Bár sok más tényező is szerepet játszik védekező rendszerünk optimális működésében, a táplálkozást azért érdemes kiemelni ezek közül, mert ezen a téren lehet a legkönnyebben pozitív változást elérni.
Két alapszabály, hogy elkerüljétek a fertőzéseket:
1. Fontos, hogy csak igazán indokolt esetben, az orvos javaslatára vegyetek be antibiotikumot.
2. Ügyeljetek az alapvető személyi higiéniára, főként a gyakori kézmosásra, ugyanakkor ne törekedjetek túlzott tisztaságra, baktériummentességre.
Minőségi változás
A betegségek elleni védekezés minőségét pedig úgy javíthatjátok a leghatásosabban, ha egészséges ételeket esztek. Így a sejtek szintjén zajló folyamatokhoz minden kívülről bevihető „kelléket” biztosíthatsz. Lássuk, mire is kell ügyelni!
Az asztalra kerülő étel bővelkedjék egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakban, vasban, folsavban, és antioxidánsokban, például karotinoidokban, flavonoidokban, C-, B- és E-vitaminban. Az immunrendszer hatékony működéséhez ugyanis ezeket a tápanyagokat tartják legfontosabbnak.
Másrészt több olyan, helytelen táplálkozás okozta betegség létezik, amely alapvetően aláássa az immunrendszer optimális működését. A leggyakoribb ezek közül a civilizációs betegségként emlegetett II-es típusú diabétesz és az ezzel többnyire együtt járó elhízás.
Amitől egészséges lesz a táplálkozás
1. Táplálékkiegészítők helyett célszerűbb természetes táplálékokból fedezni a szervezet vitamin, zsírsav és antioxidáns igényét, ezeket ugyanis jobb hatásfokkal hasznosítjuk és a túladagolás is kizárt.
2. Fogyasszatok minden nap E- és C- és B-vitaminokban gazdag gyümölcsöket, zöldségeket.
3. Szerepeljen az étrendünkben napi rendszerességgel probiotikumot tartalmazó savanyított tejtermék. A probiotikumok olyan hasznos baktériumok (főként tejsavbaktériumok), amelyek jótékony hatást fejtenek ki egészségünkre, és támogatják a bélflóra egyensúlyát.
4. Csökkentsétek a zsírfogyasztást egyszerű trükkökkel: bő olajban sütés helyett válaszd a sütőben sütést, párolást. Kerüld a rengeteg rejtett zsiradékot és adalékanyagot tartalmazó felvágottakat.
5. Mellőzd a túlhevített zsiradékokat például úgy, hogy a sütőben sütött vagy párolt ételhez utólag, mondjuk valamilyen öntethez keverve adsz némi értékes zsiradékot (olívaolaj, szőlőmagolaj, tökmagolaj, dióolaj stb.)
6. Hetente egyszer egyetek valamilyen halféleséget, tengeri herkentyűt. Ideális választás a lazac, a makréla és a tonhal.
7. Kerüljétek a magas glikémiás indexű ételeket (főként a cukrot, fehér lisztet), ezek ugyanis gyorsan emelik a vércukorszintet, majd ugyanilyen gyors csökkenés következik be, újabb éhségrohamot előidézve.
8. Adalékanyagokkal telített fűszerkeverékek helyett használjatok minél gyakrabban friss, mirelit vagy szárított zöldfűszereket minél nagyobb mennyiségben. Intenzív és igazi ízük csökkenti a sóigényt, magas C-vitamin tartalmuk pedig egyébként is igen kedvező.
Honnan tudhatom, mi a jó?
Utánanézhetsz tápanyagtáblázatban a különböző ételek legfontosabb jellemzőinek, vagy segítséget kereshetsz az interneten is, például itt nálunk, a babaszoba vitamin ABC-jében.
Aztán ötletes és hasznos például a www.nuval.com oldal. Alapfokú angolnyelvtudás is elég hozzá: minden alapanyaghoz hozzárendeltek egy értéket 1 és 100 között egy olyan algoritmus segítségével, amely az adott étel pozitív és negatív tulajdonságait összegzi tápanyagtartalom, cukrok, só mennyisége és az egészségre gyakorolt hatás alapján kicsit leegyszerűsítve így: jó pont, ha magas a C-vitamin tartalma, rossz pont, ha nagyon kalóriadús. A százpontosak a legértékesebb élelmiszerek.
Mit, miért?
Ezek is hasznosak lehetnek: