Teherbeesés

Ezért is érdemes beszélni vagy énekelni a babához a pocakban

A baba hallása már az anyaméhben kifejlődik, ezért érdemes beszélni, énekelni a pocakhoz – ez ráadásul már a születés előtt erősítheti a kötődést, és a kicsi ismerkedhet a szülei, testvérei hangjával is.
2024. Szeptember 24.
(Fotó: Getty Images)

(Fotó: Getty Images)

Ahogy a BBC Tiny Happy People rovata is írja, a baba hallása már a 16. hétben elkezd fejlődni. A baba felveszi a rezgéseket és az anyaméhen kívüli hangokat. Folyamatosan hallja a szívverésedet – így akár azt is érdemes megpróbálni, hogy finoman koppintasz vagy hangot adsz ezzel együtt, a pulzusod ritmusára.

A portál szerint tudományos kutatások azt mutatják, hogy amikor az anyaméhben édesanyjuk énekhangját hallják, a babák kevesebbet mozognak és a szívverésük is lelassul. És az éneklés nem csupán megnyugtatja őket.

Ez nagyszerű módja annak, hogy a születése előtt kapcsolatba lépj a kisbabával – születése után pedig az is lehet, hogy megismeri majd a hangodat és akár a dalokat is, amiket énekeltél neki. A hangos olvasás, a beszélgetés, az éneklés és mondókázás segít ismerkedni a hangoddal, és elősegíti a korai kötődést.

Egyes kutatások azt feltételezik, hogy a nagyon korai nyelvfejlődés is elkezdődhet már a születés előtt is.

A The Bump szerint a terhesség 28-29. hetében a baba már az anyaméhen kívülről jövő hangokat is hallhatja. A portál néhány további előnyét is említi annak, ha beszélünk vagy énekelünk a babának a pocakban.

Ahogy arról már volt szó, ez egyrészt erősítheti a kötődést, alakítja a kapcsolatot a baba és a szülők, testvérek között. Ha a családtagok beszélnek a babához a várandósság idején, az segít már ekkor megismertetni őt azokkal, akikkel hamarosan találkozni fog. Az, hogy megismeri a hangodat, csökkentheti a stresszt a babánál a születése után is.

Segítheti a korai nyelvi fejlődést, megismerkednie a különböző hangokkal, hangmagasságokkal. Washingtoni Egyetem egy 2013-as tanulmánya szerint a babák már az anyaméhben megtanulhatnak bizonyos beszédhangokat.

Emellett a baba kommunikációs készségeit is segítheti már ennyire korán az, hogy ismerkedik a meghallgatással és a válaszadással. Hiszen a várandósság második felében már a külső ingerekre is reagálhatnak a tanulmányok szerint a kisbabák. Többek között abbahagyhatják azt, amit addig csináltak, hogy a hangokra fókuszálhassanak, amiket hallanak. Az ismerős hangokra pedig reagálhatnak egy kisebb ütéssel, rúgással, amikor énekelsz neki, vagy elmondod, hogy izgatottan várod, és közben megsimogatod a pocakodat ott, ahol érzed a mozgását.