Közismert, hogy a mesék nem csupán szórakoztatják a gyerekeket, hanem szellemi fejlődésükben is kulcsszerepet játszanak. S míg ma már a rajzfilmes választékban is rengeteg inspiráló, nem csupán passzív nézői szerepet feltételező mesét találhatunk, még jobban megmozgatja gyermekünk fantáziáját és támogatja fejlődését, ha közvetlenül be tudjuk vonni őket a mesélés folyamatába. Ennek egyik legjobb módszere a bábozás. A figurákkal való játék kiemelendő pozitív hatása, hogy segíti a gyermeket a logikus gondolkodásban, mivel a bábozás által a világról szerzett ismereteit rendszerezni tudja a gyermek.
A báb: bátorít
A különféle bábok – az ujjbáboktól a marionettig – segítségével mindenekelőtt sokszor érdekesebben tudunk mi, szülők mesélni, mint egyszerű felolvasással. Hiszen a bábok mozoghatnak, énekelhetnek, és egyéb változatos módokon tevékenykedhetnek a történet kibontakozása közben, ami gyermekeink figyelmét is hosszabb ideig lekötheti – márpedig a koncentrált figyelem gyakorlása eleve igen hasznos a számukra.Használd a baba fejlődése kalkulátorunkat, hogy nyomon tudd követni kisbabád fejlődését!
Ezen a módon azután játékosan és természetesen növelhetjük gyermekeink szókincsét (eleve már azzal is, ha a kicsik elnevezhetik a bábokat) és jelentősen gazdagíthatjuk fantáziájukat, hogy minél kreatívabbak lehessenek: nyugodtan kitalálhatnak és eljátszhatnak például a bábokkal másféle befejezéseket, fordulatokat a jól ismert mesékhez.
Gyermekeink az elbábozott mesék, szituációk segítségével nyugodt közegben gyakorolhatják, hogyan kell nyilvánosan, mások előtt megszólalni, később pedig, ha már megtanultak olvasni, megeshet, hogy a félénkebb gyerekek bátrabban olvasnak fel hangosan a bábjaik, mint társaik, szüleik, tanáraik előtt.
Ráadásul a bábok egyéb területeken is igen eredményesen bevethetőek a félénkség leküzdésében: ha például gyermekünk nem szívesen vesz részt a közös éneklésben vagy táncolásban, akkor talán hamarabb kap mégis kedvet hozzá, ha látja, hogy kedvenc bábja lelkesen együtt mozog és dalol a többi gyerekkel.
A báb: jó barát
A bábozás másik nagy előnye, hogy megannyi érzelmet megjeleníthetünk, illetve lényegében kibeszélhetünk általa, köztük sokat olyat is (félelmeket, sérelmeket, szégyenérzetet stb.), amelyről máskülönben gyermekünk nem szívesen beszél. A bábok esetében van ugyanis egy áttét – hiszen nem mi beszélünk, hanem a figurák, nem velünk történik az esemény, hanem a bábokkal -, amely biztonságosabbá teszi a problémásabb témák megközelítését.
A nehezebben kommunikáló gyerekek szülei sokszor csak így, bábozás közben értesülhetnek arról, hogy aktuálisan mik is foglalkoztatják gyermeküket, akik a bábokat a barátaiknak tekinthetik, akik előtt bátrabban és szabadabban megnyílhatnak.
Mivel a bábok természetes és izgalmas lehetőséget nyújtanak a szerepjátékra, a társas érintkezés lényeges aspektusait tudjuk felmutatni általuk a gyerekeknek. Ide tartoznak például a konfliktusmegoldás különféle módjai a kortársak között, vagy az elfogadott viselkedés az egyes intézményekben a bölcsitől az iskoláig.
A mókás báboktól a gyerekek általában könnyebb szívvel eltanulhatják az illemszabályokat, mint egy erélyesen magyarázó felnőtt embertől. A bábokat mindezen túl otthon és intézményekben is igen eredményesen fel lehet használni arra, hogy jelezzük velük a gyerekeknek, hogy éppen milyen tevékenység következik a napjuk során: egy szakácsbáb hirdetheti például az ebéd közeledtét, míg a párnáját cipelő, nagyokat ásítozó bábfigura ráhangolhatja őket a lefekvésre – és így tovább.
A báb: edzésben tart
A bábokat olyan játékokba is bevonhatjuk, amelyeket gyermekünk egyébként is szeret velünk közösen játszani. A báb eljátszhatja például a folyton szabályszegő figura szerepét, akinek rakoncátlan viselkedését – láthatjuk majd – sokszor gyermekünk fogja korrigálni, ami által benne is erősebben rögzülnek ezek az igen lényeges szabályok. A közös játék mellett pedig a közös éneklésben is bevethetjük a bábfigurákat: sok népszerű dalt találhatunk, amelyek szereplői ujjfigurák, így az ujjbábok különösen vonzóak lehetnek a gyerekek számára. A kisebbeknél inkább mi, a szüleik vethetjük be ezeket, amelyek később aztán, ahogy megtanulják a dalokat, mondókákat, átkerülhetnek a gyerekek ujjaira is.
A fentieken túl igen lényeges érv a bábozás mellett, hogy bármilyen típusról van is szó, a bábok mozgatása komoly képességeket igényel a gyermekektől, így használatuk a motoros készségek szintjén is rendkívül hasznos.
Kapcsolódó cikkeink a gyermek fejlődése témában:
- Így fejleszti a babát a zene
- Hagyd egyedül is játszani!
- Milyen építőjátékot vegyünk?
- Nyelvtanulás gyermekkorban: mit érdemes tenni és mit nem?
- Így változik a figyelem ideje a gyerekeknél
- A legjobb koncentrációfejlesztő játékok
- Az elképesztő gyermeki agy
- Mikor van szükség fejlesztésre egy kisgyereknél?