Család

Vége a sulinak – ezt az 5 dolgot tedd meg, mielőtt a tanszerek a szekrény mélyére kerülnek

Nálatok is alig várták már a gyerekek, hogy véget érjen a tanév, és jó ideig ne kelljen tankönyvet a kezükbe venniük? Azért mielőtt megfeledkeztek az iskolai holmikról, ezt a néhány fontos teendőt végezzétek el, érdemes!
2024. Június 25.
kislány hatalmas iskolatáskával, teendők a nyári szünet elején
Fotó: Getty Images

Ha fordult már elő veled, hogy a szünidő végén olyasmit találtál a szekrénybe rejtett iskolatáskában, tornazsákban, uzsis dobozban, amit jobb lett volna nem látni (vagy szagolni), akkor tudod, mire gondolunk. De nem csak az ilyen kellemetlen meglepetések miatt érdemes még egy kis energiát fordítani ennek a tanévnek a kellékeire, hanem azért is, mert nagyon megkönnyítheted így a következő tanévkezdést. Ami lehet, hogy most nagyon távolinak tűnik, de hidd el, hipp-hopp eljön, és pont olyan macerás lesz, mint tavaly volt. Kivéve, ha egy kicsit előre készülsz – mutatjuk, hogyan.

1. Üríts ki minden táskát

Mindenhonnan szedj ki mindent, hogy ne érjen meglepetés, ne maradjon bent ételmaradék, morzsa, piszkos ruha, pénz, papír zsepi, bármilyen szemét, kavicsok, mindenféle „kincsek”. Nagyon nem jó a szünet utolsó hetében bogarakat szedegetni vagy penészes ételdarabkákat takarítani a táskákból.

Tipp: Ne csak az iskolatáskára gondolj, ürítsd ki a tornazsákot, uzsonnás táskát, az ovisod ovis zsákját, edzős táskát, rajzdobozt, tisztasági csomagot, tolltartót is.

2. Válogasd át a tanszereket

Tedd külön azokat, amelyekre szükség lesz a következő tanévben is (atlaszok, több évfolyamos füzetek, esetleg nyelvkönyvek), és tedd az íróasztal fiókjába, vagy olyan helyre, ahol tutira megtaláljátok augusztus végén. Válogasd külön azoknak a tantárgyaknak a felszereléseit, amelyekből tervezitek, hogy augusztusban ismételtek egy kicsit: az összefoglaló részeket jól tudjátok használni egy kis gyakorlásra, egész biztosan vannak még bennük meg nem oldott feladatok. Ezek is legyenek könnyen elérhető helyen. Mehetnek egy külön kupacba azok, amelyeket jó eséllyel soha többet nem nyit ki a gyerek. És találd ki, mit szeretnél velük kezdeni. Addig is pakold el őket olyan helyre, ahol nem zavarnak.

Tipp: Az olyan füzetek, amelyekbe csak néhány oldalnyi írás került, tökéletesek lehetnek a következő tanévben is, ha már nem speciális vonalazású füzetre van szüksége a gyereknek. Válogassatok együtt, mondja meg ő, melyiket tartaná meg szívesen jövőre is.

3. Csekkold a tesicuccot

A tornazsák könnyen elkallódik ágy alá, szekrény mögé vagy a mélyére, de ne hagyd, legyél résen! Ürítsétek ki, mosd ki a holmikat, majd nézd meg, esélyes-e még, hogy bármi jó lesz belőle a következő tanévben is. Ami igen, azt szépen összecsomagolva tedd el (mondjuk az iskolatáskába, hogy meglegyen), ami pedig nem, azt válogassátok át azzal a szemmel, hogy tud-e még belőle bármit a nyár folyamán használni a gyerek. A még éppen jó rövidnadrágot, tornacipőt, kapucnis pulcsit simán hordhatja nyáron, ősszel már nem valószínű, hogy jó lesz rá, minek tartogatni? És nagyon sokat segítesz magadnak, ha írsz egy listát arról, mit kell szeptemberre beszerezni, hogy teljes legyen a tesicucc – a nyári leárazásokon egészen jó áron találhatsz szükséges darabokat, és nem kell augusztus utolsó hetében kapkodni.

Tipp: Ha az iskola speciális, logós pólóját vagy fehér pólót kérnek a sulitokban tornaórára, érdemes a szülőkkel összebeszélni, és a kinőtt de még jó állapotú pólókat simán csereberélhetitek. Máshová a sulis pólót úgysem nagyon szokták viselni a gyerekek (a sima fehéret sem annyira), szóval teljesen jó egy enyhén használt darabot „megmenteni”, és nem megvenni egy újabbat, ami szintén nem fog elhasználódni.

4. Mi mire jó még?

A többi holmit is nézd végig ezzel a szemmel: mi az, ami jó lehet még szeptemberben, és mi az, ami esélytelen, hogy kihúzzon még egy tanévet (vagy akár felet)? És ami már épp csak, hogy jó, abból mi az, ami nyáron még jól jöhet? Kár lenne a jó állapotú benti cipőt, szandált nem bevetni nyárra, ahogy az ünneplő szoknyát, csinos nadrágot is fel lehet venni fontosabb alkalmakra. De a félig elnyúzott ceruzakészlet is jó lehet nyári rajzolgatáshoz, színezéshez, ősszel valószínűleg úgyis szeretne majd egy szép újat a gyerek. A rajz- és technikadoboz viharvertebb darabja is jók lesznek nyári kreatívkodáshoz, a füzetek megmaradt lapjait használhatjátok rajzpapírnak.

Tipp: Az ünneplő ruhák tipikusan olyanok, amelyek nem használódnak el, csak néhány alkalommal veszik fel őket a gyerekek. A kinőtt darabokat ajándékozd, add vagy adományozd el, sokan hasznát veszik az ilyen daraboknak.

5. Tisztítsd ki a táskát

Elhisszük, hogy a hátad közepére kívánod, de annyira jó lesz a sulikezdés előtt szép tiszta táskát venni elő a szekrényből, és egyszerűen csak belepakolni. Ha össze tudsz még szedni ennyi energiát, nagyon hálás leszel érte magadnak két hónap múlva. Ebben a cikkben hasznos tippeket találsz az iskolatáska tisztításához.

Tipp: Mosd ki a tornazsákot is, sikáld ki az uzsis táskát, tisztán, teljesen kiszárítva tedd el bele az uzsis dobozt. Ha kell vinni a suliba tányért, poharat, azokat is csomagold ide, miután elmostad őket – így minden fontos egy helyen lesz iskolakezdésre, és nem kell egyenként összeszedegetned őket.