Teherbeesés

Ezeket tedd meg, mielőtt belevágtok a gyerekvállalásba

Ha éppen azt tervezgetitek a pároddal, hogy megpróbálkoztok a babával, akkor van néhány dolog, amit érdemes megtenned, illetve megtennetek, hogy biztosan készen álljatok rá.
2019. Október 10.
Ezeket tedd meg, mielőtt belevágtok a gyerekvállalásba (Fotó: iStock)

Beszéljétek át a szülői, nevelési kérdéseket

Sok édesanya ért egyet abban, hogy a gyerekvállalásba úgy érdemes belevágni, hogy előtte a pároddal átbeszélitek a legfontosabb szülői dolgokat: hogy osztjátok majd meg a baba körüli teendőket, a házimunkát, milyen véleményetek van a nevelést illetően. Fontos, hogy az esetleges kétségekről, félelmeitekről is beszélgessetek egymással. Azt azért tartsátok szem előtt, hogy idő közben mindkettőtök véleménye változhat majd, és amiben nem értetek még egyet, abban is jobban összecsiszolódhattok majd.

Így hagyd abba a fogamzásgátló szedését

Ha fogamzásgátlót szedsz, akkor vedd figyelembe, hogy szükséged lesz néhány hónapra ahhoz, hogy meg tudd figyelni, hány napos a rendes ciklusod, mikor van ovulációd – így tudsz majd kalkulálni, mikor vannak a termékeny napjaid. Eltarthat egy ideig, amíg a hormonok szintje visszaáll, ezért ne ess kétségbe, ha nem esel azonnal teherbe.

Vegyétek vissza a görbe estéket

Ha csak hetente-kéthetente van egy olyan este, amikor társaságban alkoholt fogyasztasz, és azt is mértékkel, azzal semmi probléma nincs – természetesen ha teherbe esel, akkor már abba kell hagynod az alkoholfogyasztást. Azonban ha gyakrabban buliztok a pároddal, abból érdemes visszavenni, mert a termékenységre is negatív hatással lehet a gyakoribb alkoholfogyasztás, illetve a dohányzás is.

Csökkentsd a koffeinbevitelt

Ha napi 4-5 csésze kávét is elfogyasztasz, akkor érdemes visszavenned a koffeinfogyasztásból is, hiszen a túlzott bevitele vetélést is okozhat. Az orvosok véleménye megoszlik arról, mennyi kávét lehet biztonsággal fogyasztani, de napi 1 csészényi kávéban található mennyiség még rendben van. Vedd figyelembe azt is, hogy a különböző üdítőitalokban, teákban, csokoládékban, stb. is lehet koffein.

Állj a mérlegre

Az ideális testsúly elérése is segíti a teherbe esést, ha valaki túlsúllyal küzd, vagy esetleg túlzottan vékony. A szakemberek szerint a 19-24 közötti BMI érték az optimális. Ha a fogyás vagy a hízás a cél, akkor mindenképpen megfelelő étrenddel és sporttal vágj bele a gyors sikert ígérő fogyó- vagy hízókúrák helyett, szem előtt tartva az egészségedet.

Vértezd fel magad vitaminokkal

Ha teherbe szeretnél esni, akkor érdemes elkezdened egy multivitamin kúrát, egyeztetve az orvosoddal. A folsav, a B-vitaminok, a kalcium és a vas pótlása különösen fontos, ha hiányod van valamelyikből.

Aludd ki magad

A könnyebb teherbeesést is elősegíti, ha rendesen ki tudod aludni magad éjszakánként, hiszen a kialvatlan nőknek nagyobb eséllyel lehet ovulációs problémájuk. Emellett a kisgyerekes szülők sajnos ritkán tudnak eleget aludni, ezért is érdemes most annyit pihenni, amennyit tudsz.

Csökkentsétek a stressz szintet

A fokozott stressz mindkettőtöknél megzavarhatja a termékenységet, a pihenés, relaxálás ezért is különösen fontos. Találjátok meg a társas vagy egyéni elfoglaltságotokat, ami segít a lazításban – ez is segít abban, hogy a kisbaba mielőbb megfoganjon.

Beszéljetek a lakásról

Ha azon gondolkodtok, hogy a baba születése miatt nagyobb lakásba/házba költöztök, akkor mindenképpen beszéljétek át még a terhesség előtt, hogy hol élnétek szívesen, milyen lehetőségeitek vannak. Érdemes lehet az új lakás vásárlását, a költözést is a terhesség előtt megtenni, mert nagy pocakkal ez sokkal nehezebb, és sokkal nagyobb stressz, akárcsak a baba érkezése után.

Beszélj anyukáddal a várandósságáról

Sőt, a nővéreddel, nagymamáddal, egyéb nő rokonaiddal, hiszen vannak olyan komplikációk, problémák, amiknek nagyobb a családi halmozódása, így jobb, ha felkészült vagy ilyen szempontból is. Emellett az is nagy segítség, ha tudod, lelkileg hogy élték meg a terhességet a rokonaid, hiszen rengeteget tanulhatsz a beszámolóikból.

Keresd fel az orvosaidat

A háziorvosod és a nőgyógyászod tud segíteni abban, milyen vizsgálatokat érdemes elvégeztetned a babavárás előtt, és milyen életmódbeli változásokat érdemes bevezetned, hogy könnyebben megfoganjon a pici. Ezt már pár hónappal azelőtt tedd meg, hogy elkezdtek próbálkozni. Ne feledkezz meg a fogorvosról sem – egyre több kutatás kapcsolja össze a száj egészségét az egészséges terhességgel.

(VIA)

 Kapcsolódó írásaink: