Család

A legjobb ételek, ha fejfájós vagy

Ha gyakran féj a fejed, talán észrevetted, hogy bizonyos ételek hatására rosszabbodik a helyzet. Ám vannak olyan finomságok is, amelyek abban segítenek, hogy kevesebbet szenvedj a fejfájástól.
2023. December 07.
Fejfájás, fájdalom
Fotó: Getty Images

A fejfájás szörnyű dolog: nem „illik” beteget jelenteni miatta, miközben nagyban megnehezíti azt, hogy végezd a mindennapi feladataidat. A jobbik eset, amikor fájdalomcsillapító hatására enyhül – de ha gyakran fáj a fejed, valószínűleg nem jó érzés ilyen gyakran gyógyszert bevenni. Hogy csökkentsd a fejfájások gyakoriságát és intenzitását, abban a táplálkozásodnak nagyon nagy szerepe van. (Ha migrénnel küzdesz, akkor különösen, de akkor valószínűleg beszéltél már erről az orvosoddal, esetleg dietetikussal. Ha még nem, akkor mindenképp tedd meg!) Hogy számodra milyen ételek válhatnak be, az nagyban függ a fejfájás típusától, az okától és az életmódodtól.

Hogyan fáj?

A The Journal of Headache of Pain adatait a Real Simple idézi, ezek szerint az alábbi fő típusokról érdemes beszélni:

  • Az elsődleges fejfájás okai a fejben lévő szervek struktúrájában keresendőek, a másodlagos fejfájást valamilyen egyéb probléma, betegség okozza
  • Az akut fejfájás időleges, a krónikus pedig hosszan tartó, gyakori (3 hónapon keresztül havonta legalább 15 alkalommal jelentkezik)
  • A leggyakoribb típus a tenziós fejfájás, 2 milliárd embert érint világszerte
  • A migrénes fejfájás is gyakori, az emberek 12 százalékát érinti világszerte
  • Az igen heves, féloldali, periodikusan jelentkező cluster-fejfájás a népesség 0,1 százalékát érinti

Mitől fáj?

A fejfájást nagyon sok minden kiválthatja, többek között ezek a tényezők:

  • Stressz
  • Dehidratáltság
  • Éhség
  • Koffeinmegvonás
  • Alvásproblémák, alváshiány
  • A nyak merevsége, fájdalma
  • Allergének
  • Túl sok monitor előtt töltött időszakban
  • Rossz testtartás
  • Bizonyos ételek

Hogy pontosan mely ételekről van szó, az egyénenként változó, de ezek a leggyakoribbak: csokoládé, sajt, fermentált ételek, koffein.

Na de mi segít?

Bizonyos jó eséllyel segíthetnek a fejfájást megelőzni vagy enyhíteni. Ez természetesen nem úgy működik, hogy ha fáj a fejed, megeszel egy banánt, és elmúlik tőle. (Ahogy az sem, hogy ha csokit eszel, garantáltan fájni fog a fejed.) Inkább úgy képzeld el, hogy ezek az ételek hozzájárulnak a szervezet megfelelő hidratáltságához, illetve például a fent megjelölt kiváltó okok hatásának csökkentéséhez. Mutatjuk, melyek azok az ételek, amelyek segíthetnek.

1. Banán

Ha a fejfájásodat az éhség okozza, a banán a lehető legjobb választás. Magas rosttartalmának köszönhetően szabályozó hatással van a bél-agy tengely egészségére (ez a bél és az agy közötti kétirányú, szoros kapcsolat). Még jobb, ha egy kis fehérjével, például olajos magvakkal, magvajjal együtt tudod fogyasztani.

A mentatea az aranyeres panaszok megelőzésében is segíthet (Fotó: Getty Images)

A mentatea az aranyeres panaszok megelőzésében is segíthet (Fotó: Getty Images)

2. Borsmenta tea

Ha nem fogyasztasz elegendő folyadékot, sokkal nagyobb esély van a fejfájás kialakulására, főleg, ha hajlamos vagy rá. (A fejfájás valójában az egyik fontos jele annak, hogy a szervezeted dehidratált.) a borsmentából készült tea nem csak a hidratáltság növelésével hat jótékonyan, hanem az illata is hozzájárulhat a fájdalom enyhüléséhez.

kávét tölt

(Kép forrása: Getty Images)

3. Koffeintartalmú ételek, italok

Van, akinél a koffein okozhatja a fejfájást, másoknál épphogy a fájdalom ellen hathat – legfőképp akkor persze, ha a fejfájást a koffeinmegvonás okozza. (De tenziós fejfájás esetén is segíthet, például görcsoldó hatású gyógyszerrel kombinálva.) A hirtelen teljes koffeinmegvonás komoly fejfájást okozhat, jobb fokozatosan csökkentve megszabadulni a kávéfogyasztást.

görögdinnye szeletek tányéron

Fotó: Getty Images

4. Görögdinnye

Amikor szezonja van, a dinnye nagyon jó folyadék- és rostforrás, és a benne lévő elektrolitoknak is köszönhetően segíthet helyreállítani a szervezet folyadékegyensúlyát.

5. Bab

A fehérjében és rostokban dús hüvelyesek, közöttük a bab, a lencse vagy a csicseriborsó jó választás az éhség miatt kialakuló fejfájás enyhítésére. Magnéziumból is van benne bőven, ami segíthet a fejfájás csökkentésében, megelőzésében.

Fotó: Getty Images

Fotó: Getty Images

6. Bizonyos gabonák

A barnarizs, a quinoa vagy épp a teljes kiőrlésű zab lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, fokozatosan emelik meg a lecsökkent vércukorszintet – és a stabil vércukorszint segíthet a fejfájás csökkntésében vagy megelőzésében. Aki azonban gluténérzékeny, annál a glutént tartalmazó gabonák fejfájást okozhatnak, hiába hatnak jótékonyan a vércukorszintre.

saláta

SALÁTA (ÉS SPENÓT)
Ezek a zöldek rendkívül magas víztartalmúak, ráadásul a rosttartalmuk is magas. Jót tesznek az emésztésnek és a vércukorszintnek is, fogyasszátok minél gyakrabban! (Fotó: Pexels.com / Nastyasensei)

7. Zöld leveles zöldségek

Tele vannak az agyra jótékonyan ható tápanyagokkal, és például magnéziumban is gazdagok, ami segíthet a migrén enyhítésében és megelőzésében, ahogy a B-vitaminok családjába tartozó riboflavin is. Antioxidánstartalmuk pedig gyulladáscsökkentő hatása révén segíthet a migrén enyhítésében.

Ezek az ételek rendszeresen fogyasztva segíthetnek a fejfájásoddal, de természetesen nem helyettesítik az orvosi kezelést, és még csak gyors fájdalomcsillapítóként sem hatékonyak. Folyamatos fogyasztásuk segíthet, de neked kell óvatosan kitapasztalnod, mi az, ami nálad beválik. Vannak azonban olyan esetek, amikor a kísérletezgetés helyett orvoshoz kell fordulni, például akkor, ha:

  • Sosem voltál fejfájós, és egyszer csak erős fejfájás jelentkezik, többször, esetleg nem vagy nehezen múlóan
  • A fejfájások intenzitása, gyakorisága érezhetően fokozódott
  • Annyira fáj a fejed, hogy az megnehezíti a mindennapi teendők elvégzését

Forrás: realsimple.com