Ha a terhességed idején vércseppeket fedezel fel a fehérneműdön, teljesen természetes, hogy rettentően megijedsz. Szerencsére azonban, nem minden vérzés jelenti azt, hogy nagy baj lenne.
Fontos azonban tudnod, hogy a terhesség bármely szakaszában jelentkező pecsételő, barnás- pirosas vagy akár élénkpiros vérzés mindenképpen orvosi ellenőrzést igényel!
Vérzések az első trimeszterben
Az első trimeszterben a test drámai változásokon megy keresztül, emiatt a nők 20-30 százalékánál is előfordulhat pecsételő vérzés ebben az időszakban. Nézzük, mi okozhat ilyen tüneteket!
Beágyazódási vérzés
Teljesen természetes jelenség, hogy amikor a megtermékenyített petesejt megtapad a méhfalon, a menstruációs görcsökhöz hasonló fájdalmat tapasztalhatsz, amit enyhe vérzés, barnás pecsételés is kísérhet.
- Kapcsolódó: Nem várt vérezgetés
Méhen kívüli terhesség
Ha a megtermékenyített petesejt nem a méhüregen belül ágyazódik be, hanem méhen kívül (pl. petevezetékben), akkor méhen kívüli terhességről beszélhetünk. Ilyenkor a szúró alhasi fájdalom mellé társul vérzés. Mivel életet veszélyeztető állapotról van szó, sürgős orvosi beavatkozást igényel.
Molaterhesség
Egy ritka, de veszélyes szövődmény (a méhlepény bolyhainak elfajulása) a molaterhesség (vagy üszögterhesség) is, ami alhasi feszüléssel, hányingerrel, görcsös fájdalmakkal, valamint kezdetben kevés, majd erősebb élénkvörös, sötétbarna vérzéssel jár. A molaterhesség a magzat elvesztésével jár.
Fertőzések
A terhesség során sajnos a baktériumok, vírusok és gombák okozta fertőzések is okozhatnak problémát, ilyenkor gyulladás alakulhat ki, ami könnyű vagy pecsételő vérzést is okozhat. Fontos a probléma mihamarabbi orvoslása, hiszen egy felszálló fertőzés vetéléshez is vezethet.
- Kapcsolódó: Terhesség alatti vérzés: ezek lehetnek az okai
Házasélet és nőgyógyászati vizsgálatok
Kis mennyiségű vérzést okozhat ebben az időszakban a házasélet, valamint a hüvelyi vizsgálat is. Ennek az az oka, hogy a terhességi hormonok a méhnyakat érzékenyebbé teszik, ezért bármi, ami ezt a területet irritálhatja, vérzést okozhat. Nem kell megijedni, de orvossal mindenképpen konzultálj!
Hematóma
A várandósság első felében viszonylag gyakori, hogy a megtapadt petezsák és a méhfal között vérömleny (hematóma) alakul ki. A hematómák különböző méretűek lehetnek, és előfordulhat, hogy semmiféle tünettel nem járnak. Az esetek egy részében azonban pecsételő vagy nagyobb mennyiségű vérzést is okozhatnak.
A hematómák szerencsére sokszor felszívódnak maguktól, de orvosi kontrollt és fegyelmezett életvitelt igényelnek, mert lepényleváláshoz és koraszüléshez vezethetnek.
Vetélés
A pecsételő vérzés sajnos fenyegető vetélés jele is lehet. Ilyenkor erősebb görcsök, a hát alsó részén jelentkező tompa vagy éles fájdalom, majd nagyobb mennyiségű élénk színű vérzés is jelezheti, hogy baj van.
Vérzés okai a késői terhességben
A lepény tapadási rendellenességei
Előfordulhat, hogy a méhszáj környékén vagy annak területén tapad meg a méhlepény, ami részben vagy akár teljesen elfedheti a méhnyakat. Ilyenkor pecsételő, később friss, élénk vérzés jelentkezhet, fájdalom nélkül. Mivel ez az állapot a magzat és az anya életét is veszélyezteti, ezért fontos a szigorú ágynyugalom és a kórházi megfigyelés, ugyanis kisebb méhtevékenység esetén is azonnali császármetszésre lehet szükség.
Lepényleválás
A rendes helyen tapadó lepény korai leválása egy olyan súlyos szövődmény, ami a magzat és az anya életét is veszélyezteti, és azonnali beavatkozást igényel. A lepényleválást bő, friss vérzés jelzi, amihez folyamatos, görcsös hasi fájdalom és nyomásérzékenység társul.
Koraszülés
A 37. hét előtt bekövetkező súlyos vérzés akár koraszülés jele is lehet. Koraszülés esetén a hüvelyi vérzés mellett az alsó hasban jelentkező fájdalom, hasgörcs, medencetáji feszítés továbbá hátfájás és rendszeres méhösszehúzódás is jelentkezhet. Ha koraszülésre gyanakszol, azonnal kérj segítséget!
A kezdődő szülés jele
A nyákdugó egy zselés állagú anyag, ami a várandósság alatt elzárja a külvilágtól a méhszájat. Néhány nappal a szülés előtt – a méhnyak elvékonyodásával- ez a dugó rózsaszín, kissé véres váladék formájában távozik. A szülés megindulásának egyértelmű jele lehet még az ún. tágulási vérzés is, amit a méhszáj tágulása okozhat.
- Kapcsolódó: Hogy szabadulhatok meg a terhességi aranyértől?
Lehet, hogy aranyérbetegségem van?
Tudnod kell, hogy a második-harmadik trimeszterben tapasztalt apró vércseppek nem feltétlenül hüvelyi eredetűek, hanem akár a végbél tájékáról is származhatnak. A terhesség egyik gyakori és kellemetlen velejárója ugyanis az aranyérbetegség, aminek hátterében a terhesség okozta fizikai és hormonális változások, táplálkozási szokások és mozgáshiány áll elsősorban.
Aranyérproblémát jelezhet a végbélnyílás körüli viszkető, égő érzés, a kézzel is kitapintható csomók, amelyek súlyosabb esetben megrepedhetnek, bevérezhetnek, és akár vérrög is kialakulhat bennük. Ilyenkor a széklet felületén, a vécépapíron vagy fehérneműben is megjelenhet pár csepp friss vér.
A kezdeti panaszok jelentkezését követően érdemes mihamarabb megoldást találnod, hogy megelőzd a későbbi, súlyosabb szövődmények kialakulását! Szerencsére, ma már számtalan hatékony fájdalomcsillapító kenőcs és kúp áll rendelkezésedre, hogy csillapíthasd ezeket az enyhébb tüneteket.
A jó hír pedig, hogy a szülést után nem sokkal többnyire meg is szűnik ez a probléma. Ha mégis sokáig fennállnak a tünetek, feltétlen fordulj orvoshoz!
Forrás:
https://www.healthline.com/health/pregnancy/first-trimester-bleeding#takeaway
https://www.livescience.com/55428-pregnancy-spotting-bleeding.html