Az anya szépsége
Egy furcsa terhességi mítosz szerint a kislány babák ellopják az édesanyjuk szépségét, míg a kismama vonzóbb lesz a várandósság során, ha kisfiút hord a pocakjában. Az igazság ezzel szemben az, hogy terhességi rosszullétek, a változó hormonszintek, az egyre növekvő pocak sok kismamát megvisel, és még pattanásaik is kialakulhatnak, különösen az első trimeszter során – írja a britannica.com. Ez pedig független attól, hogy az anyuka lányt vagy fiút vár.
Terhességi rosszullétek
Elterjedt babona, hogy minél rosszabbak a terhességi rosszullétek, annál valószínűbb, hogy az édesanya lányt vár. Ez is valószínűleg egy tévhit, de egy 2004-es kutatás szerint annyi azért lehet benne, hogy a tanulmányban részt vett, lányokat szülő nők aránya valamivel magasabb volt azok között, akik a terhességük alatt a hányinger és a hányás miatt kértek orvosi kezelést, mint azok között, akiknek nem kellett.
Hagyj fel a fűszerezéssel?
Egy igazán bizarr terhességi mítosz, hogy a várandósság alatt fogyasztott fűszeres ételek megégethetik a baba szemét, ami vaksághoz vezethet. Továbbá a vetélés vagy a szülés megindulása miatt is szokták okolni a fűszereket. Azonban ezek az asszociációk nem valósak. A fűszeres ételek viszont növelhetik a terhesség alatti gyomorégés kockázatát, ezért nem árt óvatosan bánni ezekkel, ha refluxos panaszai vannak a kismamának.
Kötél és köldökzsinór
Egyes kultúrákban úgy szól a babona, hogy a terhes nőknek tanácsos kerülniük, hogy kötél felett lépjenek át, mert ez ahhoz vezethet, hogy a köldökzsinór a baba nyaka köré tekeredik. Manapság ezt kiterjesztették a vezetékekre is. Egy másik babona pedig azt ellenjavallja, hogy a kismama a karjait a feje fölé emelje a terhesség alatt, hasonlóan azért, hogy ne tekeredjen a baba nyakára a köldökzsinór. Azonban ezeknek a mítoszoknak nincs tudományos alapja.
- Kapcsolódó: Öt terhességi mítosz
A haj és a születési rendellenességek
Egy babona szerint, ha egy nő haját levágják a terhessége alatt, az látásproblémákat okozhat a babánál – nehéz megérteni, mi állhat ennek a babonának az ok és okozati hátterében. A hajfestés témája már ellentmondásosabb. A hajfestékek használatát nem hozták egyértelmű összefüggésbe születési rendellenességekkel, de az első trimeszterben szokták azt tanácsolni, hogy ne használjanak ilyen termékeket a kismamák.
A Hold hatása
Egy igencsak szilárdan rögzült mítosz, hogy telihold idején növekszik a babák születési gyakorisága. A kiterjedt vizsgálatok ellenére a tudósoknak azonban még nem sikerült összefüggést azonosítaniuk ebben a dologban.
- Kapcsolódó: Tévhitek a terhesség körül: ne higgy el mindent!
Csúnya állatok
Egy régi babona, amely több kultúrában is létezik, azt állítja, hogy ha egy terhes nő egy kellemetlen vagy csúnya állatra néz, a babája az adott állatra fog hasonlítani. Természetesen ennek alátámasztására nincs semmiféle bizonyíték.
Ajándékot ne
Egyes kultúrák szerint a babaajándékok vásárlása, átvétele vagy felbontása a baba érkezése előtt gonosz szellemeket vonz magához, vagy szerencsétlenséget, például vetélést hoz. Míg egy másik vetéléssel összefüggésbe hozott babona szerint ha túl korán jelentik be a terhességet, a baba lelke megijed. Ezek a mítoszok az ok-okozati összefüggések téves értelmezésén alapszanak. A vetélés kockázata magasabb az első trimeszterben, mint a másodikban és a harmadikban.
- Kapcsolódó: A legfurcsább terhességi tévhitek
A has dörzsölése
Egy régi, kínai babona szerint a kismamának tartózkodnia kell a pocakja túlzott dörzsölésétől, hogy ne kényeztesse el a babáját. Természetesen ez a mítosz is nagyon valószínűtlen.
Forrás: britannica.com