Család

Mit árul el rólad, ha rendetlenség van otthon?

Egyáltalán nem arról árulkodik az otthoni rendetlenség, hogy szörnyű háziasszony vagy. Olvass tovább, és döntsd el, melyik pont illik leginkább rád.
2024. Május 21.
rendetlen otthon, mit árul el rólad?
Fotó: Getty Images

A legtöbben szeretjük a rendet magunk körül, de elég sokunknak nem jön össze, hogy mindig rend legyen. Sőt, tovább megyek: sokunknak csak ritkán jön össze, hogy rend legyen a lakásban. Rengeteg a tennivaló, és valljuk be, ahol gyerek van, ott hatványozottan nehéz rendet tartani. Le a kalappal az előtt, akinek sikerül. Ha te abba a csapatba tartozol, akinél nem igazán, vagy csak alkalmanként van rend, pedig törekszel rá, hogy az legyen, olvasd el, milyen okok állhatnak amögött, hogy kisebb (alkalmanként nagyobb) káosz uralkodik a lakásban.

1. Zaklatottság kint és bent?

Előfordulhat, hogy a stresszes, zaklatott, zavarodott belső állapotod tükre épp az otthonod. Ha általában rendet tudsz tartani, de extra stressz hatására ez az első, ami kicsúszik a kezedből, akkor érdemes elgondolkodnod azon, hogy elég időt szánsz-e arra, hogy kikapcsolódni és töltődni tudj.

Tipp: Amikor valamiért feszült vagy, és ez rányomja a bélyegét az otthonod állapotára, ne akard erővel, minden áron mielőbb visszaállítani a rendet. Tényleg akkora katasztrófa, ha egy-két hétig (vagy akár kicsit tovább) káoszos a környezet? Ne erre akarj időt lecsípni, hanem ha jut egy kis szabadidő, azt szánd arra, hogy feltöltődj, pihenj, kikapcsolódj – és talán könnyebb lesz újra visszatérni az otthonod rendezettségének fenntartásához is.

2. Kinek mi a káosz…

És tényleg: simán lehet, hogy a barátnőd csak patikatisztaságú otthonban érzi jól magát, neked meg teljesen rendben van az is, ha szanaszét vannak a gyerekjátékok – úgyis pár perc múlva megint szétpakolják őket. Ha viszont lázas rendrakásba kezdesz akkor, amikor látogatóra számítasz, akkor gondold át, hogy mennyire függsz mások véleményétől, mennyire fontos számodra, hogy mit gondolnak rólad mások – és vajon miért?

Tipp: Természetesen ha egy gyors alaptakarítást kell csinálni, amikor vendégek jönnek, az a legtöbbünknél normális. Ha vendégeket fogadunk, szeretnénk a legjobb arcunkat mutatni. De ha erősen befeszülsz a vendégek érkezésén, és olyasmit is meg akarsz változtatni, ami a hétköznapokban mindannyiótok számára oké, akkor lehet, hogy elgondolkodhatnál azon, tényleg szükség van-e erre. És ha igen, akkor hogyan lehetne úgy megoldani, hogy a lehető legkevesebb feszkót jelentse neked és a családtagjaidnak is.

3. Valaki oldja már meg!

Gondold át, mi állhat amögött, hogy a szükséges javításokat, pakolnivalókat csak tolod magad előtt. Lehet, hogy azt várod, hogy valaki megoldja helyetted, vagy legalább segítsen? Nincs ezzel gond, kivéve, ha csak csendben várod, hogy az a valaki kitalálja, mit is szeretnél!

Tipp: Ha azon feszülsz, hogy a másiknak (a férjednek, pasidnak, a kamasz gyerekeidnek, a szomszédnak, aki már ötször megígérte, hogy segít) mit KELLENE megcsinálnia, nem igazán jutsz előre. Ha az, ahogy a dolgoknak szerinted kellene lenniük, nem esik egybe azzal, hogy vannak, akkor te vagy a kulcs, te tudsz változtatni. (Mert lehet, hogy a másik szerint, akitől az aktivitást várod, egész másképp kellene lenniük.) Akár azzal, hogy te megcsinálod, amit kell, akár azzal, hogy megkéred rá azt, akinek szerinted meg kellene csinálnia – ha csendben füstölögsz (vagy épp dühöngsz) azon, hogy a dolgok nem úgy vannak, hogy lenniük kéne, azzal nem igazán jutsz előbbre.

4. Meddig halogatod?

Az, hogy a dolgokat hagyod a legvégső időpontig úgy, ahogy vannak, és csak akkor csinálod meg, amit kell, amikor már tényleg muszáj (akkor viszed ki a szemetet, amikor már zavar, hogy büdös, akkor mosogatsz, amikor már nincs egy tiszta pohár sem), jelzi, hogy jó lenne megfejteni, miért is halogatod a dolgokat. Ez egy létező megküzdési stratégia, és sok esetben működik is, de ha téged zavar, hogy így működsz, akkor nem árt elgondolkodni azon, hogyan tudnál változtatni.

Tipp: Persze ha általában így viselkedsz, nem biztos, hogy könnyen jön az isteni szikra, ami elvezet a megoldáshoz, de az alábbi lépésekkel közelebb kerülhetsz a megoldáshoz.

  • Tárgyilagosan gondold át, mi mindent halogatsz.
  • Próbáld megérezni, mi lehet az ok. (Nem baj, ha nem fejted meg rögtön.)
  • Figyeld meg, miket mondasz magadnak, amikor halogatsz.
  • Próbáld ezt a belső beszédet pozitívvá formálni, igyekezz magadat leszoktatni az önostorozásról.
  • Oszd fel kisebb egységekre a feladatokat, hogy ne legyenek annyira nyomasztóak.
  • Ne legyél rest segítséget kérni.

5. Mi minden van itt?!?

Ha a káosz oka az, hogy rengeteg dolog van a lakásban, akkor az elengedés témakörével érdemes lenne foglalkoznod. Sokkal könnyebb egy olyan lakásban rendet tartani, ahol kevesebb holmi van – de ha te inkább gyűjtögető típus vagy, akkor jó lehet, ha elgondolkodsz azon, miért nehéz számodra megszabadulni a tárgyaktól.

Tipp: Amikor szelektálsz, ne arra fókuszálj, hogy miért kell neked ez a tárgy, hanem arra, hogy milyen jó dolog származik abból, ha megszabadulsz tőle, kiszanálod. Ne legyél nagyon szigorú magaddal, ne akard erőszakkal rávenni magadat arra, hogy rengeteg holmit kiszelektálj egyszerre, ha ez neked nehéz. Haladj kis egységenként, és ne legyenek irreális elvárásaid. Lehet, hogy így is sokkal több tárgyat tartasz meg, mint mások, de ez nem baj, hisz nem vagyunk egyformák. Ha egy kicsit segít a szanálás, hogy felszámold a káoszt, már előrébb vagy.

6. Most épp ez van

Ez a legfontosabb, amit tudnod kell: az, hogy épp káosz van, nem mutatja azt, hogy rossz háziasszony, rossz anya, rossz akármi vagy. Pusztán csak azt, hogy most épp ennyire van kapacitásod – de ez nem lesz mindig így. Kicsit később, amikor már nem lesz ennyi munkád, jobban alszik a gyerek, lesz segítséged a gyerekvigyázásban, jobban befogható lesz a párod, vagy egyszerűen csak több kedved lesz hozzá, majd alakul a dolog.

Tipp: Azzal, hogy magadban szidod, ostorozod magad, még jobban elveheted a kedvedet az egésztől. Mi lenne, ha kipróbálnád, hogy úgy beszélsz magadhoz ebben a helyzetben, ahogy egy kedves barátodhoz beszélnél? Ha a belső beszéded biztató és vigasztaló lenne, ahelyett, hogy elhordod magad mindennek, mert nem sikerült levezényelni a nagytakarítást hétvégén?!? Egy kis kedvesség sokszor rengeteget segít – saját magad felé is.

Forrás: Instagram.com/kenimilovanov, thissimplifiedhome.com, elegantsi.com