Az egyszerűség kedvéért hízásnak mondjuk, de nem teljesen erről van szó, inkább súlygyarapodásról, hiszen a várandósság alatti testsúly-növekedésnek csak egy része tartós, másik része a szüléskor egyből eltűnik. A maradékkal is az a helyzet, hogy egészséges, természetes és szükségszerű, legalábbis egy határon belül. Mindazonáltal sem a túl alacsony, sem a túl magas súly nem jó a babának, és persze nekünk sem.
De nézzük, mi mindenből áll össze ez a bizonyos többlet!
- A baba súlya: a terminus végén körülbelül 3-4000 gramm.
- Magzatvíz: változó
- Méhlepény: kb. 500 gramm
- Méh: akár 800 gramm
- Mellszövet: változó
- A szervezetben jelenlévő vér, víz, izom- és zsírtömeg
Nemcsak az számít, hogy összességében mennyit gyarapszunk, hanem hogy a (többnyire) negyven hét folyamán milyen tempóban – merthogy ez nem egyenletes.
- Átlagos növekmény az első trimeszterben: 1-3 kg.
- Második trimeszter: hetente 300-500 gramm.
- Harmadik trimeszter: eleinte heti 300-500 gramm, a terminus végén stagnálás.
Ideális hízásnak a terhesség teljes időtartama alatt a 9-12 kilogrammot tartják. Ám nem mindegy, milyen a kezdeti állapot. A vékonyaknak több „megengedett”, akár 16 kiló is, de aki hízásra hajlamos, az próbáljon megmaradni a tízkilós többletnél. Az is lényeges, hogy inkább a terhesség második felében gömbölyödjünk.
A többség arra panaszkodik, hogy nem, vagy csak nehezen tudja leadni a felszedett súlyt. Ám vannak olyanok is, akiket a szoptatás kimondottan fogyaszt. Azt már sokan sokszor elmondták, hogy az elején nem szabad siettetni a folyamatot, lehetőleg várjunk fél, egy évet a fogyókúrával – sőt, inkább egészséges étkezést javaslunk, mint diétát. Ez egyébként a terhesség és a szoptatás időszakára egyaránt igaz, mert hát az is egyértelmű, hogy másállapotban a szokásosnál nagyobb a szervezet kalória- és tápanyagigénye.