
Fotó: GettyImages
Először is, azt kell tisztázni, hogy valóban túl keveset eszik a gyermeked vagy csak te gondolod így? Ha a korának megfelelő ütemben fejlődik, jó kedve van, aktív, akkor valószínűleg csak túlizgulnod a dolgot. Ráadásul a tápanyagbevitelen túl, a genetikai adottságokról se feledkezz meg, ha gyermeked testi adottságait elemzed.
Mi okozhat étvágytalanságot?
Az étvágytalanság általában átmeneti tünetként jelentkezik. Igazán aggódni csak akkor kell, ha hosszan elhúzódó, kóros étvágytalanságról van szó, ami fogyással és levertséggel jár. Ilyenkor ugyanis alultápláltság és vitaminhiány alakulhat ki. Az átmeneti étvágytalanság mögött több dolog is állhat, ezért, először az okok azonosításával kell kezdeni.
Betegség
A legtöbbször valamilyen betegség okozza a tüneteket. Megfázás, influenza, torokfájás vagy emésztési zavarok mind befolyásolhatják az étvágyat. Ahogy a többi panasz megszűnik, gyermekünk étvágya is visszatér.
Vitaminhiány
A betegségek vagy antibiotikumok hatására, valamint az egyoldalú táplálkozás miatt vitamin– és ásványi anyag hiány alakulhat ki, amire étvágycsökkenéssel reagál a szervezet.
Csecsemőkor
Ez az életszakasz, ami a babák egy éves koráig tart már önmagában annyi újdonságot jelent számukra, ami könnyen befolyásolhatja az étvágyukat is. Hasfájás, allergia, fogzás, hozzátáplálás és a világ felfedezése miatt sokszor „nem érnek rá” az evésre.
Rossz étkezési szokások
Érdemes keretet adni az étkezéseknek és megteremteni a megfelelő, nyugodt körülményeket. Egy kisgyerek napirendjében legyen meghatározott ideje az étkezésnek, amikor asztalhoz ül és együtt eszik a család többi tagjával. Ilyenkor ne foglalkozzunk mással, ne játsszunk és ne nézzünk mesét.
Az sem szerencsés, ha az étkezések között sok nassolnivalót eszik vagy közvetlenül evés előtt túl sokat iszik, mert ezek eltelítik, így érthető, hogy kevesebbet fog enni.
Pszichés okok
Ha testi betegség nem áll fenn, akkor nagy eséllyel lelki okok húzódnak a rossz étvágy mögött. Ez bármelyik korosztályt érintheti, egészen csecsemőkortól kamaszkorig okozhatnak ilyen tünetet a pszichés panaszok.
A babáknál előfordulhat, hogy olyankor próbálják megszoptatni őket, amikor valójában nem éhesek, ezért is javasolják a szakértők az igény szerinti táplálást, hiszen mi felnőttek sem ütemterv szerint éhezünk meg.
Kisgyermekeknél az étel erőltetése gyakran a visszájára fordul, főleg, ha aktívan benne vagyunk a dackorszakban. Ugyanebben az életszakaszban, a bölcsődei vagy óvodai elválás terhe is okozhat étvágytalanságot, ahogyan a kistestvér érkezése is felbolygathatja a kicsi lelkét.
Kamaszoknál az iskolai túlterheltség és a stressz, valamint a kortársak és a közösségi média nyomása okozhat testképzavarokat. Komoly pszichés problémák esetén mindenképpen forduljunk szakorvoshoz.
Hogyan fokozhatjuk a gyermek étvágyát?
Mivel az étvágytalanság egy tünet, ezért minél hamarabb orvosoljuk a kiváltó okot. Ha nem betegség áll a háttérben és nincs szükség orvosi segítségre, akkor házilag is bevethetünk néhány trükköt, amivel kedvet csinálhatunk kisgyerekünk számára az evéshez.
Több étkezés, kisebb adag
Előfordulhat, hogy gyermeked számára túl sok egyszerre az étel mennyisége, amit elé teszel és valószínűleg el is unja magát közben, ezért próbáld meg, hogy inkább többször ültök le enni és ilyenkor kisebb mennyiség kap. Fontos, hogy legyen egy rituáléja az étkezéseknek és ne két játék között szaladgálj utána, hogy a szájába tömj valamit.
Vond be az előkészítésbe
Ha részt vehet, az étel elkészítésében, talán az elfogyasztása is nagyobb élvezetet jelent majd számára. A közös tevékenység pedig még jobban összehoz titeket.
Változatos, színes menü
Próbálj ki új ételeket, használj több zöldséget és gyümölcsöt, hogy minél színesebb és táplálóbb legyen az étel. Kicsit esetében különböző formákkal és díszítésekkel is próbálkozhatsz, hogy csábítóbb legyen a tányér tartalma.
Legyetek sokat a szabadban, piknikezzetek
Ha kellően le van mozgatva a friss levegőn, szaladgál, mászik, biciklizik, akkor valószínűleg az étvágya is jobb lesz. Ha időtök engedi piknikezhettek is, ami nemcsak egy izgalmas élmény számára, de az étkezéshez való pozitív kapcsolódását is erősíti.