Terhesség

Így alakítsd át a bőrápolási rutinodat, ha babát vársz

A terhességgel nagyon sok minden megváltozik – valószínűleg a bőröd állapota, reakciói is. Érdemes ezekhez a változásokhoz igazítani a szépségápolási szokásaidat is.
2022. December 01.
terhesség alatti bőrápolás, bőrproblémák
Getty Images

Izgalmas kaland, küzdelmes időszak, örömteli várakozás, hormonális viharok – ez mind-mind igaz lehet a babavárás hónapjaira. Bár mindenki egy kicsit másképp éli meg a terhességet, azért vannak közös pontok – például az, milyen változások érintik az arcbőr működését. Nincs mindenkire általánosan érvényes szabály, de ha tisztában vagy az általánosan jellemző dolgokkal és a hozzájuk kapcsolódó tennivalókkal, akkor könnyebb, problémamentesebb lehet ez az időszak – a bőrápolás szempontjából mindenképp. A felkészülésben Harangvölgyi Anna kozmetikusmester segít.

Változik a tested

„A hormonális változások következtében a bőr is sok változáson mehet keresztül, főleg az első trimeszterben. Ilyenkor fejlődik a leggyorsabban a baba idegrendszere, ezért a kozmetikumokkal, kezelésekkel is körültekintőbbnek kell lenni” – figyelmeztet a szakértő. Segítségével sorra vesszük, milyen fontos tudnivalók várnak a terhesség egyes szakaszaiban.

A várandósság első trimeszterében gyakran jelennek meg gyulladt aknék és mitesszerek a bőrön, de ettől nem kell elkeseredni, ezek később fokozatosan elmúlnak.

A második és a harmadik trimesztert a bőrápolás szempontjából nem érdemes megkülönböztetni: ilyenkor a legtöbb kismama azt tapasztalja, hogy bőre dehidratáltabb és a kevesebb, illetve kevésbé minőségi alvástól és a vashiánytól a szemkörnyék fáradtabb, megjelennek a szem alatti karikák. És ebben az időszakban üti fel a fejét a hiperpigmentáció is.

Ha a testen vagy az arcbőrön ödéma jelentkezik, ilyenkor a biztonság kedvéért érdemes egyeztetni a kezelőorvossal, hogy ez a várandóssággal természetes módon együtt járó tünet-e vagy valamilyen rendellenesség áll a háttérben.

Problémák: megoldva

Összegyűjtöttük, melyek a legjellemzőbb problémák a várandósság hónapjai alatt, és azt is, hogyan változtass a rutinodon, hogy elkerülhesd vagy épp helyre hozhasd őket. A legfontosabb szabály ez legyen:

A bőrazonos, a szervezetben is jelenlévő hatóanyagok ajánlottak ilyenkor leginkább: vitaminok, hidratáló anyagok, hialuronsav, aminosavak, természetes zsírok, olajok, magolajok, csíraolajok, valamint hámképző gyógynövények: kamilla, körömvirág, aloé, zöld zabfű.

Gyulladt pattanások

A megoldás egyrészt a türelem: ahogy szakértőnk is említette, az első trimeszterben jellemző pattanásosság, mitesszeresség később a további hormonális változásokkal elmúlik, mérséklődik. Amit mégis tehetsz, az az, hogy jobban odafigyelsz a tisztításra. Nem kell, sőt, nem ajánlott erőteljesebb tisztítót használni, a kíméletes, bőrtípusodhoz passzoló lemosó tej vagy gél elég, viszont legyél vele alapos, és ne mulaszd el reggel-este használni.

A pattanásos bőrre nagyon divatos manapság hámlasztókat, peelingeket használni, szakértőnk ajánlása erre a következő: „Az olyan hámlasztókat és aktív hatóanyagokat, mint a szalicilsav, glikolsav, retinol, C-vitaminok érdemes kerülni ilyenkor. Bár ezeket mi egyébként sem ajánljuk napi használatra, a várandósság és szoptatás ideje alatt végképp nem. A hámképzés ilyenkor lassabb és a bőr érzékenyebb, ezek az anyagok pedig tovább fokozhatják az érzékenységet, irritálhatnak, valamint fényérzékenyíthetik a bőrt.”

Dermatitisz

Ez a bőr gyulladásos reakcióját jelenti, általában bőrpírral, hámlással, viszketéssel jár. Ha erre gyanakszol, érdemes konzultálnod a kezelőorvosoddal, vagy bőrgyógyásszal, a kozmetikusoddal, akik segítenek abban, milyen készítmények segíthetnek a tünetek enyhítésében.

Hiperpigmentáció

A terhességi májfolt a hiperpigmentáció egy speciális formája, a hormonális változások és az UV-sugárzás együttes hatása miatt alakul ki. Nem mindenkinél jelenik meg, de a várandósság azért elég erősen hajlamosítja erre a legtöbb kismamát. Szakértőnk elárulja, mit tehetsz ellene, milyen terméket érdemes beemelni a rutinodba, ha eddig nem volt még része.

„A folyamatos fényvédelem rendkívül fontos. Kismamáknál különösen kiemelendő, hogy fizikai fényvédőket, titándioxid- és cinkoxid-alapú termékeket használjanak. Ezek nem szívódnak fel, a bőrön fényvisszaverő réteget képezve segítenek megelőzni a hiperpigmentáció kialakulását.”

Ha sminkelsz, az alapozás előtti utolsó lépés legyen a fényvédő, ha pedig nem, akkor a hidratáló krém után tedd fel. Használj belőle bőven, hogy valóban ki tudja fejteni az ígért hatást, és ha a szabadban tartózkodsz, 2 óránként krémezd újra az arcodat! A kezedre is jusson belőle.

Ezeket a fizikai fényvédőt tartalmazó termékeket érdemes kipróbálni. A cikk a galéria után folytatódik.

5 fotó megtekintése

Dehidratáció, bőrszárazság

A folyadékpótlásra ilyenkor nagyon fontos odafigyelni, de a bőr külső hidratálását is érdemes fokozni, mert ebben az időszakban szárazabbnak érezheted a bőrödet. A már említett, a szervezetben természetesen is jelen lévő hialuronsav nagyon hatékony a bőr felszíni vízhiányának kezelésében, ha egyébként rendben van az arcápolásod, egy extra hialuronsavas szérumot gond nélkül beiktathatsz a már bevált termékek közé. Amit jó, ha tudsz, hogy a könnyebb, folyékonyabb állagú szérumot mindig a testesebb textúrájú krémek előtt kell felvinni.

A körmök töredezése

Ez is egy lehetséges változás, amit ilyenkor tapasztalhatsz. Ha odafigyelsz arra, hogy kiegyensúlyozottan táplálkozz, és az orvos által javasolt vitaminkészítményt is szeded, akkor javíthatsz a helyzeten. A géles, zselés körömerősítést, ha eddig nem használtad, nem javasoljuk most elkezdeni, és akkor is érdemes átgondolnod, ha rendszeresen jársz körmöshöz. Az UV-lámpa fénye a megváltozott hormonális egyensúly miatt könnyebben okozhat pigmentfoltokat, mint egyébként, ráadásul az UV-sugárzás növeli a körömágyi melanoma kialakulásának kockázatát. Ha „csak” erősebb, szebb körmöket szeretnél, használj körömápoló olajat rendszeresen a körömágybőrbe masszírozva, mosogatáshoz, takarításhoz pedig viselj gumikesztyűt.

Egy kis kényeztetés

Ha jól vagy, engedd meg magadnak, hogy egy kicsit kényeztessenek a kozmetikában, és segítsenek a bőrproblémák kezelésében. „A professzionális kezelések ebben az időben is fontosak, sőt talán még fontosabbak, hiszen az új bőrtüneteket enyhíteni kell, hogy ne legyen maradandó hatásuk – figyelmeztet Harangvölgyi Anna. Természetesen a kismamák számára biztonsággal igénybe vehető kezelések közül szabad választani, erről minden esetben kérdezd ki a kozmetikust előre. – Emellett kezelések relaxációs élménye is elengedhetetlen.”

Bármilyen jól esne, vagy bármennyire szükségét is érzed, az alábbi kezeléseket azonban szakértőnk egyáltalán nem ajánlja a várandósság egész ideje alatt.

  • Nem javallott közvetlen mikroáramos vagy ultrahangos, rádiófrekvenciás, hangfrekvenciás kezelést végezni. Ilyenkor nem csinálunk semmilyen drasztikus, intenzív beavatkozást a bőrön, hiszen a hormonhatások bizonytalansága miatt nem tudjuk, hogyan reagál majd a bőr.
  • Ideológiai kérdés, hogy szabad-e fájdalmat, kellemetlen érzetet okozó kezelést végezni várandósság alatt. Bár erre konkrét orvosi állásfoglalás nincsen, én nem javaslom ezeket. Kizárólag a kellemes érzetet adó, relaxációs hatású érintéssel járó arckezeléseket ajánljuk és végezzük a hozzánk forduló kismamáknál.
  • Valamennyi nyirokkeringés-fokozó és méregtelenítő kezelést, mozdulatot és hatóanyagot kerülünk ilyenkor, mert a méregtelenítés bármilyen formája a fejlődő magzatot is érintheti. Ez a szoptatás időszakára is igaz.

Nyitókép forrása: Getty Images