Egyre több termék készül mesterséges édesítőszerekkel, mivel ezek elviekben édessé teszik ugyan kedvenc ételünket vagy italunkat, de a cukornál kevesebb kalóriát tartalmaznak. Jelenleg hat nagy intenzitású édesítőszer alkalmazása engedélyezett az Egyesült Államokban: a szacharin, az aszpartám, az aceszulfám-kálium (ACE-K), a szukralóz, a neotám és az advantame.
Noha ezeket az édesítőszereket széles körben alkalmazzák a „cukormentesként” és „diétásként” hirdetett termékek piacán, egy friss, Cell Metabolism című szaklapban publikált kutatás szerint sok közülük többet árt fogyáskor, mint használ: egy részük ugyanis kimondottan úgy hat az agyra, hogy fokozza az étvágyat.
A Sydney-i Egyetem munkatársai szerint létezik az agynak egy olyan területe, amely érzékeli és integrálja az étel édességét és energiatartalmát. A szakemberek felfigyeltek arra, hogy amikor az étrenddel sok szukralóz kerül a szervezetbe, az állatok többet esznek, tehát valószínű, hogy a mesterséges édesítőszer éhségérzetet okoz, így nagyobb lesz a várható kalóriabevitel. A szukralóz szacharózból készül, és 560-szer édesebb, mint a cukor.
Mint kiderült, ilyenkor az agy azt érzékeli a mesterséges édesítőszerek hatására, hogy nem elég energiát kapott a szervezet, így érthető módon éhesebb lesz az ember.
Ezek is hasznosak lesznek:
Forrás: Medipress