Kamasz

A tökéletes bőrápolási rutin kamaszoknak

Melyek a legfontosabb termékek, és hogyan érdemes használni őket? Szakértő segítségével szedtük össze, mi legyen egy tini bőrápoló készletében.
2023. Január 03.
kamasz bőrápolási rutin
3-4 speciális bőrápolóra minden tininek szüksége van (Fotó: Getty Images)

Az új életszakasz új bőrállapotot hoz, ami új bőrápolási igényeket is jelent. Hogy minél kevésbé legyen a kamasz számára zavaró a bőre megváltozott viselkedése, a pattanások, mitesszerek, kifényesedés megjelenése, abban a szülők nagyon sokat tudnak segíteni egy megfelelő bőrápolási alapkészlet beszerzésével, és a használathoz kapcsolódó legfontosabb infókkal. Hogy mit érdemes tudnotok, azt Varga Erika kozmetikus, természetgyógyász gyűjtötte össze.

Mi történik velem?!?

Talán könnyebb elfogadni, hogy mostantól bizony komolyan oda kell figyelni a bőrápolásra, ha tudja a kamasz, mi áll a bőrét érintő változások hátterében. „A kamaszkori hormonális változások következtében emelkedik a szervezetben a tesztoszteron hormon mennyisége, aminek hatására a bőr faggyútermelése fokozódik – magyarázza Varga Erika. – Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a bőr hamar kifényesedik, zsírosabbá válik. Ráadásul ezzel párhuzamosan a keratintermelés is fokozódik, emiatt gyorsabban szaporodik fel az elhalt szaruréteg a bőr felszínén. Ami azzal jár, hogy könnyebben tömődnek el a pórusok, és az eltömődött pórusokban pangó faggyúban megjelenhetnek és elszaporodhatnak a baktériumok. Máris érthető, miért is lesz egyszerre pattanásos a serdülőkorba lépett gyerekek bőre.”

Varga Erika kozmetikus, természetgyógyász

Varga Erika kozmetikus, természetgyógyász

Ápolási alapszabályok

Ebben az életszakaszban a bőrápolás alapvető feladata a faggyútermelés optimalizálása és a hidratáltság fenntartása. „Nagyon fontos, hogy ez nem egyenlő a faggyú eltávolításával vagyis a bőr szárításával. Az olyan termékek ugyanis, amelyek egyszerűen leoldják, eltávolítják a felesleges(nek tűnő) faggyút, valójában nem megoldják, hanem hosszabb távon fokozzák a problémát. Az átmeneti javulást akár még erősebb zsírosodás is követheti. A bőrnek szüksége van megfelelő mértékű olajozottságra. Ha ennek az egyensúlya megbomlik – mondjuk mert túl kevés az olaj –, akkor a bőr többet termel belőle – tehát a szárító hatású kozmetikumok nem visszaszorítják, hanem inkább fokozzák a faggyútermelést.

Olyan termékeket ajánlott választani, amelyek nem eltávolítják a faggyút, hanem a termelődését szabályozzák. Ilyen hatóanyagok például az uborkakivonat, a bambusz, a nyírfanedv, a grépfrút, a cink és a jojobaolaj.

Ez utóbbi egy fantasztikus hatású adaptogén olaj, vagyis a hatása attól függ, milyen bőrön használjuk épp, azt teszi a bőrrel, amire annak szüksége van. Ha túl sok a zsírtartalma, olajozottsága, akkor visszavesz belőle, ha pedig kevés, akkor hozzátesz.

1. Kell egy tisztító

Minden jó bőrápoló rutin alapja a tisztítás – a kamaszoknál ez különösen fontos. Reggel és este, de szükség esetén, például intenzív sportoláskor akár nap közben is meg kell tisztítani a bőrt, lemosni a felesleges (de CSAK a felesleges) faggyút a beletapadt szennyeződésekkel együtt.

Milyet érdemes választani: Tiniknek tökéletes egy könnyű tisztító hab, vagy gyengéd krém, ami könnyen felhabzik. Nagyon jók a fekete szenet tartalmazó tisztító kozmetikumok is.

2. Jöhet az arctonik

Ez egy olyan kozmetikum, amely nem kötelező, de érdemes bevenni a rutinba, mert nagyon jótékony hatású. Nem muszáj állandóan, lehet kúraszerűen is használni. A tisztítás után segít helyreállítani a bőr ideális pH-értékét, és eltávolítható vele a maradék szennyeződés is.

Milyet érdemes választani: Tökéletes lehet például a bórvízben oldott természetes Audiron cseppkivonat: nem szárítja a bőrt, viszont gomba- baktérium és vírusölő hatásának köszönhetően gátolja az élősködők elszaporodását a pórusokban. Ezzel elkerülhető a felülfertőződés, gennyesedés, gyulladás. Ha elég kitartóan használja a tini, egy idő után nagyon szépen mérsékelheti a pattanásos bőr problémáját. A drogériákban, parfümériákban kapható készítmények esetén arra érdemes figyelni, hogy na tartalmazzon alkoholt a választott termék, ne szárítsa a bőrt, hanem faggyútermelést optimalizáló, egyensúlyba hozó hatás legyen rajta feltüntetve.

3. Fontos a hidratáló

A zsíros bőrnek is szüksége van hidratálásra, ezért egy könnyű állagú, gyorsan felszívódó hidratáló arckrémet is érdemes beszerezni. Főleg akkor, ha a rutin eddig nem volt ideális, szárító termékeket tartalmazott – ilyenkor a bőrnek nagy szüksége van a nedvesség pótlására. Úgy is lehet dehidratált az arcbőrt, hogy közben olajosan csillog és pattanásos – ám mindez a helyes rutin alkalmazásával nagyban javítható.

Milyet érdemes választani: Könnyű gélkrémet célszerű beszerezni, vagy ha krémre szavazunk, akkor olyat, amelyben nincs sok vagy erős olaj, természetes vaj. Egy faggyútermelés-szabályozó, jól beszívódó gél megfelelő.

4. Nem árt egy peeling

A zsíros, pattanásos bőrt hetente egyszer érdemes leradírozni – de nem mechanikai vagyis dörzsölő szemcséket tartalmazó bőrradírral. Szükség van az elhalt hámsejtek eltávolítására és a pórusok alapos megtisztítására, de nem szemcsés radírral.

Milyet érdemes választani: Sokkal jobb hatásúak a speciális enzimpeelingek, amelyek nem dörzsölnek, nem okoznak mechanikai sérülést, sokkal egyenletesebben tisztítják a bőrt. Segítenek eltávolítani az esetleg felszaporodó keratint, megnyitják a pórusokat.

Ha gyulladt pattanások vannak a bőrön, akkor ajánlott kiiktatni azokat az ételeket, amelyek ronthatnak az állapotán a hormonális egyensúly további eltolásával. Ilyenek például a tehéntej vagy a magas glikémiás indexű ételek, a fehér kenyér, a burgonyafélék, a cukrozott üdítők, cukros ételek.

5. Az extra a pakolás

Ha ezeken felül hetente egyszer feltesz az arcára a tini egy nyugtató pakolást, akkor mindent megtett a bőréért, amit az otthoni ápolás keretében alapvetően érdemes.

Milyet érdemes választani: Könnyű, géles hidratáló pakolás vagy nyugtató fátyolmaszk is lehet, jótékony hatóanyagok például az aloe vera, a centella asiatica (cica növény) vagy a hialuronsav.

Szakértő is lássa

Ami mindezek mellett is kihagyhatatlan, az az, hogy 1-2 havonta szakember is kezelje a tinik bőrét. Amíg tart ez a hormonvihar és nem normalizálódik a faggyútermelődés, addig rendszeresen szükség van arra, hogy a kozmetikus steril körülmények között, szakszerűen eltávolítsa a pórusokban felszaporodott szaruanyagot, a mitesszereket, segítsen a bőrápolási rutin finomhangolásában.

Nyitókép forrása: Getty Images