Ha forgalmas helyen laksz, valószínűleg nagyjából naponta törölhetnéd a port a bútorokról, de a portalanítás akkor is bosszantó és feleslegesnek érződő tevékenység, ha tisztább levegőjű helyen élsz. Nincs mese, meg kell csinálni újra és újra, mert a bútorokon megjelenő porréteg vagy az ágyak, kanapék alól, ajtók mögül előkúszó porcicák sokat rontanak az otthoni komfortérzeten.Milyen jó lenne, ha tartósabb lenne a takarítás hatása, és ha egyszer letörölted a port, jó ideig nem kellene újra foglalkoznod vele, igaz? Az alábbi TikTok trükkök segíthetnek ebben!
1. Portaszító keverék
Az egyik legszuperebb háztartási alapanyag az ecet, rengeteg mindenre használható, olcsó és környezetbarát – miért épp a portalanításban ne jöhetne jól? Ha összekeversz 2 csésze vizet egy csésze ecettel és két evőkanál olívaolajjal szórófejes flakonban, szuper természetes bútortisztító és -ápoló keveréket kapsz. Állítólag elég lesz havonta egyszer portalanítani, ha ezt használod.
2. Legyen illatos
A fenti keverék illatosabb és extrább verzióját készítheted el, ha az ecetes oldathoz pluszban 3 csepp mosogatószert és 4-5 csepp illóolajat adsz hozzá. Válassz olyat, aminek szeretitek az illatát, és fertőtlenítő, levegőtisztító hatása is van, például levendulát, citromfüvet, teafát. Fújd mikroszálas kendőre, és ezzel töröld át a bútorokat.
3. Ragyogjon a fürdő!
Lehet, hogy úgy gondolod, időt spórolsz azzal, ha a fürdőt csak gyorsan befújod fertőtlenítővel vagy vízkőoldóval majd letörlöd, ám ha beiktatsz egy plusz lépést, és egyszerűen mikroszálas kendővel szárazon letörlöd a port, mielőtt a vizes-vegyszeres takarításba kezdesz, sokkal könnyebb lesz maszatmentessé varázsolni a fürdő azon vízszintes felületeit, ahol könnyen megül a por (és nedvesen csak szétkened).
4. Meglepő eszközök
Ha van kedved kipróbálni néhány érdekességet, a szárítóba való illatosító kendő jó választás, állítólag szuperül összegyűjti a port – akár az elektromos készülékek hátuljáról vagy a falakról is. (Mondjuk nem kimondottan olcsó és nem is túl környezetbarát alternatíva…) A lámpaernyők és kárpitozott bútorok portalanításához pedig jól jöhet az öntapadós szösztelenítő henger!
5. Ha nagyon alapos vagy
Láttál már portörlő kesztyűt? Egészen vicces és szokatlan, ám praktikusnak tűnő eszköz, amivel az apró tárgyakról, azok hajlataiból is ki tudod törölgetni a port. Hogy hogyan teszi ez egyszerűbbé a takarítást? Úgy, hogy ha időről időre szuperalaposan portalanítasz, később gyűlik össze ismét zavaró mennyiség. Ugyanezért lehet bevetni például a kisebb-nagyobb ecseteket is. Az ágyvégek portalanítására pedig a portalanító szivacsot ajánlja az alábbi videó: ez az eszköz remekül összeszedi a kárpitról is a port.
6. Ne hagyd, hogy összegyűljön!
Előzd meg, hogy nagy mennyiségű por halmozódjon fel – mert amikor már zavaró a porréteg, sokkal nehezebben veszed rá magadat, hogy nekiállj takarítani, és hajlamos leszel tovább halogatni a legporosabb részek megtisztítását. A javaslat, hogy a szekrények tetejét fedd le újságpapírral vagy csomagolópapírral – így könnyen eltávolítható a por nagyja. (Jó, ha nem kimondottan erre a célra vásárolt, hanem újrahasznált papírt vetsz be.) És még egy javaslat: ha a mosószerhez eukaliptusz illóolajat adsz, az segíthet elpusztítani az allergiát okozó poratkákat a textilben.
7. Figyelj a rejtett helyekre!
Gyakran azért jelenik meg hamar a por takarítás után, mert a meg nem tisztított helyekről a huzat , ajtó- és ablaknyitás miatti légmozgás könnyen kihozza a felgyűlt mennyiség egy részét. Ezért időről időre tisztítsd meg a radiátorokat: fújd át fentről lefelé hajszárítóval. Ugyanezt használhatod a beforgatható redőny lapjainál is. a lámpaernyőkre mehet az öntapadós szösztelenítő. A nagyobb felületeket ne csak letöröld, hanem nedves ronggyal vagy szivaccsal is töröld át – így lesznek teljesen és tartósabban pormentesek.