Kisgyerek

6 hiba, amitől nem lesz szép a padló, hiába mosol fel gyakran

Ahol mászni, járni tanuló pici baba van, ott a felmosás különösen gyakori program. Ha azt szeretnéd, hogy a padló nem csak tiszta, de szép, foltmentes is legyen, az alábbi dolgokra figyelj oda.
2023. Szeptember 28.
fiatal nő felmosás közben a telefonját nézi
Fotó: Getty Images

Te inkább söpörsz, porszívózol, vagy felmosol? Váltogatod őket, vagy minden alkalommal kombinálod? Ahhoz, hogy a padló elég tiszta és emellett fényes és csíkmentes is legyen, nem árt pár dologra odafigyelni – főleg, ha kényes a lakásotok padlófelülete, amin könnyen meglátszanak lábnyomok, vízcseppek vagy kicsi kezecskék-talpacskák nyomai. Ezeket a hibákat ne kövesd el.

1. Nem porszívózol előtte

Ha csak nem mosol fel naponta, a köztes időben összegyűlő por könnyen szétkenődik és helyenként összeáll, amikor a vizes moppal végigmész a felületen. Ha napok óta nem volt felmosva, akkor vagy egy gyors porszívózás vagy portörlő moppal, partvissal való „összehúzás” szükséges ahhoz, hogy ne csak kenegesd a port a felületen.

2. Túl vizes a mopod

Akár a hengeres, akár a lapos változatot használod, ha nem csavarod ki eléggé szinte biztos, hogy száradás után nyoma marad a felmosásnak. Ráadásul a túl sok víz kimondottan árthat bizonyos padlótípusoknak: a kemény fa illetve a laminált felületek felpúposodhatnak tőle. Van, aki a „pörgethető” felmosókra esküszik, amelyeket lábbal vagy a nyélbe rejtett mechanikával hajtva lehet „kicentrifugázni”. Egy próbát lehet tenni velük, de nem mindenkinek jönnek be, és nem minden padlón működnek jól.

3. Túl sok vegyszert használsz

Akár padlótisztítót, akár általános tisztítót, felmosó folyadékot vagy fertőtlenítőt használsz, a több itt sem jobb. Ha nem a megfelelő higítást alkalmazod (erről általában van infó a csomagoláson), akkor ragacsos, tapadós lehet tőle a padló.

Ha a kicsi gyereked miatt inkább természetes alternatívákat részesítesz előnyben, kipróbálhatod az alábbiakat:

  1. Egy vödörnyi vízhez adj 0,5-1 dl ecetet
  2. Tehetsz a vízhez 2-3 evőkanál szódabikarbónát
  3. Adhatsz az előbbiek bármelyikéhez 5-6 csepp levendula vagy teafa illóolajat
  4. Egy fél citrom levét is belefacsarhatod a vízbe (de elképzelhető, hogy ez a kényesebb felületeken meglátszik)
  5. 1-2 evőkanál mosószóda is beválhat a felmosóvízhez adagolva

3. Nem jó eszközt választasz

Ha nagyon szennyezett valamiért a padló, akkor a felmosó mopok nem biztos, hogy alkalmasak a lerakódott szennyeződések eltávolítására. Ilyenkor szükség lehet pluszban súrolásra alkalmas eszközre, és csak utána lesz hatékony a mopos felmosás. Gyakran és intenzíven használt konyhában mind a tisztítószerből, mind a felmosó eszközből speciálisat érdemes választani, hogy a zsírosabb szennyeződésekkel is el tudjanak bánni. Ha csak néhol van nehezebben eltávolítható folt, annak előkezelése is megkönnyítheti az általános felmosást. Egyre népszerűbbek a gőzölős felmosók, amelyek valóban nagyon hasznosak lehetnek, de nem minden felületen használhatók. Mindig olvasd el a gyártó ajánlását – a készülékét, és ha lehet, akkor a padlóét is, mielőtt erős vegyszerrel vagy gőzfelmosóval rámennél.

fiatal nő vidáman takarít, felmos

Fotó: Getty Images

4. Nem öblítesz

Mindennapos felmosásnál nem igazán van szükség sok vegyszerre, ám ha ritkábban jut erre idő vagy szennyezettebb a padló, ezt nem lehet megspórolni. A vegyszeres víz azonban nyomot hagyhat, ilyen esetekben szükség lehet egy tiszta vizes felmosásra – mint a mosogatás utáni öblítésre, hogy a padló tiszta, foltmentes és tapadásmentes legyen.

5. Rosszul választasz irányt

Ha nagyobb padlófelület van a lakásban, tönkreteheti az összhatást, ha nem jó irányban mozgatod a mopot felmosásnál. A felmosással haladj hátrafelé, hogy ne járd össze a már felmosott felületet, a sarkoktól indulva a szoba közepe felé, a padlót alkotó burkolóelemeken ne keresztben, hanem hosszában mozgatva.

6. Nem jól tárolod a mopot

Fontos, hogy két felmosás között jól szellőző helyen, felakasztva tudjon száradni az eszköz – de csak azután tedd el, hogy a lehető legjobban megtisztítottad. Ne hagyd beleszáradni a szennyeződéseket, és azt se engedd, hogy a sokáig vizesen maradó felmosófej baktériumok melegágyává váljon.

Forrás: Marthastewart.com, Ohsospotless.com