A nőnek – anyja kérésére – azért távolították el és fagyasztották le még lány korában a petefészkét, hogy a kialakult betegsége miatt rá váró kemoterápia során ne károsodjanak a szaporító szervei. Állapotán csak csontvelő-átültetéssel tudtak segíteni, amely során a donor saját testvére volt. A megmaradt petefészkéről később kiderült, hogy önmagában nem működött tökéletesen, ezért Moaza 21 éves korában korai menopauzán ment keresztül.
Hogy helyzetén segítsenek, orvosai elrendelték, hogy a lefagyasztott petefészkét szállítsák Dániába, ahol sor került a transzplantációra. A műtétet követően Moaza hormonjai visszatértek a normális szintre, majd ő és férje lombikkezelésen vettek részt, hogy növeljék az esélyt a teherbe esésre. A szakemberek nyolc petesejtet gyűjtöttek be és három embriót hoztak létre, akiket lefagyasztottak és egyiküket jövő hónapban be is fogják ültetni a nő méhébe. Az orvosok abban reménykednek, hogy fiatal korának köszönhetően, Moaza hamarosan teherbe fog esni.
A Dubaiban élő nő a Sunday Times-nak azt nyilatkozta, rendkívül boldog, amiért minden esélye megvan rá, hogy a saját petefészke segítségével adhasson életet, és örökké hálás lesz édesanyjának, aki előre gondolkozott, és annak idején ragaszkodott hozzá, hogy petefészkét még a kemoterápiás kezelés eltávolítsák és lefagyasszák.
Dr. Sara Matthews –aki maga is részt vett a petefészek-visszaültetésben – úgy véli, ha ez a mostani akció tényleg sikeresnek bizonyul, az sok fiatal lánynak adhat reményt, akik hasonló betegség miatt kemoterápiás kezelésre szorulnak, arra, hogy ők is szülhetnek még saját gyereket.
Ezek is érdekelhetnek:
Forrás: Medipress