Teherbeesés

Valójában ekkor történik a beágyazódás

Aminek jól meghatározható jelei is vannak, de nem mindenkinél.
2024. Szeptember 25.

A beágyazódás az, amikor a megtermékenyített petesejt a méh falához tapad. A hímivarsejt és a petesejt egyesülése után a sejtek gyorsan osztódni kezdenek, és a petevezetéken át a méhbe jutnak. Ez a sejtcsoport a blasztociszta, ez ágyazódik be a méhbe.

Ha megtörténik a beágyazódás, annak hatására emelkedni kezd a terhességi hormonok – az ösztrogén, a progeszteron és a hCG hormon – szintje. A hormonok hatására kialakul a méhlepény, a méhnyálkahártya pedig nem válik le, hanem a helyén marad.

De mikor is történik a beágyazódás?

A beágyazódás valamikor az ovuláció után 6-12 nappal történik meg, leggyakrabban a fogantatás után 8-9 nappal. Nincs egy mindenki számára érvényes napja, hiszen a pontos ideje függ a ciklus hosszától, a peteérés időpontjától, a fogantatás idejétől.

Érdekesség, hogy vannak nők, akik nemcsak a peteérést, de a beágyazódást is tapasztalják, míg mások semmi jelét nem érzik. Utóbbiak vannak többségben.

Van néhány tünet, amit észlelhetnek azok, akik fogékonyak a beágyazódás jeleire. De fontos tudni azt is, hogy az alábbi tünetek megléte sem feltétlenül jelez terhességet. Az elmaradt menstruáció és a pozitív terhességi teszt, valamint az ultrahang vizsgálat ad bizonyítékot a várandósságra.

A beágyazódás lehetséges tünetei tehát:

Vérzés. Van, aki a beágyazódás után vérzést tapasztal, néhány nappal vagy egy héttel a menstruáció várható ideje előtt. Ez leginkább a pecsételővérzésre hasonlít.

Folyás. Az ovuláció során a méhnyaki nyák tiszta, nyúlós, tojásfehérje szerű lesz. A beágyazódás után a nyák megvastagszik, sűrűbb, gumiszerűbb lesz az állaga, és átlátszó vagy fehér a színe. A terhesség korai szakaszában pedig a növekvő progeszteron és ösztrogén mennyisége miatt még sűrűbbé, fehérré vagy sárgássá válhat. Azonban a méhnyaki nyákot számos dolog befolyásolhatja, ezért nem megbízható mutatója annak, hogy megtörtént-e a beágyazódás vagy sem.

A mellek érzékenysége. A terhességi hormonok növekvő szintje miatt a mellek fájdalmasak lehetnek.

Fájdalom. Egyesek fájdalmat, szúró érzést, enyhe görcsöt tapasztalnak. A korai terhességben a változó hormonszintek okozhatnak ilyen tünetet.

Hányinger. A beágyazódás után a progeszteronszint megemelkedése járhat hányingerrel is. Ez a tünet azonban leggyakrabban a 4-5. terhességi hétben fordul elő.

Puffadás. A növekvő progeszteronszint lassítja az emésztőrendszer működését, amitől puffadtnak érezheted magad.

(healthline.com)