Gyerek

10 ok, amiért érdemes sok szőlőt enni

Sokan nem tudják, hogy a szőlő egy igazi antioxidánsbomba, számos jótékony hatása van a szervezetre. Különösen a vörös szőlő fajták tartalmaznak sok polifenolt, de a sokak által mellőzött szőlőmagok is sok hasznos vegyületet rejtenek.
2015. Szeptember 18.

1. Erősíti az immunrendszert

A Floridai Egyetem kutatási eredményei szerint a szőlő fogyasztása növeli a gamma/delta T-sejtek (ami egy vérben található nyiroksejt típus) mennyiségét a szervezetben, s ez értelemszerűen pozitív hatást gyakorol az immunrendszerre. A vörös szőlő különösen jó immunerősítésben, mivel a vörös fajtákban található stilbenoid vegyületek a D-vitaminnal közösen növelik az emberi cathelicidin antimikrobiális peptid (cAMP) gének expresszióját. A cAMP génről érdemes tudni, hogy fontos szerepet játszik az immunrendszer bakteriális fertőzések elleni harcában. Lévén, hogy évről évre csökken az antibiotikumok hatékonysága, ez nem elhanyagolható tudományos felfedezés.

2. Fehéríti a fogakat, megelőzi a fogszuvasodást

A szőlőben található sav (ami az eperben és a citromban is megtalálható) fehéríti a fogakat, de a szőlő érettségi fokával egyenesen arányosan csökken a savszint, ezért érdemes épp hogy csak érett állapotában fogyasztani. (Már amennyiben a fogfehérítés a cél.)

Ha ez még nem lenne elég, a fogszuvasodás is kevésbé fenyeget bennünket, ha szőlőt eszünk, hisz a szőlő polifenol vegyületei meggátolják a fogszuvasodást okozó Streptococcus mutans baktérium káros tevékenységét a szájban.

3. Segít a rák elleni küzdelemben és a daganatos betegségek megelőzésében

A polifenolok (többek között a ptetostilbene) segítséget nyújtanak a már kialakult tumorok növekedésének lassításához, valamint segítenek a daganatok kialakulásának megelőzésében. A kutatások eredményei szerint a szőlő fogyasztása mérsékli a szájüregi-, nyelőcső-, tüdő-, méh-, hasnyálmirigy-, prosztata- és vastagbélrák kialakulásának esélyét.

4. Segít az Alzheimer-kór megelőzésében, kordában tartásában

A bogyós gyümölcs tartalmaz egy rezveratrol nevű polifenolt, ami egyébként az étcsokiban, a mogyoróban, kakaóban is megtalálható. A kutatások szerint kis mennyiségű fogyasztása a szervezetet segíti az Alzheimer-kór megelőzésében, a már fennálló kór esetében az állapot javításában.

5. Csökkenti a vérnyomást, a koleszterinszintet és véd a szívbetegségektől

A rezveratrol nevű antioxidáns egyik hatása, hogy csökken a vérnyomás és a koleszterinszint is, továbbá véd a szívbetegségektől. Fontos azonban elmondani, hogy a hatás nem egyenes arányú az elfogyasztott mennyiséggel. A táplálkozás révén bevitt “természetes” mennyiségnél figyelték meg a pozitív hatást, túl nagy dózisú, extra bevitelnél épp ellenkező hatást igazoltak a kísérletek. A szőlőben található ptetostilbene polifenol is, ami szintén koleszterincsökkentő hatású.

6. Gyulladáscsökkentő, csökkenti az allergiás tüneteket

A szőlő gyulladáscsökkentő hatása – ami a gyümölcsben található quercetinnek, és a saponinnak köszönhető – az allergia terén is kiaknázható. Az előbb említett flavonoid segíthet az allergiások tüneteinek – úgy mint kiütés, orrfolyás, szemet érintő probléma – enyhítésében.

7. Csökkenti a menopauza tüneteit

A menopauza kellemetlen tüneteit is kiválóan mérsékli a rezveratrol, amit a szőlő is tartalmaz. Ezt a hatást úgy képes kifejteni, hogy nem flavonoid típusú polifenol, a rezveratrol a szervezetben az ösztrogénreceptorokhoz kapcsolódik, és az emberi ösztrogénhez hasonlóan viselkedik.

8. Vírusok ellen is hatékony

Az egyik polifenol (a tannin) több vírus inaktiválására is képes, többek között a herpesz és a gyermekbénulást okozó vírusok megbénítását is elvégzi.

9. Jó hatással van a bélrendszerre, s a vesére

Káliumban is gazdag a szőlő, ami pozitívan hat a bélrendszerre, valamint a vesére. Ennek tudható be a szőlő emésztést serkentő, méregtelenítő és vízhajtó tulajdonsága.

10. Javítja a koncentrációs képességet, jó hatással van az idegrendszerre

Mivel a cukortartalma (szőlőcukor) nem csekély (100 grammban 18-20 g CH van) és gyorsan felszívódik, így a bogyós gyümölcs gyorsan hasznosítható energiát képes biztosítani a szervezet számára. Így ha kimerültnek érezzük magunkat, vagy a koncentrációs képességnek híján vagyunk, akkor kifejezetten ajánlott a szőlő csipegetése.

A szőlőben található magnézium és B-vitaminok az idegrendszernek is jót tesznek, így stresszes, feszült lelkiállapotban is javasolt a gyümölcs beiktatása az étrendbe.

Mire kell a szőlőnél vigyázni?

Terhesség, szoptatás alatt csínján kell bánni a gyümölccsel, mert könnyen haspuffadást, esetleg hasfájást okozhat. Magas szénhidráttartalma (és magas – 75-90 – GI-je) miatt a cukorbetegek is óvatosan fogyasszák! Ellenjavallt a szőlőevés epebaj, gyomorsavtúltengés, egyes bélrendszeri betegségek (pl. Crohn) esetén is.

Mikor adható a babának a szőlő?

Hámozva, kimagozva 8 hónapos kortól adható a gyerekeknek. Vágjuk kis darabokra, vagy pürésítsük.

Kapcsolódó cikkeink:

Bizonyították a szőlő gyulladáscsökkentő hatását

Gyümölcsös receptek