Az ágynyugalom elsőre ijesztő lehet
Lehet, hogy elsőre nem jut eszedbe semmi az alváson kívül, amit fekvő helyzetben is lehet végezni, pedig az ágynyugalom közel sem jelent egyet a tespedéssel. Sőt, minél jobban lefoglalod magad, annál gyorsabban repül az idő!
Vedd az öledbe a laptopot, és indulhat a kutatómunka! Készíts listát arról, mit kell feltétlenül beszerezni még a baba születése előtt, és mi az, ami ráér addig, míg újra talpra állhatsz. Megvannak a gyerekbútorok és a babaruhák? És mi a helyzet a dekorációval? Ha összeszedtél mindent, ami még hiányzik, akkor bevásárlókörútra indulhatsz az ágyadból! Végre lesz időd alaposan áttanulmányozni a különböző boltok és webáruházak kínálatait, így biztosan nem fogjátok túllépni a családi kassza kereteit.
Az online vásárlás nemcsak azért jön kapóra, mert a portékát házhoz szállítják, hanem az árak is igen barátiak: mivel a cégnek nem kell üzlethelyiséget bérelnie, legalább 15-20 százalékkal alacsonyabb árakra számíthatsz.
Oszd meg és uralkodj!
Ha elkészült a mindentudó listád, itt az ideje, hogy megtaláld az egyes feladatokhoz passzoló személyt is – és ez nem csak a párodat jelenti. Lehet, hogy ő van leggyakrabban melletted, és tőle nem szégyellsz segítséget kérni, de a munka mellett őt sem lehet a végtelenségig terhelni.
Főzés helyett rendeljétek házhoz az ebédet, vagy (némi kosztpénzért cserébe) kérjétek meg a szomszédokat/barátokat, hogy pár adaggal többet készítsenek a fogásokból. A nagybevásárlást intézheti apa, de ha éppen elfogyott a tej vagy a kenyér, a látogatóba érkező ismerősöket is megkérheted, hogy pótolják a hiányt.
Ha a pénztárcátok engedi, akár házvezetőnőt is fogadhattok pár hónapra, aki a szülésig minden fontosabb dolgot kézben tart majd otthon. A fekvésre ítélt kismamák többsége szégyelli, hogy mások gondoskodására szorul, de szerencsére ez csak átmeneti állapot, ezért ne pironkodj – kérj bátran!
Minivakáció a nagy bevetés előtt
A nagy pörgés után szokatlan lehet, hogy hirtelen ágyba parancsoltak, de ne érezz bűntudatot amiatt, hogy kiestél egy kicsit a körforgásból! Az orvosok nem véletlenül javasolták a fekvést, a legfontosabb feladatod most az, hogy épségben tudd a babádat a pocakodban, ameddig csak lehet.
Hidd el, a szülés után pár nappal visszasírod majd a boldog békeidőket! Élvezd ki a minivakációt, és pihenj, amennyit csak lehet. Keresd elő azokat a könyveket, amelyek már évek óta várnak a sorukra a polcon, tarts maratont a kedvenc sorozataidból, tedd rendbe a családi fotóalbumokat, vagy vágj bele egy új hobbiba – csak rajtad múlik, milyen kreatívan és tevékenyen telik el ez az idő.
Magadról se feledkezz meg!
Bár a mozgást teljesen ki kell iktatnod az életedből egy kis időre, nem ajánlatos lemondanod az egészséges életmódról. Egyél sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákat és fehér húsokat, és a kellő folyadékfogyasztásról se feledkezz meg!
Az ágyban fekvés naponta többször is csábíthat egy kis szundira, de próbáld meg leküzdeni ezt a vágyat, mert ha napközben többször is lepihensz, az megzavarja a biológiai órádat, és felborulhat a természetes alvási ciklusod. Refluxos kismamáknak a legjobb a félig ülő (sok párnával polcold alá a hátadat) vagy oldalt fekvő pozíció, ilyenkor a gyomorsav nem marja annyira a nyelőcsövet. A lelkedet rendszeres relaxációval tarthatod rendben, ami csökkenti a stresszt, ezáltal a koraszülés kockázatát is.
Fekvés közben mozogni
A könnyű torna sem mindig tilos ágynyugalom idején, de szigorú orvosi felügyelethez van kötve. Csakis a méhtevékenységet nem befolyásoló gyakorlatok jöhetnek szóba, és a legjobb, ha gyógytornász felügyelete mellett végzed ezeket is, hogy biztosan elkerüld a kockázatokat.
A szakértők ugyanakkor egyetértenek abban, hogy muszáj néha átmozgatni a végtagokat, a sok fekvés ugyanis könnyen izomsorvadáshoz vezethet, arról nem is beszélve, hogy az ágynyugalom végére a kismama sokat veszít állóképességéből, erejéből, ami a szülést is megnehezítheti.
Kérdések a dokihoz
Az ágynyugalom szigorúsága egyénenként változó, általában az határozza meg, hogy mennyire nyitott a méhszáj, vagyis mekkora koraszülés kockázata. A diagnózis hallatán sok kismama annyira megilletődik, hogy csak otthon, éles helyzetben jutnak eszébe a fontos kérdések.
Összegyűjtöttünk egy rövid listát arról, mit érdemes megkérdezni a szakembertől, mielőtt nekikezdenénk az ágynyugalomnak.
– Végezhetek otthon ülőmunkát?
– A házimunka belefér?
– Néha leugorhatok a postára/bankba?
– Mennyit lehetek talpon egy nap?
– Tilos a szex?
Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: Kismama magazin