Terhesség

Terhesség: csekklista az első trimeszterre

A napi rutin egészen megváltozik most, hogy terhes vagy. Melyek az első trimeszter legfontosabb teendői?
2021. Október 11.
Terhesség: csekklista az első trimeszterre (fotó: Getty Images)

Ahogy eddig éltél, valószínűleg változik azzal, hogy teherbe estél. Jól tudjuk, hogy sokkal tudatosabban kel étkezni, továbbra is ildomos mozogni, de mi mindenre kell odafigyelni az első trimeszterben? A whattoexpect.com összegyűjtötte a legfontosabb tennivalókat az első trimeszterre.

Szedj vitamint. Ha még nem tetted meg, azonnal kezdj el szedni terhesvitamint – az első trimesztertől kezdve ez segít biztosítani, hogy a magzat megkapja a terhesség alatt szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat.

Válassz kórházat/orvost. Gondolkodj el azon, hogyan és hol szeretnél szülni: magánkórházban vagy államiban, esetleg otthon. Szánj tehát időt a lehetőségek átgondolására, és válaszd ki az igényeidnek (és lehetőségeidnek) megfelelő helyszínt, orvost. (Bár Magyarországon szabad orvosválasztás van, a hálapénz kivezetése felemás helyzetet teremtett a szülészorvos megválasztásának lehetőségében.)

Menj el orvoshoz. Miután pozitív lett a terhességi teszted, viszonylag rövid időn belül érdemes felkeresned egy szülész-nőgyógyászt, hogy igazolja a terhesség meglétét.

Fontold meg a genetikai vizsgálat lehetőségét. A terhesség első trimeszterében, a 11-13. héten kerül sor az első magzati szűrővizsgálatra. Ez a vizsgálat egy ultrahang vizsgálatból áll és az ultrahang segítségével fejlődési rendellenességeket igyekeznek kiszűrni, valamint genetikai betegségeket, szívproblémákat, és tarkóredőt mérnek. A genetikai vizsgálatok tovább pontosíthatók, de ezek a vizsgálatok már költségtérítésesek. Az első trimeszterre esik a kombinált teszt, mint önköltséges vizsgálat, ami egy ultrahang és egy vérvétel vizsgálatból áll. Az integrált teszt első fázisa szintén a terhesség első trimeszterében történik.

A méhlepényből származó DNS-t elemzi az úgy nevezett NIPT teszt, azaz Non Invazív Prenatális teszt, segítségével számos genetikai rendellenesség kockázatát határozhatják meg. A vizsgálat az anyai vérvizsgálaton alapszik és nagy előnye, hogy non-invazív vizsgálat. Ezeket a vizsgálatokat már a terhesség 9. hetétől el lehet végezni.

Étkezz helyesen. Itt az ideje, hogy csökkentsd a koffein mennyiségét, és hogy odafigyelj, mely ételeket érdemes kerülni, és melyeket érdemes a terhességi étrendbe beiktatni.

Szánj időt a mozgásra. A terhesség alatti testmozgás számos előnnyel jár neked és a magzatnak is, ez elég motiváció lehet arra, hogy folytasd a mozgást vagy éppen most kezdd el.

Készíts költségvetést. A család gyarapodása kiváló – és szükséges – alkalom arra, hogy átértékeld a havi kiadásaidat. Gondold át az elkövetkező időszak kiadásait, a babavárás költségét és számolj az első évek kiadásaival és bevételkiesésével is.

Kezdj el gondolkodni keresztneveken. Sosem túl korai elkezdeni az ötletelést.

Gondold át, hogyan és mikor jelented be a nagy hírt. Sokan az első trimeszter végéig várnak a bejelentéssel, mások azonnal elmondják a családtagoknak, barátoknak az örömteli hírt. Ha alkalmazott vagy, kezdj el gondolkodni azon, hogy mikor mondod el a munkahelyeden, hogy terhes vagy.