Tény, hogy a lego általában addig a legizgalmasabb, amíg épül, de van azért jó pár olyan szett, amivel azután is jókat játszanak a gyerekek, miután összerakták. Ezeket nem érdemes nagyon elpakolni, hiszen „bármikor kellhetnek”, de ha nagy legós a gyereked, akkor karácsonyra egészen biztosan kapott vagy kap még jó pár új készletet. (Éljenek a nyugodt percek, amíg csendben épít!) Ami remek, hiszen a legózás és az építőkockázás, építő játékok egy csomó szempontból jók a gyereknek. A KidsClubChildcare.com.au szakértője szerint például ezért:
- Fejleszti a finommotorikus képességeket
- Gyakorolja a kitartást
- Javul az összpontosító képessége
- Segíti a problémamegoldást
- Sikerélményt ad
- Fejleszti a kreativitást
Szóval lett egy csomó új kedvenc, na de mi legyen a régebbiekkel? Nem lehet mindet polcokon tárolni, de akkor mi a megoldás, hogy ne keveredjenek össze, és könnyen össze lehessen rakni őket újra, ha ismét elővenné, és senki ne lépjen rá a kósza legódarabokra? A TikTok remek ötletekkel szolgál ebben a témában (is).
1. Abszolút áttekinthető
Zippzáras rendszerező tasakok, bele nagyjából szétszedve a szett és az összerakási útmutató, kívülre annak a borítója felragasztva – mindez fémkosarakban a szekrénybe rejtve – minden rendrakó álma! Nagyon praktikusnak látszik, és csak a megfelelő tárolókat kell megtalálnod hozzá (meg persze kiválasztani azokat a szetteket, amelyek nem maradhatnak elöl…). Használhatsz egyébként bármilyen zacskót, textiltasakot, a lényeg, hogy legyen jól látható, mi van benne, és az összerakási útmutató se maradjon ki belőle.
2. Dobozban könnyedén
Az alábbi videó második fele az érdekes, az első a fenti tasakos trükköt mutatja. Az ömlesztett, kreatívkodós legókat szuperül lehet tárolni az Ikea kimondottan erre tervezett dobozaiban. Jól néznek ki, könnyen egymásra pakolhatók, és elrejthetők akár a gyerekágy alatt, ahonnan bármikor előkaphatja a gyerkőc, ha építeni támad kedve.
3. A legmenőbbeknek: minipolcok
A nagyobbacska gyerekek már lehet, hogy igazi különlegességeket, nehezen összerakható, ritka darabokat is magukénak tudhatnak – ha van hely, akkor ezek megérdemelnek egy külön polcot. Keskeny könyvespolcok között keresgélj, hogy tényleg mindegyik becses darab jól érvényesülhessen és a szoba dísze lehessen.
4. Kicsiknek: átlátszó tárolók
A nagyobb darabod duplo szetteket vagy a kisebb, egyszerűbb lego készleteket jó, ha csoportosítva, kisebb vagy nagyobb átlátszó tárolókban tartod – és megtanítod rá a gyerkőcöt, hogy így is pakolja el. Így mindig könnyen megtalál mindent, amit keres, és nem kallódnak el a tartozékok. Ráadásul ő maga is könnyen elő tudja venni amikor szeretné, és a rendszerezős pakolásnak is komoly fejlesztő hatása van.
5. Színek szerint?
Egy csomó videó mutat színek szerinti tárolást – de őszintén szólva ez csak akkor működik, ha rengeteg ömlesztett legóval játszik a gyerek, a szettek esetén teljesen értelmetlen. Viszont nagyon jól néz ki, úgyhogy azért mutatunk egy ilyen videót is, csak hogy örüljön kicsit a szemünk. Igazi legofanatikusoknak való, kis gyerekeknél azért erre nincs szükség.
Tisztítani is kell
Főként a kicsik legóit, amiket a maszatos kis kezükkel fogdosnak össze, muszáj néha alaposan megtisztítani. Próbáld ki hozzá az alábbi mosózsákos trükköt – ömlesztett legóknál működik. Összerakott szetteket is lemoshatsz így, megpróbálhatod egyben betenni a zsákba, és úgy átmosni, hogy ne nagyon essenek szét – csak arra figyelj, hogy teljesen ki tudjon száradni mindenhol. Ha szét vannak szedve, akkor annyi csak a dolgod, hogy szettenként külön zsákban mosod őket, és külön helyen szárítod.