Terhesség

Terhességi fáradtság: így tehetsz ellene

A várandósság korai tünetei közé tartozik a bágyadtság és a kimerültség, amely az első trimeszter után a harmadikban is szinte minden kismamánál visszatér. Biztosan te is kíváncsi vagy rá, miért aludnál legszívesebben egész nap, és hogyan küzdheted le az állandó fáradtságérzést.
2023. Július 06.
FOTÓ: GETTY IMAGES
FOTÓ: GETTY IMAGES

A terhesség rengeteg fizikai (és persze lelki) változással jár, ami teljesen természetes, hiszen 9 hónap alatt egy új élet növekszik a testedben. Ez már önmagában óriási feladat, tehát nem csoda, ha a korábbinál többet pihennél a kanapén, vagy reggelente többször nyomod le a szundit az ébresztőn. A fokozott fáradtsághoz persze egy sor tényező hozzájárul.

Az első trimeszterben a fő bűnös általában a progeszteron nevű hormon, amelyből a szervezeted drasztikusan többet kezd el termelni, amint a hólyagcsíra beágyazódott a méhedbe. A hormonális változások mellett szerepet játszik az is, hogy a kismamáknál normál esetben csökken a vércukorszint és a vérnyomás, továbbá lelassul az anyagcsere. A növekvő méhlepény ellátásához pedig több vörösvérsejtet kell termelnie a csontvelőnek, ezért több energiát von el a testedtől.

A terhesség korai szakaszában jelentkező rosszullétek sem könnyítik meg a helyzetet, hiszen a hányás, hányinger miatt kimerültnek érezheted magad. Jó hír, hogy a második trimeszterbe érkezve kicsit fellélegezhetsz, mivel a legtöbb várandósnál ilyenkor csökken a fáradékonyság.

A harmadik trimeszterben azonban újra fokozódik a kimerültség. Ilyenkor a testedben már 50%-kal több vér kering, ami bizony eléggé megdolgoztatja a szívedet. Ezt tetézi a súlytöbblet, ami további erőkifejtést igényel. A várandósság vége felé pedig a derékfájás, a gyakori vizelési inger, a nyugtalan láb szindróma és a baba érkezése körüli aggodalmak is alvászavarokat okozhatnak, így hozzájárulnak az állandó kimerültséghez.

5 tanács a fáradtság leküzdésére

Azt el kell fogadnod, hogy nem a várandósság lesz életed legaktívabb időszaka, szóval ne is várd el magadtól, hogy olyan erőbedobással végezz mindent, mint korábban. Néhány tippet tudunk azért adni, hogy enyhítsd a kimerültséget:

  • Ha a terhességed komplikációmentes, akkor a sportolás segíthet energizálni. A könnyedebb mozgásformák közül válassz, és soha ne terheld túl magad!
  • Sétálj friss levegőn, lehetőleg a természetben. Ez alól persze kivétel a nyári kánikula, nehogy rosszul legyél.
  • Tévedés, hogy kismamaként kettő helyett kell enned. A túlzott kalóriabevitel csak felesleges többletterheléssel (és persze pluszkilókkal) jár, inkább az a fontos, hogy tápanyagokban és vitaminokban gazdag ételeket fogyassz.
  • Az étkezés mellett a megfelelő folyadékbevitelre is figyelj, mivel a vízhiány is okozhat fáradékonyságot.
  • És végül persze aludj, vagy legalább dőlj le pihenni, amikor úgy érzed, szükséged van rá!

Mikor számít kórosnak a fáradékonyság?

A fentiekből látható, hogy a fokozott fáradtságérzet természetes kísérője a terhességnek, ám előfordulnak olyan esetek, amikor valamilyen kórállapot áll a hátterében. Ilyen lehet a fel nem ismert pajzsmirigy-alulműködés vagy a vashiány, illetve vashiányos vérszegénység.

Utóbbi meglehetősen gyakori a kismamáknál, mivel a vas olyan nyomelem, amelyet a szervezet nem tud magának előállítani. A vas viszont nélkülözhetetlen a hemoglobin nevű, a vörösvértestek felszínéhez kapcsolódó és az oxigén megkötéséért, szállításáért felelős fehérje előállításához. Mivel a fejlődő magzat az anyai vérből nyeri az oxigént és a tápanyagokat, így a terhesség során jóval több hemoglobinra és kétszer annyi vasra van szükség, mint a terhesség előtt. Ez a vasmennyiség az egészség megőrzéséhez kell, semmiképp nem elég a vashiány megelőzéséhez és pláne a kezeléséhez. Ezt az akár tíz- vagy hússzoros vasmennyiséget már lehetetlen csupán táplálkozás útján pótolni, mindenképp szükséges vaspótló készítmény szedése. Enélkül gyorsan kialakul a vashiány, majd a vashiányos vérszegénység, amely nemcsak az anyára, hanem a baba fejlődésére is negatívan hat. Ráadásul a kimerült vasraktárak visszatöltése hónapokat vesz igénybe, ezért érdemes már a terhesség legelejétől gondoskodni a megfelelő vaspótlásról a hiány megelőzése érdekében.

Éppen ezért, ha úgy érzed, hogy a normálisnál nagyobb mértékű fáradékonyság gyötör, amin házi praktikákkal sem tudsz javítani, mindenképp számolj be róla a nőgyógyászodnak. Valószínűleg elrendel majd egy egyszerű laborvizsgálatot, majd az eredmények tükrében meghatározza a kezelést, amelyre saját magad és kisbabád érdekében is szükség van.