Család

A legjobb UV-szűrős ruhák a gyerekeknek és neked

Így nyár közepén tényleg perzsel a nap, a gyerekek érzékeny bőrét nagy odafigyeléssel kell védeni, és ha sokat vagytok a strandon, napon, szabadban, ehhez nem biztos, hogy elég a naptej. Az UV-szűrős ruházat szuper találmány – mutatjuk, miért, és milyet válassz.
2024. Július 17.
baba tengerparton, strandon, uv-szűrős ruhában

Fotó: Getty Images

A hőségben nem kívánunk a napon lenni, de a medencében, tavakban, tengerben pancsolva könnyen megfeledkezhetünk arról, mennyire erős az UV-sugárzás. A víz hűsíti a bőrünket, ha van egy kis szél, akkor még inkább előfordulhat, hogy nem vesszük észre, ha éget a nap. A bőrgyógyászok szerint nagyon jó ötlet a fényvédő krémeket, tejeket, spray-ket UV-szűrős ruházattal kiegészíteni legfőképp a strandon, de igazából bármikor.

Figyeld a minősítést!

Ahogy a naptejeknél az SPF (néhány márkánál FF) faktort figyeled, és az alapján döntöd el, hogy milyen fokú védelmet szeretnél, a ruhák esetén az UPF jelölést kell keresni. Ahogy a skincancer.org szakértői magyarázzák: az UPF, vagyis Ultraviolet Protection Factor azt mutatja meg, az UV-sugárzás hány százalékát engedi át az adott textil. Egy UPF50 minősítésű szövet például a sugárzás 98 százalékát blokkolja, és mindössze 2 százalékát engedi át. A Skin Cancer Foundation ajánlásának megszerzéséhez egy textilnek legalább UPF30-as minősítéssel kell rendelkeznie. A 30-49-es érték nagyon jónak számít, az 50+ pedig kiváló. Ez a minősítés az UV-A és UV-B sugárzás elleni védelmet is magába foglalja, míg az SPF csak az UV-B sugárzásra vonatkozik. Csak összehasonlításképp, az SPF-faktor azt jelzi, hányszor több időt tölthetsz a napon leégés nélkül annál, mint ha védelem nélkül tartózkodnál a napon. (Az SPF 15 tehát azt jelenti, hogy ha védelem nélkül 20 perc alatt leégsz, egy ilyen fényvédővel 15-ször ennyi időt tölthetsz a napon – ha megfelelő mennyiségben alkalmazod a terméket, és kétóránként vagy minden fürdés, törülközés után újrakened.)

Ezt tartsd észben, ha UV-ruhát választasz

  • Az, hogy egy textil mennyire szűri az UV-sugárzást, függ a színétől, a szövés sűrűségétől, a szálak összetételétől, a nyúlékonyságától.
  • Az UV-ruházat minősítést elméletben olyan termékek kaphatják meg, amelyek rendelkeznek mért és igazolható fényszűrő hatással. Strandoláshoz az UPF30+ ajánlott, túrázáshoz az UPF15 is már jónak számít.
  • Válasszatok olyan méretű fürdőruhát, ami nem feszül – a megnyúlt anyag jobban átengedi a sugárzást.
  • Jó, ha minél nagyobb felületet takar a ruha, ezek a speciális anyagok nem kényelmetlenek a melegben sem akkor sem, ha hosszú ujjúak.
  • Tartsd fejben, hogy a nedves anyag jobban átengedi a sugárzást, és az aktív, sokat mozgó gyerekekre enyhén laza, a testet követő, de nem ráfeszülő fazont és méretet válassz.

A galériában szuper UV-szűrős ruhákat mutatunk, válassz közülök – magadnak és a gyerekeknek is!

Reserved lányka fürdőruha UV-védelemmel (reserved.com/hu)
16 fotó megtekintése

Forrás: Skincancer.org, Mountex.hu