékével. Az öntöttvas serpenyőt könnyebb megtisztítani, ha szórsz egy kevés sót a zsíros serpenyőbe, majd letörlöd papírtörlővel. A mosogató lefolyójába önts sóból és forró vízből készült keveréket, hogy szagtalanítsd, és megakadályozd a zsír lerakódását. Az izzadságfolt eltüntetésére is érdemes kipróbálni a sót: ha egy fehér ing hónalja megsárgult, oldj fel négy evőkanál sót egy liter meleg vízben, majd márts bele egy szivacsot, és töröld át ezzel a foltot.
Fotó megosztása:

5/7
Ecet (Kép forrása: Getty Images)
Ecet – Az ecet remek természetes üvegtisztító: egy rész vizet keverj össze két rész ecettel, majd tedd szórófejes flakonban, fújd az üvegfelületekre és töröld át ezeket. A vízcsapaokon lévő lerakódásokat eltávolíthatjuk 2 teáskanál ecetet és 1 teáskanál só keverékével, ami segíthet eltűntetni a vízfoltokat a zuhanyrózsákról is. A mikró szagtalanításához tegyél a készülékbe egy tálat, amely ¼ csésze ecetet és 1 csésze vizet tartalmaz, majd melegítsd néhány percig – ez a foltokat is fellazíthatja. Keverj össze ecetet és vizet, majd tedd a vízforralóba, hogy vízkőteleníthesd. Hagyd állni egy órát, majd öblítsd el az eszközt.
Fotó megosztása:

6/7
Kávézacc (Kép forrása: Getty Images)
Kávézacc – Nem érdemes mindig kidobni a kávézaccot, hiszen jól hasznosíthatjuk a ház körül. Egyrészt jó szagtalanító lehet a hűtőben, ha beleteszed egy régi margarinos dobozba, aminek a tetejére vágsz néhány lyukat. Ugyanígy a kezedet is szagtalaníthatja, például fokhagyma hámozás vagy halszeletelés után, ha átdörzsölöd vele. Szemcsés állaga miatt természeretes súrolószerként is érdemes kipróbálnod, segíthet az odaégett, odaszáradt szennyeződést eltávolítani az edényekről – de azokat, amiken valamilyen bevonat van, ne ezzel súrold. Komposztként is hasznos lehet, az olyan növények földjébe keverve, amelyek kedvelik a savasabb talajt – ilyenek a rózsák, az azaleák, az örökzöldek, a kaméliák.
Fotó megosztása:
Kapcsolódó cikkek





Fotó megosztása:
Kapcsolódó cikk

vízkő
Kevesen tudják, de létezik egy, még az ecetnél is hatékonyabb természetes szer vízkő ellen
(via, via, via, via, via, via, via)