
A pillangó póz az egyik a csípőnyitó gyakorlatok közül, amely támogathatja az ovulációt (Fotó: Getty Images)
Ha babát szeretnétek, akkor az egészséges táplálkozás, rendszeres mozgás, megfelelő vitaminpótlás mellé érdemes néhány speciális gyakorlatot is beépíteni a mindennapjaidba – például olyanokat, amelyek az ovulációt, azaz a peteérést (tüszőrepedést, petekilökődést) támogatják. Ez szükséges ugyanis ahhoz, hogy később ez a tüszőből kiszabadult, érett petesejt megtermékenyülhessen.
Jógapózok az ovulációért
A jógapózok sokféleképp hatással vannak a testünk működésére – és vannak közöttük olyanok, amelyek jótékony hatásai között ott van az ovuláció támogatása is. Hesz Deborah ciklusszakértő az alábbi gyakorlatokat, ászanákat javasolja az ovuláció támogatására.
1. Híd póz (Setu Bandhasana)
Az ovuláció támogatása szempontjából a hídállás azért hasznos, mert stimulálja a petefészket és a méhet. Ezeken kívül azonban még van számos pozitív hatása: serkenti a vérkeringést, segít megelőzni a székrekedés és az aranyér kialakulását. Energetizálja az alhas, a medence, a mellkas szerveit, segíti az emésztést, felfrissíti a gerinc idegeit.
Ebben a videóban megnézheted, hogyan kell helyesen végrehajtani.
2. Pillangó póz (Baddha Konasana)
A pillangó tartás serkenti a vérkeringést a kismedencében, ezzel támogatja az ovulációt. Emellett nyújtja a gerincet és a törzs izmait, frissíti a vérkeringést a gerincidegek és a hasi szervek tájékán, javítja a bélmozgást. Gyakorlása segít az ülőmunkát végzőknek a deréktáji fájdalmak enyhítésében.
Mutatunk néhány hasznos tippet a gyakorlat végzéséhez az alábbi videóban.
3. Csípőkörzés
Az ovuláció támogatására a legtöbb medence- és csípőnyitó gyakorlat hasznos. A csípőkörzés ellazítja és mobilizálja a csípőt, ezzel élénkítve a terület vérkeringését.
Nézd meg, hogyan végezhetsz a csípőt nyitó, annak ellazulását, mozgékonyságát segítő gyakorlatot.
Végezd a gyakorlatokat a termékenységi ablakban.
Jó, ha ezek a gyakorlatok, illetve ászanák a mindennapos mozgásod részei. (Ezek mellett természetesen más dolgokkal is segítheted a peteérést – Hesz deborah ciklusszakértőnek ehhez is vannak hasznos, ovulációt segítő tippjei.) De az ovuláció körüli időszakban, vagyis a termékenységi ablakban különösen fontos, hogy végezd őket. Hogy mi is az a termékenységi ablak?
A menstruációs ciklus első felében a petesejt növekszik, fejlődik a tüszőben. Nagyjából a ciklus közepén, a 14. napja körül az érett petesejt kiszabadul és megkezdi az útját a méh felé. Ezután tud megtermékenyülni, ha találkozik a hímivarsejttel. A petesejt körülbelül 12-24 órán keresztül marad életben, a spermiumok viszont akár 5 napig is életben maradhatnak, így a termékenységi ablak, vagyis amikor megtörténhet a megtermékenyülés, körülbelül 6 nap, a menstruációs ciklus közepén. (Természetesen ez egy átlagos érték, egyéni eltérések mindig lehetnek.)
Tehát ebben az időszakban kimondottan ajánlott ezeket a gyakorlatokat végezni. Amire figyelj:
- Ne erőltess semmit.
- Nem kell nagyon hosszan kitartani a pózokat, legyél figyelmes és gyengéd magaddal.
- Melegíts be, hangolódj rá a gyakorlásra.
- Ajánlott először képzett jógaoktató segítségével elsajátítani az ászanák helyes kivitelezését.
- Különösen akkor fontos, hogy megfelelő szakembert keress fel, ha kimondottan a teherbe esés elősegítése miatt szeretnél elkezdeni jógázni.
- Jó, ha van lehetőséged először csoportban, oktató ellenőrzése mellett gyakorolni – tőle egyéb támogatást is kaphatsz, ha megfelelő szakembert választasz.