Nagyon változatos képet mutat a fogzás folyamata a gyerekeknél: minden gyereknél más-más a megjelenő tünetrepertoár, és a kellemetlenségek intenzitása is eltérő. Az igazán szerencséseknél (kb. a gyerekek 30 százalékánál) szinte észrevétlenül zajlik a fogzás – semmi álmatlan éjszaka, nyűgösség, extra sírás. Anya csak boldogan nyugtázza, hogy újabb és újabb fogacskák bukkannak elő a baba szájában.
Központi témává és megoldandó feladattá akkor válik a családban a fogzás, ha a baba sokat szenved a fogak előbújásától: a tejfog nyomja, feszíti a fogínyt, kimarja a száj melletti részt a kicsorgó, megnövekedett nyáltömeg, esetleg csökken az étvágy a kellemetlen érzés miatt, netán felborul az alvás megszokott rendje, így nyűgösebb, sírósabb a pici.
Ekkor megfogalmazódik a szülőkben a kérdés: meddig tart még a baba és így a család életét is megkeserítő fogzás, és hogyan lehet könnyebbé tenni?
Mennyi idő a tejfog előbukkanása és az azzal járó fájdalom?
A fogzási fájdalom nagyjából 4 nappal a fog előtörése előtt jelentkezik – ez tompa, állandó fájdalomérzetet jelent, ami egyre erősödik a kibújáshoz közeledve. Ha valamilyen okból begyullad az íny, és nem bírja áttörni a fogacska, akkor ez tovább is elhúzódhat. A fog előtörése után még nagyjából 3 napig intenzívebb a fájdalom.
A fogkorona megjelenése után pár hét alatt teljesen előbújik a fog. Eleinte inkább áttetsző, majd idővel kifehéredik. A maradandó fogakhoz képest a tejfogak fehérebbek és jóval kisebbek.
A tejfogak előbújása rendszerint 6-12 hónapos korban kezdődik és 3 éves korig befejeződik. (Ha 1 éves korig nem indul el a fogzás és 4 éves korig nem zárul le, akkor érdemes szakemberhez fordulni.)
- Kapcsolódó: A tejfogak előbújásának sorrendje
Mit tehetünk a gyötrő, fogzási kellemetlenségek ellen?
Még mindig divat a borostyánnyaklánc használata annak ellenére, hogy nem bizonyított a hatékonysága és fulladásveszélyes a használata.
Ne vásároljunk és ne adjunk a kicsire ilyen láncot! Mit lehet és érdemes kipróbálni?
- A megnövekedett nyálmennyiség ellen ajánlott előkével védekezni, azaz a kicsi nyakába tenni egy kényelmes, patenttel vagy tépőzárral ellátott partedlit, kendőszerűséget. Persze napi szinten ezt is többször cserélni kell, mert villámgyorsan átázik.
- Léteznek olyan fogzáskönnyítő gélek, amelyek filmréteget képeznek az íny felszínén, ezzel helyileg segítik az előtöréséhez kapcsolódó fájdalom csökkentését és a sérült íny gyógyulási folyamatát.
- Ha nagyon nyűgös az állandó fájdalom miatt, érdemes alkalomszerűen (nem folyamatosan) korának megfelelő fájdalomcsillapítót bevetni. Ám használat előtt mindig konzultáljunk a gyermekorvossal!
- Adjunk a kezébe lehűtött rágókát, ami érdes, hideg felületével masszírozza, és ezzel enyhíti a duzzadt íny okozta kellemetlen érzést. Olyan rágókát válasszunk, ami biztonságos: nem oldódhat ki belőle a nyál, rágás hatására káros műanyag, vegyszer, valamint nem szakadhat le róla fulladásveszélyes darab.
- Ha nagyobb a gyerek (már elindult a hozzátáplálás), akkor adhatunk neki kekszet, vagy olyan hűtött zöldség-, gyümölcsdarabot, amit rágcsálhat.
- Sok-sok öleléssel, dédelgetéssel, simogatással is csökkenthetjük a fájdalomérzetet, megnyugtathatjuk a picit.
- Kapcsolódó: Gyakori problémák, amiket a fogzás okozhat
A nyűgős nappalok, zaklatott éjszakák miatt nemcsak a babának nehéz a fogzás, a szülők mindennapjait is megnehezíti. A legtöbb, amit tehetünk ebben az időszakban, hogy türelemmel, szeretetteljesen reagálunk a jelzéseire, igyekszünk megnyugtatni, csökkenteni a fájdalmát és biztosítani a szeretetünkről.