A háton lévő pattanásokat ugyan ruha takarja, és mi magunk nem is igen látjuk, de azért elég kellemetlenek tudnak lenni így is. Fájdalmasak lehetnek, kifakadhatnak, ráadásul közeleg a jó idő, nincs már olyan messze az a strandszezon, és bizony sok tinit és felnőttet is zavarnak ilyenkor a hátán lévő pattanások.
Akinek pattanásos a háta, annak jó eséllyel az arcbőre is zsíros, pattanásokra hajlamos – ez alkati sajátosság. Akinek több faggyút termel a bőre, annak könnyebben tömődhetnek el a faggyúmirigyek kivezető nyílása. A faggyú mennyiségét és összetételét hormonális tényezők befolyásolják, de hat rá az étkezés, az életmód és a stressz is. Ha pattanásokkal küzdesz, vagy a kamasz gyerekednek próbálsz segíteni, az alábbi dolgokra érdemes odafigyelnetek.
1. A tisztítás alapvető
Ahogy az alapos ám kíméletes arctisztítás elengedhetetlen ahhoz, hogy a zsíros arcbőrt jó állapotban lehessen tartani, úgy ez a hát esetén is fontos. Jó ötlet a hát felső részét, és ha érintett, akkor akár a mellkast is az arcbőr számára megfelelő, zsíros bőrre ajánlott készítményekkel tisztítani – ebben a cikkben remek termékeket ajánlunk. Az erős illat- és színanyagokat tartalmazó tusfürdőket érdemes kerülni.
2. De azért csak óvatosan
Nem attól lesz tiszta a bőr, ha sokszor és erőteljesen habzó, esetleg alkoholtartalmú, erősen tisztító hatású termékeket alkalmazunk. A napi többszöri tusolás nem javít a helyzeten, sőt: a bőr élőflórájának megbomlása, annak egyensúlyának felborulása tovább ronthatja a helyzetet. Ezért olyan fontos a kíméletes tisztító készítmények alkalmazása. A tusfürdőt érdemes semleges pH-júra váltani. Kerüljétek az olajosabb, zsírosabb termékeket, mert ezek hozzájárulhatnak a pórusok eltömődéséhez.
3. Hajmosás gyengéden
Ha a pattanásos bőr érzékeny, gyulladt, irritációra hajlamos, érdemes a tusfürdőn és testápoló figyelmes kiválasztásán kívül a hajápolókra is figyelmet fordítani. Különösen a pakolások és balzsamok járulhatnak hozzá a hát pattanásosságához, ha kádban ülve mossuk le őket, és nem öblítjük le alaposan a hát bőréről. Jó ötlet lehet előrehajtott fejjel hajat mosni, ha megoldható, vagy hajmosás után tusfürdővel finoman átmosni a hátat.
4. Jöhet a hámlasztás
Érdemes egy próbát tenni a gyengéd hámlasztó hatású, testre vagy akár kimondottan hátra kifejlesztett, például szalicilsavas kozmetikumokkal. Heti 2-3 alkalommal használva. segítenek a pórusok kitisztításában, a pattanások kialakulásának megelőzésében.
Praktikus termékeket gyűjtöttünk össze, a cikk a galéria után folytatódik.
5. Figyeljetek a ruhákra
Minden, ami dörzsöl, irritál, vagy fokozza az izzadást, ronthatja az aknés hát állapotát. Épp ezért kerülendők a műszálas, a durvább felületű anyagok, különösen sportolásnál. Az átizzadt ruhákat javasolt mielőbb lecserélni, tusolással összekötve, mert a bőrön maradó izzadság szintén negatív hatású.
6. Az ágynemű a hibás?
A pizsama és az ágynemű gyakori cseréje fontos annál, aki aknés bőrrel küzd. Mindkettő legyen jól szellőző, természetes anyagból, és a rajtuk megtapadó elhalt hámsejtek, faggyú, szennyeződések és esetleges kórokozók miatt mossuk őket gyakran. A mosószer is legyen kímélő, és ha lehet, az öblítő használatát mellőzzük.
7. Óvatosan a fehérjével
A magas fehérjetartalmú étrend is ronthatja az aknés hát állapotát – ez leginkább azoknál állhat fenn, akik nagy mennyiségben fogyasztanak fehérjeporokat, -szeleteket, – étrendkiegészítőket. Ezek fogyasztását érdemes ésszerű keretek között tartani.
8. Ide szakértő kell?
Nem javuló, hosszan fennálló panaszok, gyulladt, fájdalmas, nehezen múló, heggel gyógyuló aknék esetén mindenképp érdemes bőrgyógyászt felkeresni. (Kozmetikai kezelés a komedogén eredetű, beszáradt faggyúdugaszok eltávolításában segíthet, gyulladt pattanások esetén egyáltalán nem javasolt a nyomkodás.) A szakértő segít megtalálni a probléma okát, hasznos bőrápolási tanácsokat ad, és ha szükséges, speciális hatóanyagtartalmú készítményeket, esetleg szájon át szedhető készítményeket javasol.