Terhesség

Hogyan vészeld át a hőséget kismamaként?

A nyári kismamáknak olykor nemcsak kellemetlenséget, hanem veszélyforrást is jelent a nagy meleg. Összegyűjtöttük, hogyan kezeld az enyhébb panaszokat és mit kell tenned a nagyobb baj megelőzéséért.
2021. Július 07.
Hogyan vészeld át a hőséget pocakkal? (fotó: Getty Images)

Dagad a lábad?

Hosszas üldögélés, állás után vagy estére szorít a szandál, ami reggel még jó volt a lábadra, meleg és feszül a bőr a lábfejeden, zsibbadnak, és kicsit nehezebben mozognak a lábujjaid? Több tényező működik egyszerre: a meleg, kevés mozgás és lefelé lógatott testhelyzet hatására az alsó lábszár kitágult vénáiból a vér visszaáramlása lassul. A pangás nemcsak kellemetlen, de sajnos kedvező feltételeket teremt vérrögök kialakulásához is.Várandósság alatt fokozottabb a vér alvadékonysága, a szervezetben megnő az alvadási faktorok koncentrációja, és csökken a véralvadást gátló fehérjék mennyisége, ez a négyszeresére növeli a trombózis rizikóját. Ehhez hozzáadódnak az esetleg meglévő további rizikófaktorok: genetikai véralvadási zavar, Leiden-mutáció, már kialakult visszértágulat, korábbi trombózis, túlsúly, ikerterhesség. Minden egyéb olyan tényező emeli a trombózis kockázatát, amely a vérkeringés lassulását eredményezi az alsó lábszárakban. Ezért kerüld

– a meleg termálfürdőzést, napozást,

– hosszas ácsorgást, lassú gyaloglást, városnézést,

– hosszú ideig tartó egy helyben ülést.A kellemetlen érzést csillapítsd levendulás, mentolos hűsítő krémmel. Támogasd az alsó lábszárak vérkeringését mozgással, kompressziós harisnyával, hűsítéssel.

– Ha ülő munkát végzel, támaszd fel a lábad, végezz bokakörzést, szakítsd meg az ülést járkálással, lépcsőzéssel.

– Feküdj a hátadra, és biciklizz a levegőben, pihenéskor támaszd magasabbra az alsó lábszáradat.

– Naponta többször is zuhanyozd le néhány percen keresztül a lábszáradat hűvös, majd hideg vízzel.Trombózisveszélyre utaló jel a dagadáson kívül vöröses-lilás elszíneződése, húzó fájdalom. Ebben az esetben sürgősen fordulj orvoshoz.

Igyál eleget!

Nem elég, hogy a lábad dagad, de az ujjaid is párnásak, meleged van, folyik rólad a víz, és sűrűn kell pisilni? A hormonok hatására megnő a szövetek vízvisszatartó képessége, kissé emelkedik a test hőmérséklete, és a növekedő magzat súlya nyomja a hólyagot. Semmiképpen se igyál kevesebbet a panaszok enyhítésére!A napi folyadékszükséglet nő a várandósság alatt, hőségben különösen, az egyéni szükséglet a testsúlytól, aktivitástól is függ, átlagosan legalább 3 liter javasolt. Elegendő folyadékfogyasztással a vér besűrűsödését és ezzel a trombózist is megelőzheted. A folyadékbevitel mellett az ürítésre is figyelj, tehát nem baj, ha sokszor kell kimenned.

– A napi folyadékmennyiséget oszd el egyenletesen, gyakran, kisebb adagokat igyál.

– Cukrozott, szénsavas üdítők és gyümölcslevek helyett vizet, citromos, mentás vizet, behűtött borsmenta teát igyál.

– Hideg levesek, zöldséglevek, savanyított tejtermékek (kefir, joghurt, aludttej, író), zöldségek, gyümölcsök is folyadékforrásnak számítanak.

– Iktass a napi étrendedbe természetes vízhajtókat: kígyóuborka, lestyán, petrezselyem, héjában főtt, kihűlt burgonya, görögdinnye, főtt barna rizs.

Úszás, vízben mozgás közben a víz enyhe nyomóerővel hat a szövetekre, ez segíti a víz kiválasztódását. Ha megfelelően tiszta vízminőségű helyet találsz a közeledben, hetente többször merülj nyakig hűvös vízbe legalább fél órára, ússzál kényelmes tempóban vagy végezz aqua aerobicot.

– A derékban, combtőnél vagy a lábszáron bevágó ruhadarabok akadályozzák a nyirokkeringést, ehelyett laza egyberészeseket hordjál.Bár várandósság alatt a vízvisszatartás természetes, mértékét genetikai tényezők is befolyásolják, tehát van, akinél kellemetlenebb problémákat is okoz: zsibbadást a kézben, ujjakon, alagútszindrómát, súlygyarapodást. A várandósság alatt folyamatosan figyeld folyadékháztartásod alakulását. Ha az éjszakai pihenés után reggelre általában visszanyeri karcsúságát a lábad, napközben is iktass be egy-egy órás pihenést vízszintes helyzetben, kissé megemelt lábbal. A hirtelen keletkezett ödéma (egyik napról a másikra jelentős vizesedés), a vizesedés más tünetekkel együtt (magas vérnyomás, fehérjevizelés) nehézlégzés orvosi ellátást igényel.

Nem tudsz aludni a hőség miatt?

Úgy érzed állandóan fáradt, erőtlen, ingerült vagy? A tartós meleg, túlhevülés a kellemetlenségen kívül keringési zavarokhoz is vezethet. Napozás semmiképpen nem ajánlott, de a túlmelegedett autó, kisebb helyiségekben rekedt meleg is rosszullétet okozhat. Naponta többször hűtsd le magad valamilyen szelíd módszerrel:

– Ha nincs légkondi a lakásotokban, frissülj fel házon kívül árnyékos parkban, hűtött bevásárlóközpontban.

– Állj a hűvös zuhany alá, feküdj be egy kád hűvös vízbe, de legalább a végtagjaidat tartsd a csap alá. Felüdülést jelent, ha lemosod arcodat, tarkódat és füledet.

– Teríts hideg vizes törülközőt a nyakad köré, vagy kendőbe csavart jégkockás zacskóval simogasd át magad.

– Késő éjszaka és hajnalban szellőztess, napközben sötétítő függönnyel, redőnnyel zárd ki a tűző napsugarakat.

– Ágyneműként elegendő egy vékony vászonlepedő, lefekvés előtt tedd a mélyhűtőbe egy félórára.

– Ha családod amúgy is készül valamilyen ajándékkal a baba fogadására, ezt megelőlegezhetik már most egy légkondi formájában.

Most mentek nyaralni?

Különösen figyelj a fenti szempontokra, mert szabadság alatt hajlamosabbak vagyunk elfeledkezni a hétköznapok rutinjáról. Egy szellős kalappal biztosíts magadnak árnyékot, és mindig vigyél magaddal vizet, jó szolgálatot tesz egy mini hűtőtáska vagy hűtőrekesz a táskádban. Rövidebb sétákra használd ki a reggeli és esti, strandolásra a kora délelőtti és késő délutáni órákat, a déli forróság idején pihenj le.A hormonok hatására barna foltok alakulhatnak ki bőrödön, különösen az arcodon akár napozás nélkül is, napfény hatására pedig még feltűnőbbek lesznek. Megelőzésképpen, illetve a tünetek csökkentésére a szabadban használj magas faktorszámú, fizikai részecskéket tartalmazó napvédő krémet.