Gyerek

Fejtetű – kezeld természetes módszerekkel

Kellemetlen, macerás, és nem egyszerű kiirtani: ha tetűjárvány van a suliban vagy óvodában, esetleg már meg is fertőződött a gyereked, ezeket a természetes módszereket vetheted be.
2024. Május 09.
kislány vakarja a fejét, tetű kezelése természetes módszerekkel
Fotó: Getty Images

Ha jön az értesítés az intézményből, hogy több osztályban, csoportban, akár épp a tiétekben megjelent a fejtetű, valószínűleg kiakadsz. Ha már volt benne részetek, akkor talán jobban is, mint ha még csak elméletben találkoztál a tetűjárvány lehetőségével – valóban rendkívül kellemetlen procedúrával jár. Szóval érdemes mindent megtenni azért, hogy megelőzzétek a megfertőződést, és ha esetleg mégsem jártok sikerrel a kezelésre is ajánlunk hasznos és természetes módszereket.

Igyekezz megelőzni

„A fejtetvesség kórokozója a Pediculus capitis, egy körülbelül 3-4 mm-es vérszívó rovar – magyarázza Simon Lucia illóolaj-szakértő, egy csodásan dús és göndör hajú 10 éves kislány anyukája. – Erről kapta a nevét az általam készített megelőző olajkeverék is, a PedCapStop. Reggelente a hajtőnél körbe görgetjük a golyós üvegcséből az olajat, mintha csak egy védőkoronát helyeznénk a gyermekünk fejére. Van benne levendula és teafa, illetve egyéb illóolajok is, tökéletes szinergiában. A megelőzésre való keveréket akkor javaslom használni, amikor a közösségben megjelenik a tetvesség, de előfordulhat, hogy akkor már elkéstünk vele – ezért mi saját felelősségre már minden nap használjuk a kora őszi és tavaszi időszakban, amikor jellemzően megjelenik a fejtetű. Mivel a lányomnak hosszú és nagyon göndör haja van, készült a golyós változat mellé egy tömény, csak illóolajokból álló verzió is, amit a samponba teszek.”

Plusz tipp:

  • Kipróbálhatjátok, hogy a fent említett illóolajokból cseppentetek a rendszeresen használt samponba. 5-10 csepp mehet egy adag samponba, attól függően, mennyire hosszú a gyerek haja.
  • A speciális tetűirtó illetve tetvesség elleni samponok némelyikét megelőzésként is lehet használni: ha jön az értesítés, hogy tetű jelent meg a közöségben, végezzetek 2-3 kezelést néhány naponta.
  • Lehet kapni kimondottan a fejtetű megelőzésére kifejlesztett bio fejpermetet, spray-t, amivel szintén akár minden ősszel-tavasszal néhány hétig kezelhetitek a gyerek haját.
  • És jó, ha a lányok ilyenkor copfban, kontyban vagy leginkább fonatban hordják a hosszú hajukat.
Simon Lucia illóolaj-szakértő

Simon Lucia illóolaj-szakértő

Segítség, fejtetű!

Ha észreveszed, hogy a gyerek vakarózik, és meg is találod a rovart vagy a serkéket, esetleg ha a védőnőtől jön üzenet, hogy kezdjétek meg a kezelést (nem minden esetben jelzi vakarózás a fertőzést), akkor se ess kétségbe. Nem történt nagy katasztrófa, macerás ugyan, de meg lehet szabadulni a tetűtől. „Bizony előfordul, hogy a legnagyobb gondoskodás ellenére is elkapja gyermekünk a fertőzést – folytatja az illóolaj-szakértő. – A gyógyszertárban kapható engedélyezett szerek hatékonyak ellenük, bedörzsöléssel kell felvinni őket. Nagyon fontos, hogy a kezelést követően speciális sűrű fogazatú fésűvel eltávolítsuk a serkéket is (ilyen fésűt sok készítményhez mellékelnek is, ha esetleg nem, akkor a gyógyszertárban érdeklődjünk, kapható-e külön). Amit nem sikerül a fésűvel eltávolítani, azt egyenként a kezünkkel vagy csipesszel mindenképp szedjük le a hajszálakról – ha egy is marad, és kikel, kezdhetjük újra az egészet. Egy hasznos tipp tőlem: ha süt a nap, ültessük egy székre a gyermekünket a napon, mert bizony hosszú lesz a folyamat, és a napfényben keressük a serkéket, mert sokkal jobban láthatóak így. Csatoljuk fel a hosszú hajat és rétegeket válasszunk le, minden réteget alaposan nézzünk át, majd egy hajgumival kössük el az átvizsgált részt. Ha nem süt a nap, akkor egy erős lámpa fényét használjuk a jobb láthatóság érdekében. Fontos, hogy a kezelés alatt naponta mossuk az ágyneműt, az aznap hordott ruhát, beleértve a sapkát, sálat, de még a kabátot is.”

Plusz tipp:

  • Ha épp nem tudsz patikába menni speciális tetűírtóért, de van otthon kókuszolaj, esetleg teafaolaj vagy levendula, készíts keveréket, és ezt vidd fel bőségesen a fejbőrre, majd a hajszálakra. (A teafaolaj különösen hatékony mind a rovarok, mind a lárvák ellen.) 10 perc után vízzel lazítsd fel, majd nagyon alaposan öblítsd le, és a fent említett módon fésüld át a hajat.
  • Fésülésnél jó, ha minden tincs után forró vízben leöblíted a fésűt, hogy semmi ne jusson róla vissza a hajra. És az egész fésülés végeztével jó alaposan fertőtlenítsd az eszközöket, a munkaterületet, törülközőket, a gyerek ruháját.
  • Van, aki az ecetes vízzel való permetezést javasolja hajra és fejbőrre, állítólag könnyebben eltávolíthatók így a serkék a szálakról.
  • A speciális samponos kezelés is kiegészíthető azzal, ha a tincsek kifésülése között ecetes vízben öblítjük le a fésűt. Teafaolajat is cseppenthetsz a fésű öblítővizébe – de a végső fertőtlenítés alapos öblítéssel és eszközfertőtlenítővel vagy alkohollal történjen.
  • A neem fa gyümölcséből préselt olajról is úgy tartják, hogy nagyon hatékony tetűirtó. Ha teafaolajat adsz hozzá, és azzal végzed el a kezelést (fél óráig a hajon hagyva) néhány alkalommal a fésüléssel és a fertőtlenítéssel együtt, jó eséllyel megszabadulhatsz a tetvektől. Nem túl kellemes a szaga, ezért választhatjátok azt a megoldást is, hogy samponba vagy kókuszolajba cseppentitek.
  • Az ánizsolajról is azt tartják, sőt vizsgálatok is igazolják, hogy hatékonyan bevethető tetű ellen – kókusz- vagy olívaolajba keverve használjátok, bőségesen befedve vele a fejbőrt és a szálakat.

Nem ciki!

A végére még néhány gondolat szakértőnktől: „A tetvesség nem szégyen! Bárki bármikor elkaphatja, fölösleges ujjal mutogatni bárkire is, ezzel kellemetlen helyzetbe hozva egy ártatlan gyereket. Inkább fektessünk hangsúlyt a rendszeres átvizsgálásra és a higiéniára, mert esetleg már otthon is kiszűrhető a baj. És ha tetűt találunk a gyermekünk hajában, ne felejtsük el erről tájékoztatni a tanárnőket, óvónőket is!”