Kamasz

Amit tudnia kell a kamaszodnak, ha hajvasalót szeretne

Szuper eszköz, ha ügyesen használja, de tudni kell bánni vele – tanítsd meg neki a legfontosabb trükköket.
2022. December 19.
hajvasaló, hajsimító, kamasz lányok
Getty Images

Ha erős, hullámos vagy göndör haja van, de ő fényes, egyenes tincsekre vágyik, ahhoz bizony hajvasalóra lesz szüksége. De ez az eszköz akkor is jól jöhet, ha tengerparti-hatású hullámokat vagy klasszikusabb loknikat szeretne a kamaszlányod. Ha te magad is használod ezt az eszközt, akkor sok dolog egyértelmű lehet számodra, ami viszont neki nem biztos, hogy magától értetődő. Ezért érdemes időt szánni arra, hogy átbeszéljétek, hogyan lehet úgy használni a hajsimítót, hogy a tincsei hosszú távon is biztonságban legyenek. (Nemcsak a hajának, az anya-lánya kapcsolatnak is jót tesznek az ilyen típusú beszélgetések.) Ha viszont te nem használtál eddig hajvasalót, lehet, hogy te sem vagy képben mindazzal, amit összegyűjtöttünk – mind a kettőtöknek fontos és hasznos infókra számíthattok, használjátok őket a mindennapi hajápolásban, hogy szép és egészséges lehessen a frizurátok.

1. Kell a védelem

Ha hajvasalót használtok, a hővédő készítmény mosás után, szárítás előtt kötelező. Ezek a hajban maradó ápolók megkönnyítik a formázást, tartósabbá is teszik azt, és közben megvédik a hajat az extrém hő szárító, károsító hatásától.

2. Legyen száraz

A klasszikus hajvasaló akkor működik a legjobban és legkíméletesebben, ha teljesen száraz a haj. (Ha a szálakon lévő víz a vasaló miatt túlhevül, az károsodást okozhat.) Egyetlen kivétel lehet, ha gőzölős eszközt választotok – ebben az esetben jobb eredményt érhettek el, ha körülbelül 70-80 százalékban szárítjátok elő a fürtöket.

3. Ne a maxon

A haj típusától függ, hogy milyen hőfokot érdemes választani, de általánosságban elmondható, hogy a legmagasabb, 230 fok körüli hőmérsékletre nem igazán van szükség. Vékony szálú, sérülékeny, festett haj esetén 180, vastagabb szálú, erős hajhoz 190-200 fok általában elegendő. Az legyen a szabály, hogy a lehető legalacsonyabb hőfokot válasszátok, amellyel még könnyedén siklik a lapvas a tincseken, nem serceg, nem akad, 1-2 húzással eléritek a kívánt simaságot. Ha ez nincs meg, egy kicsit emeljetek a hőfokon.

4. Ne túl gyakran

Ha minden egyes nap ezzel akarja a lányod formázni a haját, azzal hamar kiszáríthatja, töredezetté teheti a haját még a legnagyobb óvatosság mellett is. A hajnak is szüksége van pihenésre, beszéld rá, hogy ne használja túl gyakran. De ha csakis sima fürtökkel tudja elképzelni a frizuráját, a hővédő mellé szerezzetek be tápláló, regeneráló, a töredezést megelőző pakolást.

5. Olajat rá

A formázás után nagyon jót tesz a szálaknak, ha ápoló, fényt adó szérumot vagy olajat, esetleg hajfényspray-t tesztek rá. Arra figyeljetek, hogy erőteljes dörzsölés helyett gyengéden masszírozzátok csak bele a tincsekbe.

6. Hadd hűljön ki

Télen különösen fontos, hogy szárítás, vasalás vagy göndörítés után ne induljatok azonnal útnak, ne menjetek ki a hidegbe. Fontos, hogy a fejbőr és a szálak is szobahőmérsékletűre hűljenek, mielőtt kiléptek az eseteleges mínuszokba vagy épp az esős, párás időbe. A túl nagy hőmérséklet-ingadozás cseppet sem tesz jót a szálak szerkezetének.

7. Csak frissen

Az lenne az ideális, ha csakis tiszta, frissen mosott hajat simítanátok vagy göndörítenétek a hajvasalóval. A szálakon lévő hajformázók, faggyú, szennyeződések ugyanis megnehezítik a formázást és sérülékenyebbé teszik a szálakat. Ha szükség van egy kis igazításra, de az egész frizurát még nem lenne muszáj megmosni, fésüljétek ki alaposan az adott hajrészt, hogy a lehető legtöbb szennyeződést, lerakódást eltávolítsátok belőle. (A hajlakk az egyik legnagyobb mumus, lakkozott hajat hajvasalóval formázni nagy hiba.)

Nyitókép forrása: Getty Images